Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר בגיל מבוגר מסוכנת הרבה יותר ממה שחשבתם

השמנת יתר בגיל מבוגר מסוכנת הרבה יותר ממה שחשבתם

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנחנו נוטים להניח לדימוי הגוף של אנשים מבוגרים אולי בגלל שנדמה לנו שהוא הרבה פחות רלוונטי לאיכות החיים וחשיבותה של ההופעה החיצונית כך נדמה לחלקנו יורדת בגיל מבוגר.

השמנת יתר במבוגרים

מה החשיבות של הופעה רזה וחתיכית בגיל הדמדומים? האם מדובר רק בחיצוניות או שמא גם בערכי בריאות הכרחיים לאיכות החיים בכל גיל שהוא?

נדמה שאנחנו נוטים לזלזל בחשיבות המשקל בגיל המבוגר. הסיבות המובנות לכך הן בעיקר חברתיות. חוקרי גריאטריה יספרו לכם בוודאי כי זו רק חלק ממסכת ההתעלמות של החברה לאנשים "השקופים" כלומר המבוגרים. אנו רואים אותם אך נוטים להתעלם מהם ומבעיותיהם, כך גם לגבי משקלם.

אנשים מבוגרים בעלי נטייה לפתח השמנת יתר סובלים ממכלול הבעיות של אנשים שמנים, אך השפעתו של הגיל ושל תפקודי גוף אחרים אשר נחלשו מקצינה פעמים רבות את חומרת הבעיות מהן הם סובלים.

מהן אם כן הבעיות השכיחות של השמנת יתר במבוגרים?

תופעות הלוואי של השמנת יתר הן רבות וחלקן אף ייחודיות: קשיי נשימה, בעיות עור, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, בעיות בשמירה על הגיינה אישית.

בעיות מפרקים קשות, במיוחד בברכיים ובמפרקי הירכיים, גם הן בעיה ייחודית של השמנת יתר בגיל השלישי בעיקר בשל בריחת סידן המקשה על הגוף להתמודד עם המשקל שלא כן עם משקל יתר.

כמו כן, השמנת יתר בגיל המבוגר מעלה גם את הסיכון לתמותת יתר בגיל נמוך יחסית. בעיות רפואיות נוספות מהן עלולים מבוגרים בעלי השמנת יתר קיצונית לסבול הן לחץ דם גבוה, הסתיידות עורקים, סוכרת, אבנים בכיס המרה, סוגים שונים של סרטן וקשיים בתנועה.

לאחרונה, קבוצת חוקרים מאוניברסיטת דרום פלורידה אשר בטמפה ביצעה מחקר אשר נתוניו מצביעים על העובדה כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית לאחר גיל שבעים מועדים לאחוזי נכות גבוהים יותר מאשר אלו השומרים על משקל תקין.

למרות שלא בהכרח הם מקצרים את חייהם, הם פשוט מועדים לחיות את יתרת חייהם מתוך מצב של איכות חיים ירודה הכרוכה בבעיות רפואיות ספציפיות אשר תוארו לעייל והן צירוף של תחלואי הגיל ושל מחלות הקשורות בהשמנה.

הודאות הכרוכה בהופעתן של מחלות אלו הוכחה דרך קבוצת המחקר והיא מצביעה על החשיבות הקריטית של שמירה על משקל תקין בעיקר בגיל הזה.

אז גם אם נדמה לנו שההורים שלנו שמנים אבל זה לא ממש משנה כי הם מבוגרים, כדאי להעיר להם ולנסות לעורר אצלם מודעות.

איכות החיים בגיל הזהב שווה זהב אך עלולה לחמוק בקלות, וכדאי לנסות ולצמצם את הופעתן של מחלות שכיחות הקשורות בהשמנה בעיקר בשל השפעתן הקשה על תפקודי הגוף בגילאים מבוגרים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים