אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "השמנת יתר קיצונית גורמת לבעיות פוריות"

"השמנת יתר קיצונית גורמת לבעיות פוריות"

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצא כי השמנת יתר במרכז הגוף מגדילה את ההסתברות לחוסר פוריות בקרב נשים בשל מוטציה גנטית

הגעת לגיל הנכון, מצאת את הגבר המתאים, ואת מעוניינת להביא ילדים לעולם. אתם מנסים – אך לשווא, וההריון המיוחל אינו מגיע.

בעיות פוריות

בעיות פוריות: מי מאיתנו לא חוששת או חששה בעבר להיתקל בהן? כמה טוב היה לו יכולנו להכיר מראש את גורמי הסיכון ולהימנע מהם.

מעכשיו נוכל להישמר לפחות מגורם סיכון אחד: מחקר חדש מצא כי השמנת יתר, בייחוד במרכז הגוף, מגדילה את ההסתברות לחוסר פוריות בקרב נשים.

חוקרים מצאו כי השמנת יתר קיצונית מגדילה את הסיכוי למוטציה בגן בשם אינטרלוקאין 6 (IL-6). מוטציה זו גורמת לתסמונת פוליציסטית של השחלות (POS) ולאי פריון.

המחקר נערך במחלקה לפיזיולוגיה באוניברסיטת קינג ג'ורג' לרפואה. במחקר נבדקו כ-100 נשים שלא הצליחו להרות וסבלו מרמות שונות של השמנה: השמנה מועטה, השמנה ברמה נשלטת, והשמנת יתר קיצונית במרכז הגוף.

החוקרים מצאו כי רוב הנבדקות שסבלו מהשמנת יתר קיצונית במרכז הגוף ובאיזור הבטן, סבלו גם ממוטציה בגן (IL-6). מסקנתם הייתה כי מוטציה בגן זה יכולה להוות סיבה נוספת לבעיות פוריות בנשים.

18 מהנבדקות אצלן נמצאה מוטציה בגן (IL-6) סבלו גם מתסמונת פוליציסטית של השחלות (POS). מדובר בתסמונת שמתבטאת בחוסר פוריות, וכן באי סדירות של המחזור החודשי וברמה גבוהה של הורמוניי מין זכריים.

מנהלת המחקר, ד"ר וואני גופטה, מספרת: "גילינו כי נבדקות בעלות השמנת יתר קיצונית במרכז הגוף סבלו ממספר בעיות הפוריות הגבוה ביותר. נוסף על כך סבלו רבות מנבדקות אלו ממוטציה בגן (IL-6). ראינו פחות מקרים של מוטציה בגן זה בקרב נבדקות בעלות השמנה מועטה והשמנה ברמה נשלטת".

"נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות חשופות לבעיות נוספות, כמו מחלות לב וכלי דם, לחץ דם לא תקין, ועוד", הוסיפה ד"ר גופטה.

החוקרת ציינה, כי מחקר נוסף אודות המוטציה בגן (IL-6) יערך במטרה למצוא דרכים לשלוט בה: "אם נצליח להציל את הגן ממוטציה נוכל להלחם בחוסר פוריות בקרב נשים הנופלות קורבן למתסמונת זו", מתארת החוקרת.

רוב הסובלות מבעיות פוריות לא מודעות למוטציה זו, ועוברות טיפוליי הפריה שונים. החוקרים מספרים החוקרים, וממליצים לנשים לבדוק האם הן סובלות ממוטציה גנטית. באם תאותר הבעיה, יש סיכוי שנשים אלו יוכלו להרות באופן נורמלי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים