Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר מחמירה את מצבם של חולי אסטמה

השמנת יתר מחמירה את מצבם של חולי אסטמה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר קיצונית מחמירה את מצבם של חולי אסטמה וכמו כן עלולה להטעות לגבי חומרתה של האסטמה בבדיקות שגרתיות – כך על פי ממצאים חדשים של קבוצת חוקרים מניו זילנד אשר בחנה לצורך מחקרה קבוצה של נשים בעלות מסת גוף BMI גבוהה מהממוצע.

זוהי הפעם הראשונה בה נערך מחקר פרוספקטיבי מסוג זה אשר משווה את תגובת דרכי האוויר אצל חולים במחלת אסטמה ומשווה בין חולים שמנים לחולים בעלי משקל תקין. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת הרפואי: American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine העוסק בבעיות בדרכי הנשימה.

אסטמה והשמנת יתר

קשה מאד לאמוד את הסימפטומים ולפענח את תפקודי הריאות של חולי אסטמה שמנים, במיוחד אם מדובר במחלת אסטמה קשה. כמו כן לא ברור אם יש שוני בין רזים ושמנים הסובלים מאסטמה.

המחקר מצליח לקשור לראשונה קשר ישיר בין השמנת יתר לבין התפתחותו של מצב בריאותי המכונה ניפוח יתר דינאמי.

זהו מצב שבו לא ניתן לרוקן את האויר הנשאף לריאות, ולפיכך השאיפה הבאה קטנה מאד, מצב שכיח בקרב חולי אסטמה אך שכיח יותר באוכלוסית השמנים.

"הצלחנו להדגים כיווץ ניכר בדרכי הנשימה, הקשור בהופעתה של אסטמה וברונכיטיס וחומרתו רבה יותר בקרב הסובלים מהשמנת יתר קיצונית", כך מסביר עורך המחקר ד"ר רובין טיילור, מאוניברסיטת אוטגו בניו זילנד.

לצורך המחקר גייסו החוקרים שלושים נשים אסטמטיות אותן חילקו לשלוש קבוצות משקל שונות: בעלות משקל תקין, בעלות עודף משקל ואלו שסובלות מהשמנה.

כל אחת מן הנחקרות נדרשה לדמות תנאי התקף ותגובת הריאות שלהן נבדקה, כולל כמה אוויר נשאר בריאותיהן אחרי שנשפו אותו החוצה – FRC, וכמה אוויר הצליחו לשאוף בחזרה-IC.

הגם ששלוש הקבוצות הגיבו לכאורה באופן דומה למדי בתוצאותיהן, הרי שרמת שינוי הFRC   וה IC בקרב קבוצת הנבדקות הסובלות מהשמנה הייתה גדולה יותר.

"תוצאה זו העידה על כך כי בקרב הנשים הסובלות מהשמנה, היתה קיימת מידה רבה יותר של ניפוח יתר דינמי לעומת בעלות המשקל התקין" קובע ד"ר טיילור.

"אותן נשים שמנות לא הצליחו לנשוף את כל האויר החוצה ולא הצליחו לשאוף מספיק אויר פנימה לעומת חברותיהן הרזות יותר."

ככל שעלה משקל הנבדקות הרי שהתקף דמוי האסטמה היה חמור יותר ובקרב נשים שמנות היה בעל פוטנציאל של ממש לגרום לקשיי נשימה רבים וקיצוניים יותר מאשר בנשים בעלות משקל תקין.

כתוצאה מכך מסיק ד"ר טיילור כי בעלי משקל עודף קיצוני הם בעלי יכולת נמוכה יותר לשאוף ולנשוף בצורה תקינה לעומת חולים בעלי משקל תקין.

נדמה כי מעל לכל התוצאות הללו מצביעות על הבדל בסיסי בקרב חולי אסטמה באופן בו בעלי משקל יתר קיצוני מגיבים על התקפים בצורה קיצונית יותר ונדרש מאמץ גדול יותר על מנת להרגיע התקף אסטמטי אצלם.

אמנם קבוצת המחקר היתה קטנה במיוחד, אולם יש בכך סימנים ראשונים להצביע על השפעתה לרעה של השמנת היתר על חולים אסטמטיים: בעלי משקל עודף מתקשים יותר בהתמודדות עם המחלה.

נדרשת עבודת מחקר נוספת בעניין על קבוצת מחקר גדולה יותר, אך כבר עתה ניתן לכלול את מחלת אסטמה ברשימת המחלות הקשורות בהשמנת יתר קיצונית. השמנה אינה בהכרח גורמת להתפתחות אסטמה באופן ישיר אולם היא מקשה מאד על ההתמודדות עמה.

עוד בנושא:

אסטמה והשמנת יתר: מה הקשר?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים