שרוול הקיבה צר מדי? נפחו בלון!

מחקר חדש בדק את רמת השכיחות, מהי הסיבה ואיזה טיפול ניתן לבצע בהיצרויות סימפטומטיות לאחר שרוול קיבה. ד"ר דין קרן עם התשובה המנופחת

ניתוח, מכל סוג שהוא, טומן בחובו תופעות לוואי כאלה ואחרות. אחת מתופעות הלוואי של ניתוח שרוול קיבה הן היצרויות סימפטומטיות, כלומר קוטר השרוול צר מדי ויש להרחיבו בכדי לאפשר את תנועת המזון בקיבה ומניעת הרחבת הוושט וכיס הקיבה.

שרוול קיבה

לנשים יותר צר בקיבה

חוקרים מסן אנטוניו הציגו מחקר חדש השנה, בו הם ביקשו לבדוק מהי רמת השכיחות להיצרויות סימפטומטיות בקיבה לאחר ניתוח שרוול קיבה, מהן הסיבות ואיזה טיפולים אפקטיביים ניתן לעשות כדי להרחיב את השרוול. הם ביצעו מחקר רטרוספקטיבי ובדקו מטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה בין אוקטובר 2008 לדצמבר 2010.

מתוצאות המחקר עולה כי היו 230 מטופלים, מהם 83 אחוז נשים, בעלי גיל ממוצע של 49.5 שנה ועם מסת גוף (BMI) ממוצעת של 43. בשמונה מקרים, כלומר 3.5 אחוזים מכלל המנותחים – כולן נשים בגיל ממוצע של 42 – התפתחו היצרות סימפטומטית, כאשר השרוול בוצע עם מרחיב של 36 פרנץ'.

איך מאבחנים היצרויות?

החוקרים איבחנו את ההיצרויות בעזרת צילום רנטגן ולאחר מכן בשיטת האנדוסקופיה, שהדגימה היצרות קבועה. בגסטרוסקופיה נראתה היצרות של מקטע קצר, 7 בגוף הקיבה, והיצרות אחת באזור מעבר ושט-קיבה.

מהו הטיפול היעיל בהיצרות קיבה?

בביצוע הטיפול האנדוסקופי עם הרחבה של ההיצרות הייתה מוצלחת בכל המקרים. כמו כן, היה צורך בביצוע ממוצע של 1.6 הרחבות, כאשר הקוטר הממוצע של הבלון היה 15מ"מ.

הזמן הממוצע בין הניתוח להרחבה הראשונה הייתה 48.8 ימים; הזמן הממוצע מההרחבה הראשונה ליכולת לאכול דברים מוצקים היה 49.6 יום. שני מטופלים שהועברו ממרכזים רפואיים אחרים והיו עם היצרות ארוכה, לא הגיבו לטיפולים האנדוסקופיים ונזקקו לעבור ניתוח נוסף של מעקף קיבה.

החוקרים טוענים כי היצרות סימפטומטית קצרה לאחר שרוול קיבה יכולה להיות מטופלת באופן יעיל עם הרחבות אנדוסקופיות. כאשר ישנן היצרויות ארוכות, שלא מגיבות להרחבות אילו, יתכן ולעיתים תידרש התערבות ניתוחית נוספת כמו מעקף קיבה.

עוד בנושא:

ניתוח (בגיל) הזהב

להפיק את המקסימום מהשרוול

צוות רפואי

No data was found