Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר מסתמנת כסיכון חדש בעת הלידה

השמנת יתר מסתמנת כסיכון חדש בעת הלידה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר קיצונית מסתמנת כגורם חדש ומשמעותי בין גורמי הסיכון למוות תוך כדי היריון או בעת הלידה עצמה. כך טוענת עורכת הבריאות של עיתון הגארדיין הבריטי שרה בוסלי

השמנה בזמן הלידה

על פי נתונים חדשים אשר התפרסמו לאחרונה מתוך קבוצה של 295 נשים אשר מצאו את מותן במהלך הלידה או במהלך ההיריון בבריטניה בין השנים 2003 ו 2005, למעלה ממחצית מן הנשים היו בעלות משקל עודף. כ 15% מביניהן היו בעלות משקל יתר קיצוני. נתונים אלו נאספו בעקבות חקירה אשר נערכה על ידי הקולג הרפואי המלכותי והסוכנות הבריטית להיריון בטוח.

"השמנת יתר מגיחה והופכת לנושא בריאות ציבורי בדורנו והשפעתה על אימהות, היריון ולידה היא משהו שיש לקחת בחשבון באופן רציני", כך טוען פרופ' סברטאן אורקלרמן.

"שירותי האימהות בבריטניה (המקבילה לטיפת חלב הישראלי), כבר כורעים כרגע תחת העומס בשל שיעורי לידה גבוהים המותחים את משאביהם.

חקירת נסיבות מותן של הנשים אשר צוינו לעייל קבעה גם כי נשים משכבות כלכליות נמוכות יותר היו חשופות פי 7 יותר לסיכוני תמותה כתוצאה מלידה או היריון. נשים אלו, אשר מרביתן לא היו בקשר עם רופא מטפל במהלך ההיריון כללו בעיקר נשים במעמד של פליטים ומחפשי מקלט מדיני.

הנשים בקבוצת הסיכון לא כללו הפעם אחוזים גבוהים של מקרי מוות הקשורים להתאבדות, וסיבה זו איבדה את אחוזי ההשפעה הגדולים שהיו לה  כגורם סיכון וזאת בעיקר עקב עליה בביקורים סדירים של נשים יולדות אצל רופאים לאחר הלידה אשר הצליחו לזהות ולאתר נשים בקבוצת סיכון זו.

השמנת יתר קיצונית לפיכך הפכה לגורם מרכזי בדאגות הרופאים והיא מייצגת על פי הדו"ח "את אחד מגורמי הסיכון הגדולים בעלי אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר המאיימים על הילודה בבריטניה".

בין הסיבות לגורמי המוות הקשורות להשמנת יתר היו בין היתר היווצרות של קרישי דם ומחלות לב.

שש נשים אשר נפטרו מבין הקבוצה אשר נבדקה היו נשים אשר מסת הגוף שלהן הייתה יותר מ 45. שתיים מבין הנשים היו בעלות מסת גוף של 60.

שיעורי השמנה קיצוניים שכאלו לא רק שמסכנים את בריאותה של היולדת אלא שהם גם יוצרים בעיות לוגיסטיות חמורות, טוען הדו"ח. באחד מן המקרים ילוד האישה התעכב שכן צוות האמבולנס אשר נקרא להוביל את היולדת לבית החולים לא הצליח להוציא את האישה מביתה.

מקרים נוספים של ניתוח קיסרי בוצעו על שתי מיטות במקום על מיטה אחת בשל הגודל הפיזי של היולדת שלא היה בטיחותי לשולחן ניתוחים סטנדרטי. חולות רבות גם סבלו מסוכרת וכן אפילפסיה, מה שסיבך אפילו יותר את תהליך הלידה.

הדו"ח קובע בבירור כי יש השלכה רפואית על מצבה הבריאותי של היולדת לבין איכות ההיריון והלידה של יולדת בעלת משקל עודף והוא ממליץ על מעקב צמוד יותר לנשים בעלות משקל עודף קיצוני בעת היריון.

העובדה המדאיגה, שמקרי התמותה במהלך הלידה שויכו בחלקן לנשים בעלות משקל עודף, מראה כי יש עדין עבודה רבה בהחדרת המסר לנשים הרות על חשיבות השמירה על משקל תקין בתהליך ההיריון ובזמן הלידה שלהן וכי הסיכונים הרבים במשקל יתר לא הופנמו עדיין על ידי אוכלוסיות הנשים ההרות.

עוד בנושא:

השמנה פוריות והיריון בסיכון

שיעורי אי פריון גואים במערב, כמו גם המשקל

השמנת יתר בהריון מעלה את הסיכוי למומים מולדים

על חשיבות משקל תקין לפני ובמהלך ההיריון

כיצד משפיעה השמנה על פוריות והריון

לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

"השמנת יתר קיצונית פוגעת בפוריות"

זהירות: השמנת יתר לפני ההריון

מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים