Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר קשורה לעליה במקרי הסרטן

השמנת יתר קשורה לעליה במקרי הסרטן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר קשורה לעליה במקרי הסרטן – כ 6000 מקרים חדשים של סרטן בכל שנה הן תוצאה של השמנת יתר בקרב נשים, כך על פי מחקר חדש עליו מדווח עיתון הגארדיין.

מחקר שהקיף כמיליון נשים באוניברסיטת אוקספורד, בצירוף חוות דעת של מומחים אשר פורסם לאחרונה בעיתון הרפואי BMJ , מצביע על כך שכשליש ממקרי הסרטן קשורים לתזונה והרגלי אכילה לקויים.

כ 23% מנשות אנגליה מוגדרות כסובלות מהשמנה ו 34% מוגדרות כבעלות משקל עודף. תוצאות של נתונים אשר נאספו לאחרונה מעידות כי השמנת יתר קיצונית שכיחה בעיקר לאחר גיל הבלות אצל נשים והיא מופיעה לאחר גיל 50.

מסתבר שלא רק ההופעה החיצונית נפגעת, השמנת יתר בגיל מאוחר קשורה עם התפתחות של לא פחות מעשרה סוגי סרטן שונים מתוך שבעה עשר סוגי סרטן שכיחים במיוחד.

משקל יתר קיצוני מהוה הגורם להופעת סרטן מסוגים שונים בקרב כ 5% מהנשים הלוקות בו בגילאים מבוגרים. חמשת האחוזים האלו הן שווי ערך ל 6000 נשים חדשות בכל שנה הלוקות בסרטן עקב משקל עודף באנגליה.

אולם נמצא לגבי סוגי סרטן מסויימים כגון סרטן הרחם ואדנוקרצינומה של הושט בנשים, שכמחציתם קשורים לעודף משקל, נתונים מדאיגים לכל הדיעות, ולטענתם של החוקרים, חלקם יכולים היו להימנע על ידי שמירה על משקל תקין, הרגלי תזונה נאותים ופעילות גופנית.

בהשוואה לשיעורים הרגילים באוכלוסיה, הרי שנשים בעלות משקל עודף סובלות ממלנומה, סרטן בכליות, לוקמיה וסרטן הלבלב, בשיעורים גבוהים יותר ועשרה עד עשרים אחוזים משיעורם נתרם מעודף משקל.

המחקר אשר החל בשנת 1996 גייס למעלה ממיליון נשים ומאות חוקרים אספו בו נתונים. יותר מ 45,000 מקרי סרטן שונים בנשים נחקרו ונתונים נאספו לגבי הלוקות בסרטן.

אוניברסיטת אוקספורד אף בדקה שיעורים של סרטן השד ושיכללה במחקר פקטורים שונים הגורמים לסרטן ולא רק נתוני השמנת יתר קיצונית, אך עלו ממנו נתונים מדאיגים המקשרים בין השמנת יתר להופעת סרטן.

ד"ר גיליאן ריבס, מן החוקרים הראשיים אומר: "בהסתמך על הממצאים, אנו מעריכים כי השמנת יתר קיצונית הינה הגורם הישיר  ל 6000 מקרים של סרטן מתוך כלל 120,000 הנשים החדשות אשר לוקות בסרטן מידי שנה. חוקרינו מצאו גם קשר ישיר בין השמנת יתר קיצונית לבין סוגים ספיציפיים של סרטן. כשני שלישים ממקרי הסרטן הקשורים להשמנה, הם סרטן הרחם או סרטן השד".

החוקרים טוענים כי חקירת ההקשרים מורכבת מאד בעיקר בשל עיתוי ההשמנה, לפני או אחרי גיל הבלות.

לדוגמא: נשים שמנות לפני גיל הבלות, נוטות פחות לפתח את סרטן השד. אולם הממצאים מעידים על כך כי הסיכוי ללקות בסרטן השד גובר אצל נשים בעלות משקל עודף, אשר לא קיבלו מעולם טיפול הורמונאלי, לאחר גיל הבלות. ההסבר לכך נותר עדין פחות ברור לחוקרים.

השמנת יתר מהוה הגורם לסרטן השד בקרב 7% מנשים לאחר גיל הבלות שלקו בסרטן השד.

ואולם, לא כל סוגי הסרטן עולים בהקשר להשמנה לאחר גיל הבלות. בסרטן המעיים לדוגמא, השמנת יתר קיצונית רק לפני גיל הבלות מעלה את הסיכון ללקות בו.

לפחות בשני סוגי סרטן, עודף משקל לא נמצא כלל כגורם, סרטן הריאות וסרטן קשקשי של הושט.

שרה איום, רכזת שירותי המידע לחקר הסרטן בבריטניה, אשר מימן את המחקר, טוענת: "בעוד שרוב האנשים מקשרים משקל עודף כסיכון בריאותי כולל, רבים אינם עושים את ההקשר הנדרש למחלות סרטן ששכיחותן עולה בשל השמנת יתר קיצונית. על הציבור לקחת בחשבון גם את ההקשר למחלה זו ולא רק למחלות כגון סוכרת ומחלות לב."

דרך מומלצת לשינוי הרגלים היא אכילה בזמנים קבועים, צריכה של פחות אחוזי שומן במזון, התעמלות והפעלת הגוף למשך שעה ביום, אריזת חטיפים בריאים לעבודה, עמידה בכל שעה כעשר דקות לפחות, בחירת מים בלבד כמשקה קל, אכילה איטית ובמנות קטנות. כל אלו מקטינים את הסיכוי להשמנת יתר, ובעתיד אף את הסכנה, כך מסתבר, ללקות בסוגי שונים של מחלות סרטן סבוכות.

יותר ויותר מסתבר, כי אורח חיים נכון, הוא מתכון לבריאות טובה יותר בעתיד, וזו כבר הופכת להיות עובדה שקשה מאד להתווכח עימה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים