השמנה מדבקת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חשבתם שמשמנים רק מאכילת יתר של פחמימות וסוכרים בלי להתעמל כלל? ובכן, חוקרים בריטים טוענים כי חיידקי מעיים, כולל אלה שאחראיים על השמנה בגוף, יכולים לעבור מאדם לאדם גם בהידבקות. איך מתרחשת ההדבקה?

השמנה וחיידקים

בדעה צלולה אף אחד לא יישב על אסלה שלא חוטאה לאחר שישב עליה אדם משלשל, אז למה אחרי אדם שמן כן? חוקרים בריטים טוענים שיתכן ויש ממש בטענה שחיידקי מעיים באשר הם עוברים מאדם לאדם, כולל אלה שאחראיים על ההשמנה, ויש להם הוכחות.

מדענים רבים סבורים כי מחלות רבות ומצבים גופניים שונים נובעים משינויים בחיידקי המעי. עוד לפני עשור נמצא כי השתלת חיידקי מעיים של עכברים שמנים אצל עכברים במשקל רגיל גרמה לעכברים להשמין מבלי שהרגלי האכילה שלהם השתנו. מאז, מחפשים מדענים תשובות לשאלות פיזיולוגיות שונות באמצעות ניתוח הרכב חיידקי המעי.

זהירות! חיידקים במזון
לאחרונה נמצא כי חיידקי המעי מסוגלים לחיות מחוץ לגוף ולהגיע למעי דרך מוצרי מזון. למעשה, הבקטריות מייצרות נבגים שיכולים לחיות במצב רדום לאורך זמן ולהיות משופעלים כשנוצרים התנאים המתאימים. חדירת חיידקים חדשים למעי מפרה את שיווי המשקל הקיים באוכלוסייה הרגילה של חיידקי המעי והיא זו שגורמת למחלות. העובדה שחיידקי המעי מסוגלים להתקיים מחוץ לגוף הופכת אותם לחיידקים מדבקים, העלולים לגרום להתפרצות מגפות, בדומה לזיהומים התכופים המתרחשים בבתי החולים.

הידבקות במחלות באמצעות חיידקי מעי יכולה גם להסביר מדוע מחלות נפוצות במשפחות מסוימות ואינן תוקפות אנשים אחרים. בני משפחה יכולים להידבק בקלות יתר על ידי מגע ישיר או שימוש בחדרי שירותים העשירים בלחות.

מחלות מעיים מדבקות
עכשיו זה מדעי שמחלות הקשורות בחיידקי מעיים מדבקות. ד"ר טרבור וד"ר פורסטר מאוניברסיטת קיימברידג  בבריטניה טוענים שהשמנת יתר וגם מחלות מעיים, כמו קרוהן ודלקות מעיים, יכולים לעבור מאדם לאדם באמצעות הדבקה. לדעתם ניתן לייחס תופעות אנורמליות של מערכת העיכול לשינויים קיצוניים בהרכב הבקטריות של המעי. לדעתם, הגנטיקה של אנשים משפיעה רק על 13-7% מתכונותיהם, וניתן לזקוף תחלואה משפחתית גם לחובת הדבקה באמצעות חיידקי מעיים.

אם כך, המאמץ לאפיין את אוכלוסיית חיידקי המעי הופכת למשימה חשובה שיכולה לא רק לאבחן את הגורמים למחלות, אלא גם לרפא אותן על ידי שינויי אוכלוסיית הבקטריות.  עם זאת, קיימת בעיה באפיון חיידקי המעי הנובעת מהעובדה שחלק ניכר מהם רגישים לחמצן ולכן קשה לגדל אותם בתנאי מעבדה.

עם התקדמות המחקר הצליחו החוקרים לבודד מספר גדול של בקטריות של המעי ואף למפות את הגנים של החיידקים. בזכות כך  מכינים המדענים "גלולת חיידקים" שתוכל לשנות את הרכב חיידקי המעי באנשים חולים במחלות מעי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים