אלכוהוליזם והשמנת יתר: הקשר המשפחתי

הוריך היו מכורים לטיפה המרה? יש לך סיכוי גבוה לסבול מהשמנת יתר. בהתבסס על ממצאים נוירולוגים, שהראו כי התמכרות לסמים והתמכרות לאוכל מפעילים את אותם אזורים במוח, מחקר חדש מציג ממצאים מפתיעים על הקשר המשפחתי, אלכוהוליזם והשמנה

אלכוהוליזם והשמנה במשפחה

האם מאכלים מלוחים, שמנוניים או כאלה המכילים סוכר יכולים להיות ממכרים? זה מכבר מחקרים נוירולוגים הוכיחו כי אכילת יתר מפעילה את אותם מקומות במוח, המופעלים בעת שימוש בסמים. מכאן, שאכן קיימת תופעה של התמכרות למזון. כעת, צוות חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בארצות-הברית מצאו גם קשר בין ההיסטוריה המשפחתית של התמכרות לאלכוהול לבין השמנת יתר של דור ההמשך, כפי שפורסם השנה במגזין המקצועי Archives of General Psychiatry.

אבא שלך שיכור?

צוות המחקר בראשות ד"ר ריצ'ארד א. גרוקזה, דגמו את האוכלוסייה לפי שני מודלים: הסקר האורכי הארצי האפידמיולוגי לנושא אלכוהול (1991-1992) והסקר הארצי האפידמיולוגי בנושא אלכוהול ומצבים רפואיים קשורים (2001-2002).

בשני המחקרים השתתפו 78,937 איש, אשר קיבלו שאלון, הנוגע להיסטוריה המשפחתית ומצבים מגוונים ביחסים עם אנשים קרובים, החל מהורים ועד לאחים, ילדים ואחים למחצה. למשל, הם נשאלו "האם קרוב המשפחה שלה היה אלכוהוליסט או האם היו לו בעיות שתיה בשלב כלשהו בחיים?".

בתום מילוי השאלון תשובותיהם שולבו עם מדד מסת הגוף שלהם (BMI) בהתאם לנתונים שהם מסרו. השמנת יתר הוגדרה למי שיש לו BMI של 30 ומעלה.

נשים בקבוצת סיכון כפולה להשמנה

החוקרים הופתעו מהממצאים: היה מתאם חזק בין הקשר להרגלי השתיה של המשפחה לבין מדד מסת הגוף בין השנים 2001-2002, במיוחד אצל הנשים. למעשה, הסיכוי של נשים עם היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם לסבול מהשמנת יתר היה גבוה בכמעט 50 אחוז. הקשר לא היה מהותי סטטיסטית בקרב הגברים.

בקרב קבוצת הביקורת מ-1992 לא היה כל מתאם בין השמנת יתר לבין היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם. לטענת החוקרים, הייתה חפיפה כמעט מושלמת בין התפלגות ה-BMI של אנשים עם רקע משפחתי של אלכוהוליזם לבין אנשים ללא רקע כזה בשנה זו.

החוקרים מסבירים את הפער בממצאים בין השנים בשל שינוי התנהגותי של הסביבה. "לפי הממצאים שלנו, הקשר בין רקע משפחתי של אלכוהוליזם לבין השמנת יתר הופיע בשנים האחרונות בעיקר בקרב נשים, זאת בשל האינטראקציה בין הגורמים הקשורים לרקע המשפחתי לבין הסביבה ההולכת ומשמינה שגרמה, ככל הנראה, לגידול דיפרנציאלי בשכיחות של השמנת יתר בקרב אנשים התמכרותיים. ייתכן שזוהי התוצאה של הסביבה התזונתית המשתנה והזמינות הגדלה של מאכלים טעימים במיוחד".

שיווק משמין

בסיכומו של עניין, ניתן לומר כי יתכן והתנהגות של שימוש במזון כדי לספק תשוקה התמכרותית הייתה תמיד קיימת, אבל היום יצרני המזון פשוט משווקים את מרכולתם בצורה יעילה יותר, המזינה את שיעורי ההשמנה. וזה בהחלט עובד, מאז שנות השבעים, שיעור ההשמנה בקרב האוכלוסייה האמריקאית הוכפל מ-15% ל-33% בשנת 2007.

ואי אפשר להימנע מהשאלה המחקרית הבאה שיש לבדוק מדעית, אבל בינתיים יכולה לשמש חומר למחשבה: האם הפרסום מוביל אנשים בעלי רגישות נוירולוגית להתמכרויות להשמנה?

 

צוות רפואי

No data was found