אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחקר: השמנה וטרשת נפוצה

מחקר: השמנה וטרשת נפוצה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

טרשת נפוצה לרוב מופיעה בסביבות גיל 30, אם אתם בעלי נטייה להשמנה הסיכוי שלכם ללקות במחלה עולה ב-40%. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי מחקר חדש שבחן מה בין השמנה וטרשת נפוצה, וחשוב מזה – מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הסיכוי לחלות במחלה. כל התשובות בפנים!

השמנה וטרשת נפוצה

אין חדש בכך שהשמנה אינה טובה לבריאות, גורמת לתחלואה נלווית ועשויה להיגמר במוות. הפעם, קבוצת חוקרים קנדיים טוענת שהיא מצאה קשר חזק בין השמנה ובין הסיכוי ללקות בטרשת נפוצה. מדובר בנתון מעניין במיוחד שכן תזונה נכונה בהחלט יכולה לעשות פלאים ולצמצם את ההסתברות לכך.

מהי טרשת נפוצה?
טרשת נפוצה היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית ומופיעה באופן בלתי צפוי. בחולים בטרשת נפוצה קיימת הפרעה בהעברת אותות עצביים בין המוח לגוף. המחלה יכולה להיות קלה עם הפרעות נוירולוגיות  מועטות, או להתבטא בחסר נוירולוגי ממשי. למרות הטיפול התרופתי, החולים יכולים לחוות התקפים חוזרים ונשנים של הפרעות נוירולוגיות.

הסיבות להתפתחות המחלה אינן ברורות די צרכן, כך שלא ניתן לצפות את המחלה או לעשות למניעתה. רוב החוקרים מאפיינים את המחלה כאוטואימיונית – מחלה שבה תאי גוף בריאים מזוהים על-ידי מערכת החיסון כתאים פולשים, ולכן מערכת החיסון פועלת נגדם. בטרשת נפוצה פועלת מערכת החיסון נגד המיאלין – החומר העוטף את תאי העצב ומשמש כחומר מבודד השומר על פעולה תקינה של העצבים.

טרשת נפוצה מופיעה אצל צעירים בגילאי 40-20 ומאופיינת בשלב הראשוני ב"ראייה כפולה" או מטושטשת, בקושי להבדיל בין הצבעים ירוק ואדום, ובמקרים קיצוניים בעיוורון באחת העיניים.

מה בין השמנה וטרשת נפוצה ?
מחקר, שנערך בקנדה בראשותו של פרופ' ברנט ריצ'רדס ופורסם בכתב העת PLOS Medicine, ניסה למצוא האם יש קשר בין השמנת יתר וטרשת נפוצה. לטענת החוקרים, משקל עודף גורם לתהליך טרום דלקתי בגוף, וזה האחרון משפיע על מערכת החיסון. מספר הורמונים המופרשים ממערכת תאי השומן, כגון לפטין ואדיפונקטין משתתפים בתהליך הטרום דלקתי וכך יוצרים את הקשר שבין השמנת יתר וטרשת נפוצה.

כדי לאשר את הקשר בין השמנת יתר וטרשת נפוצה, יש לבודד גורמים נוספים שיכולים להשפיע על היווצרות המחלה. לצורך זה בוצע מחקר באוכלוסייה  גדולה שבה קיים גורם תורשתי של השמנת יתר. באוכלוסייה זו גורמים משניים להשמנה יהיו בעלי השפעה נמוכה יותר.

התוצאות הראו שעליית ה-BMI ממצב של עודף משקל למצב של השמנת יתר, כלומר עלייה במשקל של נשים מ-75 ל-90 ק"ג, העלתה את הסיכוי לחלות בטרשת נפוצה ב-40%. מכיוון שהופעת טרשת נפוצה אופיינית לצעירים בסביבות גיל ה-30, חשוב להתחיל את החינוך לתזונה נכונה ולמניעת השמנת יתר בגילאי הילדות והנעורים ולטפל בהשמנת היתר מוקדם ככל האפשר.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים