Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר? הפתרון הוא הרבה מעבר לירידה במשקל

השמנת יתר? הפתרון הוא הרבה מעבר לירידה במשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תיאוריית אי ההתאמה תופסת תאוצה בקרב החוקרים בניסיון להבין כיצד מונעים את קצב ההשמנה העולמי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע המשימה של כולנו היא לא רק להפוך לרזים, אלא גם לפתח אורח חיים בריא

השמנת יתר פתרון

ירידה במשקל היא לא הפתרון להשמנת היתר, אז מה כן? הבנת מקורות ההשמנה, מלחמה כוללת, מקיפה, שינוי סדרי חיים, תיקוף כולל של אורח חיים שגוי, אמצעי מימון, מחקרים ובעיקר הבנת מקור הבעיה הם הדרך האמתית לשינוי.

מרביתכם מכירים בוודאי את הדיאלוג בארוחה משפחתית כאשר מישהו מבין הסועדים, הלוקה בהשמנת יתר, סופג עלבון על גודל המנה שלו או על הרגלי האכילה שלו.

הדחף לבקר ולנדות את הסובלים מהשמנת יתר קיצונית טמון בנו כחברה, ומה שבעיקר מעציב בסיטואציה הזו היא שאם היום כרבע עד שליש לוקים בסוג כזה או אחר של השמנת יתר, הרי שהתחזית היא כי עד שנת 2030 מספרם יוכפל.  בארצות הברית לבדה צפוי כי אדם אחד מכל שניים, יסבול מתסמינים של השמנת יתר ברמה כזו או אחרת. מספרם של החווים השמנת יתר קיצונית צפוי רק לעלות ולעלות, ונדמה כי אין מי שיוכל לבלום את המגפה הזו.

החברה אשמה!

אם אתם נמנים עם אלו המתחילים להבין כי האשם הוא לא הפרט, אלא החברה, הרי שאתם בכיוון הנכון, אבל עדין, נדמה כי הבעיה המרכזית בהקשר הזה היא לא רק כיצד למנוע את השמנת היתר הקיצונית אלא כיצד לטפל באלו הלוקים בה.

תאגידי המזון החזקים והשוק הכלכלי האדיר הדוחף את תעשיית המזון, שאין לו מצפון והוא דוחף אותנו כחברה לעלות עוד ועוד במשקל על ידי צריכת יתר עודפת של מוצרים שאינם בריאים לנו, כולם יודעים כמה קשה לרדת במשקל, וכולם גם יודעים עד כמה קשה עוד יותר לשמור על המשקל התקין לאורך זמן ברגע שהגענו אליו.

גופנו עובד נגדנו בכל הקשור למשקלנו, ההתפתחות האבולוציונית שלנו אילצה אותנו להתמודד עם מזון מועט מאד. כאשר נתקלו אבות אבותינו במזון, הם צרכו כמה שיותר ממנו עקב נדירותו, וגופנו למד עם הזמן לאגור מזון על ידי צבירת שומן מכיוון שהמזון לא היה זמין.

האיזון בין זמינות לחוסר זמינות מזון בעידן העתיק אינו רלוונטי כיום בעידן השפע המערבי. מדפי הסופרמרקט מלאים כל טוב, כל מה שצריך הוא כסף בכדי לרכוש מזון, אבל אנו עדין מתוכנתים פיזיולוגית לאגור אותו בגופנו באמצעות צבירת שומן, הגם שמציאות חיינו השתנתה לחלוטין.

מהו קוד ההשמנה?

הניסיון לפצח את הקוד הגנטי האחראי לנטיית השמנת יתר אצל רבים מבני האדם התגלה כמסע מדעי מורכב. גן ההשמנה קשה לפיצוח ולהבנה, קשה יותר מכפי ששיערו מדענים בתחילת הדרך.

חלק מן המסע להשמנת היתר הוא גם מסע של נסיבות, הורים שמנים, מצוקת תזונה אצל ילדים הגורמת להם לצרוך הרבה יותר מכפי שהם צריכים, כאשר הם כן נתקלים במזון, בסופו של דבר אנחנו יצורים עם נטייה התנהגותית חזקה מאד.

תאוריית אי ההתאמה היא רעיון חדשני שעולה בשנים האחרונות בהקשר זה, שינוי שמדינות מתפתחות למשל עוברות בשנים האחרונות ניכר באופן מידי בעליה במשקל של תושביהן. מדינות מתפתחות, אשר מייצרות שפע מזון גדול יותר מבעבר לתושביהן, מתמודדות עם השמנת יתר כמו גם מדינות שבהן ההגירה מן הכפרים אל הערים יצרה שינוי דמוגרפי. גם מדינות אלו מתמודדות עם שיעורים מפתיעים בגובהם של השמנת יתר – המזון, כך מסתבר לעיתים בערים הגדולות זמין יותר וקורץ יותר.

ילד שמן יהיה מבוגר שמן

חוקרים מנסים לאחרונה להתמקד יותר ויותר בתהליך ההגעה למשקל. מה שאנו שוקלים כילדים, הוא פעמים רבות מה שאנו נשקול כמבוגרים, בהתאמה כמובן. ילדים בעלי משקל עודף הופכים לא רק למבוגרים בעלי משקל עודף, אלא גם להורים לילדים שגם הם סובלים ממשקל עודף. הגישה המנחה את החוקרים כי אם לא נבין את מקורות השמנת היתר, לעולם לא נוכל באמת ובתמים להתמודד עימה ולצמצם אותה.

ד"ר ארתור פרנק, רופא בכיר במרכז להשמנה ובריאות בארצות הברית, קובע שיש לשנות את החשיבה שלנו וכי המטרה צריכה להיות הרבה מעבר לירידה במשקל בלבד: " זוהי תפיסה נאיבית ושייכת לתפיסות רפואיות שהתקיימו בעבר. חשוב להבין כי השמנת יתר קיצונית צריכה להיות מטופלת גם באמצעות שינוי אורח חיים, תפיסות התנהגותיות, וכן, גם באמצעות תרופות וניתוחים".

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים