אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > התעמלות מול מחשב, שתיים שלוש ארבע!

התעמלות מול מחשב, שתיים שלוש ארבע!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כל היום על המחשב? הטיפים שייסעו לכם לעבוד יום שלם בלי להרגיש כואבים ותפוסים, וגם לשמור על כושר. עבדו והתעמלו

התעמלות מול מחשב
רבים האנשים שעובדים שעות רבות ישובים בכיסא מול מחשב, ויש לכך השלכות מרחיקות לכת על הגוף והנפש של האדם. ישיבה ממושכת על כיסא ורכינה מול מחשב במשך חלק נכבד מהיום גורמים לגוף נזקים, כמו שרירים תפוסים, כאבי גב, כאבי מפרקי רגליים וידיים, כאבים בצוואר ובכתפיים, בצקות ברגליים וכן הלאה. בנוסף, בסופו של יום עבודה מרבית האנשים מרגישים עייפות, שוקעים במטלות נוספות ודוחקים את הפעילות הגופנית לשולי החיים. כתוצאה מכך הכושר הגופני יורד, ועמו גם מצב הרוח הכללי.

אפשר גם אחרת.

התעמלות לפני מחשב

פעילות גופנית בזמן העבודה
יותר ויותר מקומות עבודה בארצות הברית וגם בארץ מבינים את חשיבות הפעילות הגופנית על מצב הרוח של העובדים, ובקשר ישיר לזה התפוקות שהם מקבלים מעובדים אלה. במקומות עבודה גדולים, גם בארץ, ישנם חדרי כושר זמינים לרווחת העובד.

מחקרים הוכיחו כי הקרבה הפיזית לחדרי כושר קובעת פעמים רבות האם נשתמש בהם או לא. מסקנת החוקרים ברוב המקרים היא כי הקרבה למתקני הספורט מעלה את השימוש בהם.

יש לכם חדר כושר בעבודה? נגמרו התירוצים. תזמנו את שעת הסיום שלכם בעבודה בסמוך לאימונים קבועים. קובעים לעצמכם פגישות עבודה ביומן? תזמנו גם את הביקורים שלכם בחדר הכושר. מחויבות היא חלק גדול מן ההתמדה.

הפסקת צהריים פעילה
בזמן הפסקת צהריים נצלו אותה להליכה רגלית קצרה. לא כל יום חייבים ללכת למסעדה עם החברים. הליכה רגלית קצרה היא פעילות גופנית מתונה המסייעת לכם להרגיש עם עצמכם טוב יותר.

ארגון נכון של סביבת העבודה שלכם
הרחיקו את המחשב כמה שיותר מן הפנים. נסו להישיר מבט בזווית של 90 מעלות והביטו לשליש העליון של המסך. דאגו שאור לא ישתקף על המסך, זה מפריע. הניחו את הרגליים על הרצפה, לא באוויר. השאירו ידיים על השולחן והיעזרו בו להישענות, כך תפחיתו את העומס מהשכמות.

תרגילים שניתן לבצע מול מחשב:

 • כפיפת עמוד שדרה צווארי על ידי הטיית הראש לפנים, ולצדדים למתיחת שרירי העורף.
 • פשיטת פרק כף היד באמצעות היד השנייה לסירוגין, למתיחת כופפי האצבעות הפועלים בכל פעולה בה אנו אוחזים משהו בידינו, ובמהלך הקלדה במחשב.
 • הושטת ידיים ישרות למעלה, הטיית גו לצדדים למתיחת שרירי הגב וצדי הבטן.
 • פשיטת כתף על-ידי הבאת שילוב שתי הידיים מאחורי הגב, למתיחת שרירי הכתף והחזה, הנוטים להתקצר בפעולות יומיומיות דוגמת אחיזת חפצים בשתי ידיים, הקלדה, ואפילו קריאת ספר.
 • יד בין השכמות, לנסות להגיע לחוליה הנמוכה ביותר, יד שנייה מפעילה לחץ קל על המרפק, למתיחת חלקה האחורי של היד.
 • בישיבה על קצה הכיסא, רצפת אגן ובטן אסופים, ידיים פרושות לצדי הגוף, מרפקים כפופים אצבעות לכיוון התקרה, יש לקחת את המרפקים למטה ואחורה ולהחזיק במשך שלוש שניות ולשחרר.

ותמיד תמיד תזכרו, שאפשר לרכוב על אופניים למקום העבודה במקום לנסוע, להשתמש במדרגות במקום במעלית במקום העבודה ובחדרי מדרגות בכלל, ולהכין ארוחות בריאות, מדודות ומזינות מראש למקום העבודה.
אם תקפידו לשמור על תזונה, סדר יום ותרגילים קטנים במהלך היום מובטח לכם כי הכושר ומצב הרוח יעלו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים