Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר לפני ההריון מעלה את הסיכוי למומים מולדים

השמנת יתר לפני ההריון מעלה את הסיכוי למומים מולדים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

משקל עודף לפני ההריון מסכן לא רק אתכן האמהות אלא גם את התינוק שבדרך. חשוב לסגל הרגלי אכילה נכונים עוד בטרם ההריון.

השמנה לפני ההריון

נתונים ממחקר חדש, שהתבצע באוניברסיטת טקסס ומתפרסם בגליון אוגוסט של Archives of Pediatric and Adolescent Medicine , מצביעים על כך, שנשים בעלות משקל עודף לפני ההריון, נמצאות בקבוצת סיכון ללידת תינוק שעלול לסבול ממומים קשים במערכת העצבים, בגפיים, בלב ובמערכת העיכול.

בין השנים 2003 ו 2004 כחמישים ואחד אחוזים מן הנשים בגילאי 20 עד 39 בארצות הברית הוגדרו כבעלות משקל עודף, המעמיד אותן בפני מחלות כרוניות הקשורות בהשמנת יתר, ובכללן אי פיריון, אי סדירות המחזור הוסתי וסיבוכים הריוניים.

נתונים חדשים מצביעים על קשר אפשרי בין השמנת יתר במהלך ההריון לבין מומים מולדים בעיקר במערכת העצבים. לגבי פגמים אחרים, החשד קיים אך עדיין לא הוכח בצורה חד משמעית.

על פי נתוני סוכנויות הבריאות בארצות הברית אחד מכל שלושים ושלושה תינוקות סובל מפגם מולד כלשהוא. המחקר החדש ניסה להראות את שכיחות לידת תינוקות בעלי פגמים מולדים בקרב נשים בעלות משקל עודף. נחקרו שישה עשר פגמים מולדים.

ממצאי המחקר מראים כי מומים מולדים נצפים ב4% מהתינוקות הנולדים לאמהות שמנות, בהשואה ל 3% בקרב הנשים עם משקל גוף תקין.

נשים שמנות נמצאו בסיכון גבוה יותר ללדת תינוקות עם 7 מתוך 16 מומים מולדים עיקריים אותם בדקו החוקרים. עם זאת מדגישים החוקרים כי הסיכוי ללדת ילד עם מום מולד רציני עדיין נמוך גם בקרב נשים שמנות.החוקרים אספו מידע מ 10,249 נשים מ 8 מדינות בארה"ב שילדו תינוקות עם מומים מולדים בין השנים 1997 ל-2002 הנתונים הושוו לאלה שנאספו מקרב 4,065 נשים שילדו תינוקות בריאים בתקופה זו.

תינוקות שנולדו לנשים שמנות בקבוצת המחקר נמצאו בסיכון גבוה פי שניים לסבול ממומים של עמוד השדרה, זאת למרות שגם האמהות השמנות נטלו תוספי חומצה פולית לפני שהרו. נטילת חומצה פולית לפני ההריון ובמהלכו, נמצאה כמפחיתה באופן משמעותי את הסיכון למומים של מערכת העצבים.נצפתה גם עליה בסיכון למומים בלב, בגפיים, בפי הטבעת, בסרעפת, בדופן הבטן ובשופכה בקרב הילודים לנשים שמנות.

פרופ' וולר אשר ניהל את המחקר מבהיר: "אנו יודעים כי נשים בעלות משקל עודף נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר ללידת תינוקות עם פגמים, אך עדיין איננו מצליחים להוכיח את הקשר הישיר בין המשקל העודף למומים המולדים. יתכן כי יש סיבות נוספות לכך כגון: תזונה לא מאוזנת, דיאטות חריפות, חוסר בויטמינים וכן ידוע כי נשים הסובלות מסוכרת הריונית הן בקבוצת סיכון גבוה והרי סוכרת הריונית שכיחה יותר בנשים שמנות".

ד"ר רזיאל מסבירה: אין צורך ללכת ולהרעיב את עצמכן לפני ההריון, אבל כדאי מאד לסגל הרגלי תזונה נכונים עוד לפני הכניסה להריון. דיאטות "כאסח" אינן מומלצות, אלא רק דיאטות מתונות ומאוזנות. חשיבותו של המשקל התקין במהלך ההריון היא עבור האם והתינוק שבדרך. דיאטות לא מאוזנות במהלך ההריון עלולות להיות מסוכנות לא רק לאם, אלא גם לעובר ולפגוע בהתפתחותו.

מומלץ ליטול מולטיויטמינים לפני ההריון ובמהלכו. ידוע כי חסרים בחומצה פולית עשויים לגרום למומים במערכת העצבים ולפיכך מומלץ לנשים לקחת 400 מיקרוגרם של חומצה פולית באופן יום יומי לפני ההריון ובמהלכו, מרבית המולטיויטמינים המצויים בשוק יענו על דרישה זו.

דרושים עדין נתונים נוספים על מנת להוכיח את הקשר הישיר בין השמנה להתפתחות מומים, אולם ניתן ללמוד ממחקר זה על החשיבות של שמירת משקל תקין במהלך ההריון. האחריות היא לא רק על גופנו, אלא גם על בריאותו של התינוק שבדרך.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים