Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > איכות הזרע והשמנה

איכות הזרע והשמנה

איכות הזרע והשמנה

להשמנה השלכות בריאותיות נרחבות, בין היתר על הפריון. מחקר חדש מנסה ליישב את המחלוקת בין חוקרים בעולם בנושא

בעשור האחרון גברה ההתעניינות של חוקרים בעולם בהשלכות ההשמנה על הפריון, ונערכו מחקרים רבים שבדקו את ההשלכות השליליות האפשריות של השמנה על איכות הזרע ופגיעה אפשרית בפוריות הגבר. לאחרונה עלתה שוב לכותרות שאלת הפגיעה בפריון בגברים שמנים, זאת בעקבות מחקר גדול שפורסם בינואר 2010 בכתב העת היוקרתי המתמחה ברפואת הפריון Fertility and Sterility.

המחקר שמקורו בארגנטינה, כלל 794 גברים שפנו למרפאת פוריות: 251 עם משקל תקין, 388 עם עודף משקל ו- 155 עם השמנת יתר.

מהמחקר עולה כי בגברים הסובלים מהשמנה תנועתיות הזרע הייתה ירודה בהשוואה לגברים שאינם שמנים, בעיה שעלולה לפגום ביכולת הזרע להפרות את הביצית ולפגוע בפוריות הגבר.

מחקר זה מנסה גם להתחקות אחר הסיבה לירידה בתנועתיות הזרע: לפי ממצאי החוקרים, בראשם ד"ר אנה קרולינה מרטיני, נראה כי בגברים הסובלים מהשמנה קיימת בעיה בתפקוד יותרת האשך. יותרת האשך היא בעלת תפקיד חשוב בתהליך הבשלת הזרע והכנתו לקראת הפריית הביצית.

בראיון שנתנה ד"ר מרטיני בעקבות פרסום המחקר היא אומרת: "גבר לא יהפוך לעקר, רק בגלל שעלה מעט במשקל. עם זאת, המחקר בהחלט מצא קשר בין השמנה ותנועתיות זרע, כך שלא מן הנמנע כי יתכן וגברים שמנים יכולים לשפר את תנועתיות הזרע שלהם, אם ירדו במשקל".

השמנה משפיעה על הורמוני המין

לצערינו, למרות התקדמות משמעותית של המחקר הרפואי והעמקת ההבנה של השלכות ההשמנה על מערכות גוף שונות, עדיין לא נפתרו כל השאלות הקשורות לתפקוד מיני ופוריות של גברים שמנים.

בנובמבר 2009, פרסמו חוקרים מניו-זילנד סקירה של המחקרים החשובים שבחנו את הקשר בין איכות הזרע והשמנה, בבטאון הרפואי .Human Reproductive Update מסקירת 31 המחקרים העיקריים, לא ניתן לקבוע בוודאות, כי קיים קשר בין השמנה ופריון הגבר. עם זאת, נמצא קשר בין השמנה ושינויים בהורמוני המין, העיקרי בהם הוא הטסטוסטרון. עורכי המחקר מציינים כי הידע הקיים כיום אינו מספק וכי נדרשים מחקרים נוספים על מנת לקבוע האם קיים קשר בין השמנה לפגיעה באיכות הזרע.

בעיית ההשמנה בגברים הסובלים מבעיות פוריות היא בעיה יומיומית במרפאות העוסקות בפוריות הגבר. עם העלייה התלולה בשיעור הסובלים מעודף משקל או מהשמנה באוכלוסיה, עולה כמובן גם שיעור הגברים הסובלים הן מאי-פוריות והן מהשמנה.

גברים אלה זקוקים להערכה מקיפה, כולל בדיקת התפקוד ההורמונלי וטיפול מתאים במידה וקיימות הפרעות הורמונליות. בנוסף, אני ממליץ לכל הגברים הפונים לאבחון בעיית פריון לבחון את הרגלי החיים שלהם ולעשות מאמץ לשנות אותם: לחדול מלעשן, לעסוק בפעילות גופנית סדירה, להקפיד על תזונה מאוזנת, להקפיד על משקל תקין ולהפסיק שימוש באלכוהול או בסמים. שינוי הרגלי חיים משפר את הבריאות באופן כללי ועשוי גם לתרום לשיפור הפוריות.

לצערי, למרות התקדמות משמעותית של המחקר הרפואי, עדיין לא ניתן לאתר בוודאות את הגברים שהשמנת היתר גרמה לבעיית הפריון שלהם או להבטיח לגבר שמן כי בעיית הפריון ממנה הוא סובל תיפתר אם יירד במשקל.

לסיכום, למרות שקיימים מחקרים לא מעטים שבחנו את הקשר האפשרי בין איכות הזרע והשמנה, עדיין חלוקות הדעות של מומחים בעולם העוסקים בתחום. נדרשים מחקרים נוספים כדי לקבוע בוודאות מהי השפעת עודף המשקל על איכות הזרע ופוריות הגבר. כדאי להמשיך ולהתעדכן בנושא, ולעקוב אחר חידושים והתפתחויות במחקר הרפואי של השלכות ההשמנה.

הכותב הוא מנהל מרפאת תפקוד מיני ופוריות הגבר

עוד בנושא:

הניתוח הבריאטרי תורם לשיפור התפקוד המיני

סוכרת והפרעה בזקפה

סובל מהשמנה: האם בדקת את רמת הטסטוסטרון?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים