Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ההשמנה בעולם ב-2006: דו"ח מלב"י

ההשמנה בעולם ב-2006: דו"ח מלב"י

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אז מה התחדש אשתקד בתחום המשקל ברחבי הגלובוס? כמה קילוגרמים עודפים הוספנו? ומה הצפי לשנה הקרובה? סיכום שנה מיוחד, וגם: תחזית

ההשמנה בעולם

ונפתח דווקא בבשורות הרעות: 2006 הייתה שנת מפנה בתחום ההשמנה בעולם. בפעם הראשונה בהיסטוריה, בתבל יש יותר אנשים שמנים, מכאלו שסובלים מרעב ומתת-תזונה. והמצב, כך נראה, עומד להחריף בשנה הנוכחית.

בבריטניה הוכפל מספר הילדים השמנים, בארה"ב נרשם זינוקבמספר התינוקות שסובלים מהשמנה, בני הנוער ביוון הפסיקו לאכול סופלאקי והם הולכים ותופחים, ומגיפת ההשמנה לא מפספסת שום מקום, והגיעה השנה אפילו ליבשת השחורה.

יותר מחצי מיליון ישראלים שמנים

גם המצב בארץ לא קל, עם למעלה מחצי מיליון ישראלים שסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, ו-180 אלף איש שדיווחו על עלייה של 7 ק"ג ויותר בשנה החולפת בסקר מלב"י.

בארה"ב נרשמה בשנים האחרונות עלייה של 600% (!!) במספרהניתוחים הכירורגיים להרזייה. בשנה החולפת נכנסו לתמונה, ובגדול, גם בני נוער, כאשר בלונדון כבר אישרו להם לעבור ניתוחים להצרת קיבה, וכך גם בניו יורק.

העולם הולך ומתעורר

אבל, חרף הנתונים הקשים, העולם, עושה רושם, הולך ומתעורר, ומתחיל לנקוט צעדים נגדה: באירופה החליטו לצאת למלחמהבמגיפה; בניו יורק אסרו פרנסי העיר על הכנסת שומן טראנס למנות במסעדות במנהטן; ואפילו אצלנו החליטו לעודד סלילת שבילי הליכה.

מאמץ מיוחד מוקדש להשמנת הילדים והנוער: בארה"ב הוחלט להוציא את קולה ופפסי מהקפיטריות של בתי הספר, ומייד אחר כךהתקבלה החלטה דומה גם אצלנו. אולמרט ובוש הקפידו לתת דוגמה אישית ולזלול מנות דלות שומן בלבד בפגישתם, ואפילו הראפר פיפטי סנט הצטרף לקריאה לאכול פחות ולהתעמל יותר.

כבר לא צריך מרשם

שוק התרופות להרזייה הלך וצמח אשתקד, ובשנה החולפת חלו בו שני שינויים מרכזיים: תרופת הדור החדש "אקומפליה" החלהלהיות משווקת באירופה; ואילו התרופה הוותיקה "קסניקל", שעד כה נדרש לה מרשם רופא – עברה בארה"ב למכירה "מעל הדלפק".

אלפי חוקרים ברחבי הגלובוס עמלים כל העת על חקר ההשמנה וסיבותיה, וגם על בדיקת יעילות הטיפולים בה. בחודש אפריל גילו מדענים בבוסטון את "גן ההשמנה", שיוכל לסייע לנו במלחמה בה. מחקר אחר חשף שניתוח לקיצור קיבה יכול לשקם את הלב, ומחקר נוסף גילה שניתוחי הרזייה פשוט מאריכים חיים.

מחקר על מוחן של חולדות, רומז כי לשמנים יש מבנה מוחי קצת שונה מלאחרים. חוקרים שעקבו בדקדקנות אחרי מוחות אנושיים בסורק תהודה מגנטית, גילו כי הימצאותו של מזון בטווח העין של שמנים – כבר גורמת להם לרצות לבלוס אותו.

ב-2007: הגברה של המודעות

ומה מצפה לנו השנה? מנהלת מלב"י, ד"ר אסנת רזיאל, המשמשת גם ככירורגית בריאטרית בכירה, צופה כי "ב-2007 נראה הגברה של המודעות בבתי הספר למניעת השמנת ילדים, באמצעות עיסוק בספורט והכוונה לאורח חיים בריא".

להערכת רזיאל, גם בקרב המבוגרים תחול עלייה במודעות אודותסיכוני ההשמנה והשפעותיה השליליות, וכך גם בקרב רופאי המשפחה בקהילה, "המפנימים בשנים האחרונות", לדבריה, "את מימדי ההשמנה בארץ ומורכבות המחלה".

"צוותים המטפלים בהשמנת יתר", היא מוסיפה, "ילמדו השנה עליעילות הגישה הרב תחומית כטיפול בהשמנה, תוך ניצול משולב של הידע והנסיון של אנשי מקצוע מתחום הרפואה, הדיאטה,הפסיכולוגיה והספורט".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים