השמנה וסרטן. מה הקשר?

אז זהו, שיש קשר והרבה יותר מובהק ממה שהיה נהוג לחשוב. הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן סקרה מעל אלף מאמרים בנושא, והמסקנה היא כי השמנה קשורה בקשר ישיר ללפחות 13 סוגי סרטן, המהווים כ-42% מסך מקרי הסרטן המאובחנים. מה בכל זאת יכול לסייע?

השמנה וסרטן

אנשים אשר סובלים מהשמנה, השמנת יתר או השמנת יתר קיצונית, חשופים למחלות נלוות או להעצמה של מחלות קיימות. הסיבה פשוטה, במצב של השמנת יתר הגוף חלש יותר מבחינה פיזית, קיימים עומסים על אברים שונים בגוף, מצטברים עודפים של סוכרים ושומנים בדם. לרוב נהוג לחשוב כי הסיכון מהשמנת יתר קשור בעיקר במחלות לב, לחץ דם וסוכרת, לצערינו עכשיו זה ברור, והשמנת יתר קשורה ללפחות 13 סוגים של סרטן.

אלף מאמרים, מסקנה אחת

עד היום, נרשמו כבר הוכחות ברורות לקשר בין חמישה סוגי סרטן לבין עודף משקל או השמנה, בהם אדנוקרצינומה של הוושט, סרטן המעי הגס, סרטן השד אצל נשים לאחר גיל המעבר, סרטן הכליות וסוגי סרטן הרחם.

סקירה של יותר מאלף מחקרים מצאה ראיות מוצקות לכך כי אם אתם סובלים מהשמנת יתר קיצונית אתם חשופים ללא פחות מ-13 סוגים של סרטן. המחקר נערך על ידי קבוצת עבודה של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן כחלק מארגון הבריאות העולמי.

חוות דעת חדשה זו, אשר פורסמה במגזין ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, הוסיפה לרשימה שמונה סוגי סרטן נוספים, בהם סרטן פי הקיבה (החלק מהקיבה הקרוב לוושט), סרטן הכבד, סרטן כיס המרה, סרטן הלבלב, סרטן בלוטת התריס, סרטן השחלות, דלקת קרום המוח וגידולי מוח וסרטן הדם.

לדברי ד"ר גרהם גולדיץ, יו"ר קבוצת המחקר הנוכחי ופרופסור לרפואה וכירורגיה באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, 13 סוגי סרטן אלו מהווים כ-42% אחוזים מסך כלל האבחונים החדשים של מקרי סרטן.

רק עישון מתקרב בחומרתו כגורם סביבה מאיים יותר מבין אלו המשפיעים על הסיכון ללקות בסרטן, בדומה לנזקי השמנת יתר קיצונית. עוד מוסיף ד"ר גרהם מוסיף: "זהו מסר חשוב עבור מעשנים. אך במקביל חשוב לדעת כי השמנת יתר קיצונית היא הבאה בתור בנטרול ומזעור סיכונים ללקות במחלת הסרטן".

נשים בקבוצת סיכון גבוהה יותר

כיום כבר ידוע כי השמנת יתר קיצונית קשורה קשר ישיר פעמים רבות להפרעות מטבוליות ולחוסר איזון הורמונלי, אלו הם חלק מהגורמים היכולים להסביר את הזיקה של השמנה וסרטן.

פרופ' אליזבת פלאץ, פרופסור לאפידמיולוגיה בבית הספר בלומברג ג'ונס הופקינס לבריאות הציבור, וחוקר סרטן נודע אחר אשר לא היה מעורב בדו"ח, טוענים כי נשים צריכות לשים לב במיוחד לתוצאות הסקר, שכן סוגים מסוימים של סרטן נוטים לתקוף יותר את אוכלוסיית הנשים. לדבריהם, "הקשר החזק ביותר שמצאנו הוא עם סרטן הרחם, וסרטן השד לאחר גיל המעבר קשור גם הוא להשמנה. זאת בשל שינוי באסטרוגן ותכונתו כקולטן סרטן חיובי. כך למשל גדל הסיכון לסרטן רירית הרחם בקרב אישה שמנה לעומת אישה במשקל תקין".

בקבוצת מחקר, אשר הנחקרות בה נעו בטווח של מדד מסת גוף (BMI) 29.9-25 נמצא כיהן היו בסיכון גבוה ב-50%, סיכון זה הוכפל בקרב נשים עם מדד מסת גוף בטווח שנע בין 34.9-30, ופי ארבעה בקרב נשים שנעו בטווח של 39.9-35. אישה בעלתBMI  40 ומעלה נמצאת בסיכון של עד פי שבע לחלות בסרטן רירית הרחם לעומת אישה במשקל תקין.

החוקרים מצאו ראיות עובדתיות מוגבלות בלבד לכך כי השמנה יכולה להיות קשורה לשלושה סוגים נוספים של סרטן: סרטן שד בגברים, סרטן הערמונית או לימפומה שאינה מסוג הוג'קין.

יורדים (במשקל) ומונעים (מחלות)

רבות אנו אומרים לעצמנו לו ידענו שדבר מסוים מסוכן כל כך לבריאותנו לא בטוח שהיינו עושים זאת, והלוואי ויכולנו להזיז את גלגלי הזמן לאחור ולנוע זאת. ועכשיו שאלו את עצמכם, האם ירידה במשקל יכולה להפחית את הסיכון?

עורכי המחקר מתייחסים בדיוק לשאלה זו, וטוענים כי  "קשה ללמוד אצל בני אדם באופן גורף מתוך קבוצות מחקר קטנות, אך המסקנות מניסויים בבעלי חיים מצביעות על מגמה ברורה בהקשר זה. אין ספק כי העדיפות של הימנעות מעלייה במשקל היא הדבר הראשון שעלינו להתמודד איתה כמטרה גלובלית".

ניתוח בריאטרי לאנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית הוא פעמים רבות ניתוח מציל חיים, כעת מסתבר שיש לכם עוד 13 סיבות טובות לבדוק את התאמתכם לניתוח כזה. אין ספק כי ירידה במשקל כבר הוכחה כמי שמצליחה למנוע מחלות ואף לרפא אותן, ואולי זה יכול להיות גם גלגל ההצלה שלכם.

מקור המאמר:
http://well.blogs.nytimes.com/2016/08/24/obesity-linked-to-at-least-13-types-of-cancer/?_r=1

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.