השמנת יתר קיצונית מעלה את הסיכוי לפתח סרטן

ככל שאנו שמנים יותר, כך אנו מגדילים את הסיכוי שלנו לחלות בסרטן. את המסקנה המפתיעה הזו מספק מחקר חדש אשר מצוטט בהרחבה בעיתון הוושינגטון פוסט האמריקאי ואשר מעורר גלים ברחבי העולם מרגע שפורסם.

סרטן והשמנת יתר

מסתבר כי לא רק סוגי סרטן הנפוצים כגון סרטן השד והמעי הגס עולים בשכיחותם כתוצאה מהשמנה, אלא גם סוגים אחרים כגון סרטן כיס המרה.

יתרה מזאת, הסיכון להופעת סרטן משתנה בין גברים ונשים, ובקבוצות אתניות שונות, כך טוענים עורכי המחקר החדש אשר פורסם השבוע בכתב העת הרפואי המכובד The Lancet.

זוהי תגלית עצומה בעיקר לנוכח העובדה כי השמנת יתר קיצונית נפוצה ועומדת כיום על מימדים של מגיפה של ממש.

"הקשר החדש אשר מתגלה בין השמנה לבין סוגים שונים של סרטן הוא רק נדבך נוסף בבעיות הקשורות להשמנת יתר קיצונית והידועות כבר" כך טוען ד"ר מייקל טאן, ראש מחלקת מחקר אפידמיולוגי בחברה האמריקאית לחקר הסרטן.

העדויות לעניין מצטברות כבר למעלה מעשר שנים טוען ד"ר טאן, אך המחקר החדש מנסה לכמת את הבעיה ביחס למסת ה BMI של האדם ולקשור בין מידת ההשמנה לשיעור הופעת מחלת הסרטן.

בשנה שעברה הופיעו הממצאים הראשונים המגלים את הקשר בין השמנת היתר לסוגי הסרטן הבאים: אדנוקרצינומה של הושט, סרטן הלבלב, סרטן המעי הגס והרקטום, סרטן השד בגיל שלאחר הבלות, סרטן הרחם וסרטן הכליה.

למרות שהממצאים כבר תוארו הרי שהיו עדין שאלות פתוחות: האם יש קשר בין הופעתם של מקרי סרטן פחות נפוצים לבין השמנת יתר? האם יש שוני בין נשים לגברים? והאם יש קשר למוצא האתני? התשובות לשאלות הללו נדרשות לעולם הרפואה בדחיפות גבוהה היות שכשני שליש

מתושבי ארצות הברית היום מוגדרים כסובלים מעודף משקל או השמנה.

המחקר, אשר נערך על ידי מדענים באוניברסיטת מנצ'סטר באנגליה, ניתח נתונים מ 141 מאמרים, שכללו 282,137 חולי סרטן מעשרים סוגים שונים, וניסה לקבוע האם יש קשר בין עליה של 5 נקודות במסת ה BMI לעליה בשכיחות מחלת הסרטן.

התוצאות הדהימו אף את החוקרים, שינויים ועליה במסת ה BMI ב 5 נקודות בגברים הגדילו את הסיכוי להתפתחות סרטן הושט מסוג אדנוקרצינומה ב 52%, סרטן בלוטת המגן ב 33%, סרטן המעי הגס והכליה ב 24% וסרטן הרקטום ומלנומה ב 21%.

בנשים, שינויים ועליה במסת ה BMI ב 5 נקודות העלו את הסיכון לסרטן הרחם וכיס המרה ב 59%, סרטן הושט מסוג אדנוקרצינומה ב 51%, סרטן הכליה ב 34% וסרטן השד שלאחר גיל הבלות, סרטן הלבלב, סרטן בלוטת המגן והמעי הגס ב 21%.

בשני המינים אצל גברים ונשים, הובחנה עליה בהופעת לויקמיה, מלנומה ולימפומה נון – הוג'קינס עם העליה במסת ה BMI.

ד"ר אנדרו רנהן החוקר הראשי מצא גם קשר חזק יותר בין עלית מסת הגוף להופעת סרטן השד בנשים ממוצא אסיאתי.

ד"ר אסנת רזיאל מוסיפה: המסר העיקרי היה ונשאר שמירה על משקל תקין ועם זאת בשל עלית מקרי הסרטן באוכלוסיה הסובלת מהשמנה, חשוב מאד לבצע במטופלים אלו בדיקות סקר לאיבחון מוקדם.

נדמה כי המסקנות המפתיעות של המחקר, מאירות באור חדש את נזקי השמנת היתר ואת הצורך בחינוך ובהסברה למניעתם.

עם זאת, עתה יותר מתמיד, ברור כי שמירה על משקל תקין עשויה להפחית את הסיכון לפתח סרטן.

צוות רפואי

No data was found