אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה חוזרת: נמצאה הסיבה

השמנה חוזרת: נמצאה הסיבה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לא חשוב כמה חסות תאכלו וכמה ספורט תעשו, יש מי שזוכר שהייתם פעם שמנים ויחזיר אתכם למשקל הישן והשמן. חוקרים טוענים שהם יודעים מי אשם בהשמנה החוזרת גם אחרי דיאטה מוצלחת – חיידקי המעיים שלכם. קבלו הסבר

השמנה חוזרת ומזון פרו-ביוטי

לא אחת עסקנו באחד הנושאים הנחקרים ביותר בתחום הרפואה הבריאטרית – חיידקי המעיים. קבוצת חוקרים ישראלית טוענת כי היא מצאה מהי הסיבה להשמנה החוזרת של אנשים גם לאחר שעברו הליך מוצלח של ירידה במשקל.

המחקר, שפורסם החודש בכתב העת ,Nature מעיד על תפקידם של חיידקי המעיים במה שנהוג לכנות תופעת ההשמנה החוזרת. את המחקר הובילו ד"ר ערן אלינב מהמחלקה לאימונולוגיה ופרופ' ערן סגל מהמחלקה למדעי המחשב במכון ויצמן.

מה שעובד על עכברים

המחקר בוצע באמצעות עכברי מעבדה אשר בגופם הושתלו חיידקי מעיים. המחקר הצליח להוכיח כי דפוס ההשמנה החוזרת בקרב עכברי מעבדה, אשר חיידקי המעיים שלהם הושמדו על ידי החוקרים, פסק. החיידקים הושמדו באמצעו טיפול אנטיביוטי מתמשך וארוך טווח, ובכך למעשה נמנעה חזרתם של עכברי המעבדה למשקלם הקודם.

המדענים אף הצליחו לנבא באמצעות נוסחה מתמטית את אחוז ההשמנה המשוער של עכברי המעבדה, אשר בגופם הושתלו חיידקי מעיים, וידעו לצפות בכמה תהיה העלייה הצפויה במשקל הגוף עבור כול עכבר במקרה שהושב לתזונה של אכילת יתר.

המחקר שילב גישות מיפוי גנום וגישות מטבוליות בעזרתן החוקרים הצליחו לזהות, לטענתם, את המנגנון אשר באמצעותו מתרחשת תופעת השמנת היתר שהוא מורכב משתי מולקולות עיקריות ומקורן במזון צמחי דווקא. החוקרים גילו כי שתי המולקולות האלו מביאות להפקת אנרגיה מפירוק שומן, ורמה נמוכה שלהן גרמה לעיכוב של הפקת האנרגיה מהשומן, מה שבא לפיכך לידי ביטוי בהשמנת יתר של עכברי המעבדה הנבדקים.

דפוס זה חזר על עצמו בקבוצות ניסוי שונות כאשר חיידקי המעיים זוהו כגורם המרכזי המאיץ את ההשמנה החוזרת.

הפתרון: השתלת חיידקים ומזון פרו-ביוטי

בחיפוש אחר הפתרון ההולם לבעיית ההשמנה החוזרת, החוקרים מצאו כי השתלת חיידקים נאיביים בעכברים שהפחיתו ממשקלם, הצליחה למחוק את הזיכרון לכאורה של חיידקי המעיים ולמנוע השמנה חוזרת מואצת.

הגם שתוצאות המחקר מתייחסות לעכברי מעבדה, הרי שהן שייכות לגל של מחקרים בשנים האחרונות המאיר זרקור על התנהגותם של חיידקי המעיים השליליים והחיובים כגורם מרכזי באיכות חיינו ובשמירה על משקל תקין.

כמו כן, התפתחות מזונות פרו-ביוטיים היא רק חלק מגל תזונתי שלם אשר לוקח בחשבון את תיאוריית חיידקי המעיים הטובים אל מול הרעים, ונדמה כי תחום מחקרי זה נמצא כעת רק בחיתוליו והשלכותיו על איכות חיינו בעתיד ועל האופן בו נלחם בהשמנת היתר תהיה דרמטית במיוחד.

גם בנוגע לתזונה פרו-ביוטית המחקר מציע גישה חדשנית ומהפכנית, "אנו מכנים גישה זו 'פוסט־ביוטית'", אומר פרופ' סגל. "להבדיל מ'פרו־ביוטיקה', שבה מחדירים חיידקים מועילים למעיים, כאן איננו מחדירים את החיידקים עצמם, אלא את החומרים שעליהם משפיעים חיידקים אלה. גישה זו עשויה להיות יעילה יותר מטיפול באמצעות החיידקים עצמם".

אז אם גם אתם נמנים בין אלו שסיימו דיאטה מוצלחת אבל מוצאים את עצמם שוב עולים במשקל, אתם לא לבד. וכן, יתכן שזו לא אשמתכם בלבד כי אם אשמת חיידקי המעיים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים