Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ערכים תזונתיים בהתערבות ממשלתית? כבר לא מדע בדיוני….

ערכים תזונתיים בהתערבות ממשלתית? כבר לא מדע בדיוני….

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כיצד יכולה הממשלה להביא לירידה במשקל באוכלוסיה? הצעד הראשון הינו מכירת מזון בריא יותר לציבור. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על המלצות איגוד הרפואה האמריקאי

ערכים תזונתיים על אריזות

לאחרונה פירסם איגוד הרפואה האמריקאי את משנתו החדשה בנוגע לאימוץ מדיניות למניעת השמנת יתר. תכלית ההכרזה נועדה ל"תקוף" באופן ישיר גורמים התורמים להשמנה בקרב האוכלוסייה האמריקאית. גם ישראל, שאחוז ההשמנה עולה בה בהתמדה, מומלץ שתאמץ המלצות אלו.

"בחירת מזון מושכלת, והגברת הפעילות הפיזית הן שתי פעולות פשוטות שהאוכלוסייה כולה יכולה ליהנות מתוצאותיה" גורס חבר המנהלים של הארגון. כוונתו של האיגוד ברורה, לא מדובר ביציאה של הכרזות כלליות לאוכלוסיה אלא בלחץ פוליטי על קבוצת יצרני המזון לאמץ את המלצות התזונה של  המומחים ולגרום לשינוי ולהגברת מודעות ציבורית צרכנית שתאלץ את היצרנים להיפטר מקווי יצור מזיקים בעלי ערכים תזונתיים נמוכים.

אחת ההצלחות הגדולות שרשם לעצמו האיגוד באחרונה, שהשפעתה ניכרת גם מעבר לים, היא המלחמה בשומן הטרנס והחלפתו בשמנים בריאים יותר. המלחמה, שהכריז הארגון על אחד מסוגי השומן הפופולאריים ביותר בתעשיית המזון האמריקאית, הוכתרה בהצלחה כלל עולמית. העיר ניו יורק אסרה בחקיקה מקומית את השימוש בשומן טרנס באופן גורף בתעשיית הג'אנק פוד בעיר.

ההיענות הצרכנית לאיסור על שימוש בשומן טרנס, שומן שהשפעותיו על האצת התפתחות מחלות לב והסתיידות עורקים מוכחת, הפתיעה אפילו את האיגוד עצמו. בתוך זמן קצר, מוצרים רבים אשר נהנו מפופולאריות במשך עשרות שנים ואשר הכילו בתוכם את רכיבי שומן הטרנס, רשמו ירידה דרסטית במכירות ואילצו את היצרנים לצאת בגרסאות חדשות שהכילו שומנים אחרים שהוגדרו כבריאים יותר על ידי האיגוד.

את ההשפעה הדרמטית ניתן היה להרגיש אפילו בישראל ויצרני מזון זריזים מיהרו להדביק כתוביות על גבי מוצרי מזון בסגנון "ללא שומן טרנס". באופן אירוני, המדבקות הודבקו על גבי מוצרים ישראלים שלא עשו כלל שימוש בשומן זה, מה שמוכיח כי המלצות האיגוד האמריקאי משפיעות על תעשיית המזון, החוששת כל כך לאבד את נתח השוק שלה בקרב צרכני מזון הבריאות.

הקרב החדש של איגוד הרפואה האמריקאי מתרכז בהעברת תקנה, אשר תחייב את רשתות המזון המהיר להצמיד מדבקות של ערכים תזונתיים על מוצרי המזון. המדבקה תפרט בנוסף לערכים הקלוריים גם את הערכים התזונתיים. המשוואה פשוטה: קריאה שכזו לרשתות המזון תאלץ אותן להגביר את מאמציהן להעלאת הערכים התזונתיים במזונות שהן מייצרות, רק מעצם הבקשה לחשיפתם.

התערבות ממשלתית בתהליכי יצור המזון, קביעת ערכים תזונתיים והרכבי המזון המיוצר, כל אלה מהוים מפתח לשינוי תפיסה בקרב יצרני המזון וכן תורמים להגברת המודעות לתזונה בריאה בקרב הצרכנים.

שני התהליכים הללו מזינים אחד את השני. העמימות המפורסמת של יצרני המזון, אשר מסתפקים ברישום הרכב המזון הנדרש מהם על פי חוק על האריזות, היא היום האויב הגדול ביותר, כפי שרואה זאת איגוד הרפואה האמריקאי, בדרך לחינוך הצרכן הנבון.

המלצות האיגוד נתמכות גם על ידי המערכת הממשלתית, אשר מתערבת ופעילה יותר בקביעת הרכב המזון והערכים התזונתיים שלו.

גישה אקטיבית זו אמנם מעוררת את חמת יצרני המזון הגדולים, אולם היא פתרון ראוי והגיוני.

בישראל, עדין לא מורגש לחץ ציבורי להתערבות ממשלתית בתהליכי יצור המזון, אבל נדמה כי גם כאן, ציבור צרכני התזונה הבריאה עתיד להוביל את השינוי.

בעוד שרבים בקהילה העסקית אולי חוששים מהתערבות ממשלתית של ממש בהרכבי מוצרי מזון ובפיקוח הדוק יותר, הרי שיתכן שרבים מהם, לאחר שלב ההלם מגישה מהפכנית זו יבינו גם את הפוטנציאל המסחרי העצום הגלום ביצור מוצרי מזון עם תווית "בטוחה" ו"בריאה" יותר וימצאו ציבור צרכנים נאמן ומסור לערכים אלה, אשר יפצה אותם על עלויות יצור גבוהות יותר ועל התערבות שלא היו רגילים אליה קודם לכן.

עוד בנושא:

צרפת: הממשלה החלה לשלב "אזהרות תזונתיות" מפני מזון משמין

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים