השמנת יתר קיצונית מכבידה יותר על נשים

מחקר חדש מראה כי נשים ניזוקות יותר מגברים כתוצאה מהשמנת יתר חולנית. הסיבה המשוערת: סטיגמה חברתית שלילית

33552386_s

רובנו יודעים שהשמנת יתר עלולה להזיק לבריאות, אך האם נשים וגברים נפגעים מעודף משקל באותה מידה?  ד"ר פיטר מאונינג ועמיתיו מאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, ביקשו לענות על שאלה זו.

החוקרים חישבו את כמות התחלואה הנגרמת בארה"ב כתוצאה מעודף משקל ומהשמנת יתר קיצונית. בניגוד למחקרים קודמים, הפעם בחנו המדענים נשים וגברים בנפרד.

מחקרים רבים בדקו בעבר את השפעתו של עודף משקל על תמותה – אולם אין מידע רב אודות השפעת ההשמנה על איכות חיי האדם.

כדי לחקור נושא זה, השתמש צוות החוקרים במדד בשם "שנת חיים מותאמת איכותית" (QALY) המייצג שנה של בריאות תקינה. מדד זה שימש כדי לבדוק את היקף התחלואה המקושרת להשמנת יתר חולנית ולעודף משקל. קבוצת הנבדקים כללה מדגם מייצג של בוגרים אמריקאים.

החוקרים מצאו שעודף משקל "עולה" לנשות ארה"ב 1.8 מיליון שנים של בריאות תקינה, לעומת 270 אלף שנים בלבד אותן "משלמים" גברים. בגין השמנת יתר קיצונית שוב נפגעות נשים יותר: הן מאבדות כ-3.4 מיליון שנים של בריאות תקינה, בעוד שגברים מאבדים "רק" 1.94 מליון שנים.

במחקר, שיתפרסם בגיליון ספטמבר של כתב העת American Journal of Public Health, כותבים החוקרים כי נשים שסבלו מעודף משקל ומהשמנת יתר מסוכנת, איבדו שנים של בריאות תקינה בעיקר כתוצאה מעלייה באחוזי התמותה המוקדמת ומירידה באיכות חייהן.

ממצא מפתיע הראה כי לפני גיל 45, אחוזי תמותה של נשים בעלות משקל עודף והשמנת יתר מסוכנת, נמוכים מאלו של גברים הנמצאים במצב דומה. לאחר גיל 45 משתנה התמונה: אחוזי התמותה של נשים גבוהים בהרבה מאלו של גברים.

מחקרים קודמים, שלא בחנו נשים וגברים בנפרד, שיערו שעודף משקל עשוי דווקא להגן מפני תמותה. "נדהמנו לגלות שגברים אמנם מפיקים רווח מעודף משקל, אולם נשים סובלות בגללו מעלייה משמעותית באחוזי תמותה ובגורמים מסכני חיים", סיפר ד"ר מאונינג.

החוקרים הציעו מספר הסברים להבדלים בין המינים. "לדעתי, הסיבה נעוצה בסטיגמה חברתית שלילית, המוצמדת לנשים בעלות עודף משקל הרבה יותר מאשר לגברים במצב דומה", טוען ד"ר מאונינג. "דבר זה יוצר בקרב נשים רמות גבוהות של מתח ומצוקה נפשית, וכבר הוכח בעבר שרמות מתח גבוהות מעלות את הסיכוי למחלות ולתמותה".

ד"ר מאונינג סבור שחשוב שמידע חדש זה יגיע לא רק לעוסקים בבריאות, אלא גם לאנשי תקשורת. "הממצאים מעידים שמסרים שנשים מקבלות מאמצעי התקשורת אודות משקלן יוצרים נזק גדול בהרבה מכפי שחשבנו", הוא גורס.

צוות רפואי

No data was found