אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר – האגודה האנדוקרינית מפרסמת הצהרה פומבית

השמנת יתר – האגודה האנדוקרינית מפרסמת הצהרה פומבית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האגודה האנדוקרינית, פרסמה לאחרונה הצהרה פומבית הקוראת לביצוע מחקרים שיסבירו את המנגנון הגורם לקושי בשמירת הירידה במשקל לאורך זמן. למרות המחקר האינטנסיבי בנושא , הסיבות האמתיות להשמנה עדיין לא ברורות וכמו כן הסיבות לקושי בשמירה על משקל מאוזן.

השמנת יתר

השמנת יתר, נגרמת ע"י חוסר איזון בשווי המשקל האנרגטי של גוף האדם. ירידה במשקל, גורמת לירידה בכמות האנרגיה שהגוף צורך בזמן מנוחה ובעת פעילות ספורטיבית או פעילות שגרתית, וכמו כן לתחושת רעב. שילוב הגורמים יוצר את הכלים ל"שבירת הדיאטה" ולהשמנה מחדש.

רוב האנשים שהצליחו לרדת במשקל, אינם מסוגלים לשמור על ההישג לאורך זמן. כדי להצליח לשבור את המעגל של ירידה ועליה במשקל לסירוגין, יש למצוא  את המנגנון המטבולי העומד מאחוריי התופעה, ולהציע שיטות לעצירת התהליך. רוב הטיפולים המומלצים המוצעים כיום בשוק ההרזיה, מכוונים לירידה במשקל, ורוב המטופלים עומדים בהצלחה במשימה, אך הבעיה היא בשמירה על המשקל הנמוך לאורך זמן.

החברה האנדוקרינית ממליצה לפיכך לבצע מחקר על הגורמים השונים המשפיעים על השמנה. בין הגורמים האלו היא מונה את הסיבות האפשרויות הבאות היכולות לשמש קרקע אפשרית למחקרים חדשים:

 • הקשר בין גנטיקה ושינויים התפתחותיים מחד וגורמים סביבתיים מאידך.
 • השפעה של חומרים המשפיעים על המערכת האנדוקרינית, כגון השפעת ביספנול A על השמנה.
 • השפעת המיקרוביום או חיידקי המעי על המערכת האנדוקרינית, מערכת העיכול, והמוח.
 • הסיבות להצלחתם של ניתוחים בריאטריים בטיפול בהשמנת יתר ובמחלות הנלוות.
 • כיצד משפיע הרכב הדיאטה על התפתחות השמנת יתר.
 • מחקר העוסק בהשפעת סמנים ביולוגיים על התפתחות סכרת, מחלות לב, ומחלות נלוות אחרות, הקשורות להשמנה.
 • השפעת המצב הסוציואקונומי על השמנה.
 • מחקרים העוקבים באמצעות MRI  על תהליכים במוח הגורמים לתיאבון ואכילה.

מחברי הקריאה הפומבית מטעם האגודה, מדגישים כי מציאת גורמי המחלה בהשמנת יתר, תביא לטיפולים יעילים יותר המבוססים על עובדות מוצקות. לקביעת מדיניות ציבורית הולמת, למניעת הטלת אשמה באנשים הנוטים להשמנת יתר, למודעות לגבי תופעות ההשמנה. בסופו של דבר, באמצעות מחקרים חדשים, מקווה האגודה כי ניתן יהיה להקטין משמעותית את הסכנה לרפואת הציבור ואת התוצאות הכלכליות הנובעות מהשמנת יתר קיצונית.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר פיוטר לנגר

  מומחה בכירורגיה כללית, רופא הבית אסיא מדיקל… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים