Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה בקיץ ? – 10 טיפים לקיץ לא משמין

השמנה בקיץ ? – 10 טיפים לקיץ לא משמין

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תשתו הרבה מים, תרגיעו עם הגלידה והימנעו מהאוכל השומני בברכה. הקפידו על עשרת הכללים הבאים ותשרדו את הקיץ הפתייני בלי לעלות במשקל. לגזור ולשמור

אם חשבתם שהחורף הוא מוקש קלורי, חכו שנספר לכם איזה בורות קלוריים טומן לכם הקיץ. רגע לפני שאתם מרימים ידיים וחושבים שמדובר במלחמה אבודה, קראו את עשרת הטיפים הבאים, אם תקפידו עליהם – מילה שלנו שאתם אולי לא תרזו אבל בטח לא תשמינו. נסו, מה יש לכם להפסיד. כמה טיפים למניעת השמנה בקיץ

השמנה בקיץ

טיפ 1 – שומרים שגרה
אם חשבתם שהנה הגיע חופש וזה הזמן לשבור שגרה, טעות בידכם. אין שום סיבה שלא לתת לשגרה תזונתית טובה ומוצלחת להמשיך ולהתקיים גם בקיץ. הקיץ יכול להיות שובר שגרה זדוני של ממש, אתם נוסעים לטיולים או לוקחים חופש, חום קיצוני בחוץ ועוד, כולם נראים לנו לעיתים כמו "סיבות טובות" שלא לקיים את שגרת היום התזונתית או הספורטיבית שתכננתם לעצמכם. "דיאטה" היא מילה שמקורה ביוונית ומשמעותה הוא – אורח חיים. המשיכו לקיים את אורח החיים הנכון לכם. חריגה ממנו כמעט תמיד עתידה לעלות בקלוריות מיותרות.
טיפ 2 – ספוילר! מסעדות
בעונת הקיץ יוצא שאוכלים יותר בחוץ. אם אתם נמנים על אלו המסוגלים לשמור על תפריט מאוזן גם במסעדה, נהדר. להרבה אנשים קשה לשמור על המשמעת התזונתית במסעדה, ושכשאתם הולכים למסעדה הפיתויים רבים והתחושה ש"מותר" לחרוג מרחפת באוויר. אל תלכו ליותר מסעדות ממה שאתם רגילים, לא כל מפגש חברתי חייב להסתיים בארוחת צהריים או ערב עתירת קלוריות וכבדה מדי. אפשר לשבת במסעדה ולשתות או להסתפק במנת סלט צנועה, לא חייבים להתפרע קלורית וכלכלית.
טיפ 3 – ספורט במתכונת קיץ
אין ספק שחם, אפילו חם מדי, וגם אם החלטתם לוותר על ריצת הערב, כדאי לנסות להמיר את הפעילות הספורטיבית שלכם מחוץ לבית בפעילות ספורטיבית מקורה וממוזגת. כך תרוויחו אימון בטוח יותר, שכן חום קיצוני הוא מסוכן לפעילות גופנית, ולא תתנו לעצמכם שלא לעשות ספורט בכלל "כי חם נורא". יש לא מעט חדרי כושר ממוזגים בהם ניתן להמשיך ולהזיע ולשמור על כושר גבוה או בסלון הביתי והממוזג, גם ספורט רטוב בהחלט יכול לענות על סעיף זה.
טיפ 4 – מוקש הגלידה
תמו הימים של שלגוני ארטיק קרח קטנים במידותיהם. השלגונים של היום גדולים, מכילים כמות קלורית משולשת מזו של השלגונים המסורתיים והם כל הזמן מתחדשים בטעמים ובצבעים שאתם פשוט "מוכרחים" לנסות. אז זהו – שלא! הגבילו את צריכת הגלידות שלכם והפכו אותה למבוקרת במיוחד. הישראלים אוהבים לצרוך גלידות בעיקר בקיץ והרבה. נסו לצרוך שלגוני קרח או גלידות מופחתות קלוריות ועשו זאת במשורה. זה לא באמת מרווה, זה רק פינוק עם ערכים קלוריים מיותרים שאינם נחוצים לכם.
טיפ 5 – פירות במשקל
לא אוכלים גלידות אבל "מתים" על פירות? נהדר. גם כאן טמון מוקש לא קטן. רבים מהפירות הקיציים, דוגמת המנגו, הענבים המתוקים או האבטיח מכילים כמות רבה של סוכרים. הוסיפו גבינה בולגרית לאבטיח ואתם מקבלים כאן ארוחת ביניים מפתיעה ובעיקר עתירת קלוריות. פירות, על כל הערכים התזונתיים שהם מכילים, אולי נהדרים לכם אבל רק אם זה קורה באופן מדוד. היצמדו לפירות חורפיים מסורתיים כדוגמת תפוחים או תפוזים שאפשר היום למצוא כמעט בכל עונה.
טיפ 6 – אתם בחופשה, התזונה לא!
לא רק חופשת "הכל כלול" היא אויב של ממש לדיאטה שלכם, למעשה, כל נסיעה לחו"ל יכולה להוות מכשול אמיתי לשמירה על דיאטה. בחופשת "הכל כלול" הנטייה היא להעמיס על הצלחת יותר ממה שצריך, התוצאה לא מאחרת לבוא – עלו על המשקל ותיווכחו. כמעט כל נסיעה לחו"ל מלווה גם בתחושה של צורך אדיר להפוגה מן השגרה ותחושה של חגיגה תזונתית אל מול מאכלים לא מוכרים, שאת כולם אנחנו פשוט מרגישים שאנחנו חייבים "לנסות". תחשבו שוב, אתם לא באמת חייבים לטעום כל מאכל מקומי או ללכת לכל מסעדה שקיבלתם עליה המלצה מטריפ אדוויזור, בסופו של דבר אתם צריכים להתייחס לחופשה שלכם כאל אירוע מפיג, לא כאל חגיגה קולינרית חסרת גבולות.
טיפ 7 – שתו רק מים
החום הכבד מפעיל אצל כולנו מנגנון הישרדות חזק במיוחד וחשוב לשתות לכל אורך היום וכמה שיותר. ההמלצה החד משמעית – לתשות רק מים והרבה. משקאות ממותקים, מוגזים או כל משקה תחת מעטה דיאט כזה או אחר – מחוץ לשולחן האוכל שלכם. אלה רק מצמיאים, בעלי ערכים קלוריים גבוהים ובפירוש פחות בריאים לכם. הקפידו על שתיית מים בלבד, אלה הכי בריאים לכם ממילא.
טיפ 8 – משמעת מנגל
ישראלים פותחים את עונת המנגלים הרשמית מיד עם התחממות מזג האוויר. גם אם אתם נמנים על אלו שלא אוכלים פיתות ומתרכזים בבשר, כדאי לזכור שגם לבשר ערכים קלוריים גבוהים. הוסיפו לכך מגוון סלטים טעים ותכיפות גבוהה מדי של אירועים כאלו בהם כולנו מתירים את הרסן והתוצאה היא עלייה מהירה במשקל. נסו לווסת את כמות האירועים האלו, ודאגו לאכול בהם באופן רגיל כחלק מתפריט מאוזן ובריא.
טיפ 9 – חטיפים וארוחות "קלות"
"חם לי מדי בשביל לבשל" הוא התירוץ קלאסי של כל אימא במדינה חמה בשביל להתחיל ולמלא את המקרר בהמון אופציות שונות ומגוונת על מנת להאכיל את הצאצאים בקיץ במקום לבשל להם ארוחה מזינה. פסטרמות או נקניקים עתירי שומן בליווי הרי מיונז בתוך בגטים או כריכי ענק, ארוחות מעובדות מוכנות, המבורגרים בחוץ, שניצלים מעובדים ושלל מאכלים לא בריאים אחרים מתחילים להופיע בבית, ולכולם מכנה משותף אחד, כולם שוברי שגרה תזונתית ולכולם יש פוטנציאל של ארוחות עתירות קלוריות. אולי כדאי לבקש מהאבא להתחיל ולהפשיל שרוולים ולבשל לילדים ארוחה חמה ומסודרת הקיץ הזה?
טיפ 10 – בים ובברכה מרגיעים עם הארוחה
חם לנו אז אנחנו מחפשים מקומות בילוי צוננים, כאן בדיוק נכנסים הים והברכה לתמונה. נכנסים למים כדי לצנן את הגוף, וזה עובד כל-כך טוב עד שהדבר מעורר את המנגנון ההישרדותי להחזיר לעצמנו את חום הגוף על ידי… אוכל. שימו רגע יד על הלב, אתם לא באמת שוחים כשאתם עם הילדים, והמזנון בבריכה ובים שמגיש ציפ'ס מטוגן ושלגוני ענק הוא לא הבחירה התזונתית האידאלית. העדיפו להכין את הארוחות מראש, קחו עמכם צידנית או כריכים בריאים, ושפע של מים קרים כמובן. הימנעו מקנייה של אוכל לא בריא במזנונים וכך תוכלו לחסוך גם כסף ובעיקר לשמור על תזונה מאוזנת גם במצב של הפוגה נהדרת.
שיהיה לכם קיץ רזה במיוחד!

לקריאה נוספת:
ספורט רטוב
הספורט המושלם לקיץ: שחייה
רק היום! אבטיח ומלון
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר פיוטר לנגר

  מומחה בכירורגיה כללית, רופא הבית אסיא מדיקל… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים