אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה, זה לא אתם, זה העידן

השמנה, זה לא אתם, זה העידן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מי לא מחפש את מי להאשים במגפת ההשמנה שפוקדת את העולם כולו ואתכם באופן אישי, כולנו. ובכן, אנחנו יודעים מי אשם! ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת מאמר חדש שמנקה את האשמה מאתנו בני האדם ותולה את האשמה דווקא בסביבה. קבלו את שלב ההוכחות

השמנה

רבים מאתנו נוטים לייחס את עידן המגפה הנוכחית של השמנת היתר העולמית לתכונות אנושיות כגון חולשה, חוסר יכולת רצון לעמוד בפיתויים המוצבים בפנינו ולייחס למנעד ההתנהגויות שלנו הרבה יותר חשיבות ממשקלם  האמיתי במציאות. ובכן, הרשו לשנות תפיסה זו ולהציג בפניכם את האשמים האמיתיים במגפה, וחשוב מזה לנקות את מצפונכם כליל.

השמנה – הסביבה אשמה!
במחקר אמריקאי חדש שפורסם החודש טוענת פרופסור סוזאן ג'ב מאוניברסיטת אוקספורד, כי הגורמים המכריעים במגפת השמנת היתר העולמית אינם דווקא אנושיים, אלא סביבתיים.

נכון, גם לגנים שלנו יש השפעה על משקלנו, לחלקנו קל יותר מאשר אחרים לשמור על משקל תקין ובריא, אך האשמה לטענתה טמונה בעיקר בגורמים שאין לנו שליטה עליהם: "משבר ההשמנה העולמית נגרם בחלקו על ידי הזמינות הרחבה של חטיפים לא בריאים לא על ידי חוסר שליטה עצמית", קובעת ג'ב. לדבריה, זו תהיה טעות לחשוב כי מדובר "בהתמוטטות עולמית של כוח הרצון, אשר בעטיו משמינים כולנו".

ג'ב היא רק אחת משורה של מומחים בינלאומיים המצביעים על הזמינות הרבה של מוצרי מזון זולים, לא בריאים ובעיקר נפוצים מאוד באופן שאי צריכתם בתרבות ההמונים בה אנו חיים, כמעט בלתי אפשרית, ולפיכך הם מובלים להשמת יתר.

"זוהי הסביבה שלנו שהשתנתה, לא אנחנו", היא פוסקת. ג'ב נוגעת בבעיה המוכרת לכולנו, האוכל הפחות בריא, כמו מזון מעובד שהפף להיות זמין, נפוץ וזול ביותר לרכישה. חטיפים שאינם בריאים המשתכללים בכל עת בטעמים בצבעים ובריחות ומשווקים לציבור באופן אגרסיבי על ידי תעשיית המזון. כול אלו מקיפים את היום-יום שלנו ושל ילדנו והופכים את ההתמודדות שלנו עם צריכה עודפת של מזון עתיר קלוריות כמעט לבלתי אפשרית.

שנת 2025: חמישית מאוכלוסיית העולם שמנה
לאחרונה דווח על ידי תכנית המזון העולמית של האו"ם כי חמישית מאוכלוסיות העולם תסבול ממשקל עודף עד לשנת 2025. מדובר בנתון בעייתי מאוד בעיקר בהתייחס לתחלואה הנלווית להשמנת היתר כגון סוכרת, מחלות לב ולחץ דם. הדרך היחידה לצמצם את התחזית הזו טמונה בפיקוח ממשלתי על יצרניות המזון, חקיקה מתאימה הקשורה לאיכות המזון ובדרך הפצתו ופיקוח ממשלתי. לציבור עצמו לבדו אין את היכולת לעשות זאת, ובבואו לחנויות ולמרכולים העשירים במזונות זולים, ובעיקר רעים מבחינת הערכים התזונתיים, הוא פשוט צורך אותם, ובכמויות הגדלות יותר ויותר.

קחו למשל פתרונות כמו מס סוכר על משקאות ממותקים. כפי שהונהג לאחרונה בארצות הברית. זוהי בהחלט סנונית ראשונה בדרך לפתור את משבר ההשמנה העולמי שקיבל ממדים של מגפה. וכמו כל מגפה, הדרך היחידה לפתור אותה היא על ידי התערבות שלטונית מכיוון שבהגדרתה, מגפה היא תופעה שאין באפשרותו של היחיד דרך להתמודד איתה בעצמו.

אנו נוטים להאשים את עצמנו בהשמנת היתר, ואין ספק שיש לנו חלק חשוב בכך, אך אל מול שפע של מזונות מעובדים ממכרים וריקים מכל ערך תזונתי, היכולת שלנו להימנע מלצרוך אותם מוגבלת למדי וצריך יד מכוונת כדי לעצור התופעה ולעלות על דרך המלך התזונתית.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים