Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לשמור על המשקל אחרי דיאטה: איך באמת נשארים רזים?

לשמור על המשקל אחרי דיאטה: איך באמת נשארים רזים?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בשעה טובה הצלחתם להפחית ממשקלכם באמצעות דיאטה. הגעתם כמעט ליעד המבוקש. או שיותר טוב מכך: מחוג המשקל מראה בדיוק את התוצאה הרצויה לכם. איך לשמור על המשקל מעכשיו?

לשמור על המשקל

מה שלפני כמה חודשים נראה היה לכם כמדע בדיוני הפך למציאות. אתם גאים בעצמכם אבל הותיקים והמנוסים שבכם יודעים כי רק עכשיו מתחיל הקרב האמיתי. איך שומרים על ההישג הזה?

אחת השאלות המטרידות מרזים רבים היא  כיצד בדיוק ניתן לשמור על המשקל החדש לאורך תקופה ארוכה ולא להעלות אותו בחזרה.

הדעה הרווחת היא כי בכל סופה של דיאטה, מחכה לנו תחילתה של תקופת השמנה מחודשת. רבים מאיתנו לא מצליחים לשמור על המשקל החדש והם מתחילים להעלות אותו בחזרה בדיוק ביום בו הודיעו על סיום הדיאטה. מדוע? והאם אנו חייבים להשמין מחדש?

ובכן, מסתבר שלא בהכרח. במחקר חדש אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה ב-"American Journal of Preventive Medicine",  עולה כי מקרב 1310 נחקרים אשר הפחיתו ממשקלם, כמעט שני שליש הצליחו לשמור על המשקל שלהם.

עוד עולה מן המחקר כי השליש שכן חזר למשקלו הקודם הוא השליש שהשיל משקל רב יותר,כעשרים אחוז ממשקלם, בניגוד לשני השלישים האחרים שהשילו כעשרה עד חמישה עשר אחוז בלבד, בתוך זמן קצר יותר, וכי פעילות היום יום שלהם מורכבת משעות רבות יותר של צפייה בטלוויזיה או עבודה בסביבת מחשב.

מהן המסקנות העולות מן המחקר וכיצד אנו יכולים ליישם אותן בחיי היום יום שלנו ולשמור על המשקל החדש שהשגנו?

שינוי מודעות רחב היקף ושינוי הרגלי יום יום הרלוונטיים לשמירה על המשקל הם המפתח לפיתרון.

פעילות גופנית

אין צורך להיות מנוי בחדר כושר, אין גם צורך לרוץ ולרכוש נעלי ספורט, אך יש חשיבות רבה לשילוב של פעילות גופנית בחיי היום יום: עליה במדרגות במקום במעלית, או טיול יומי בשעה קבועה שרצוי וכדאי להאריך אותו מיום ליום. גם אנשים שאינם בכושר יכולים וצריכים לבצע פעילות גופנית מתונה.

לקחת בחשבון את הגיל?

יכולת העיבוד המטבולית של גופנו פוחתת בעשרה אחוז בכל עשור. כן. התשובה ברורה אם כך, אנו צריכים לקחת בחשבון את גילנו. עלינו לצרוך בכל עשור פחות קלוריות בשביל לשרוד. ואם לא נעשה כך, רצוי שנדע לפחות במה אנחנו נלחמים ועל מה אנחנו משלמים במשקל מיותר.

תזונה

מזון טרי, לא מעובד שאנו מכינים בעצמנו. ארוחות למשרד, ארוחות בבית, בכל מקום ובכל מצב יש להעדיף את האוכל שאנחנו מבשלים. גם אם אנחנו לא בשלנים מצטיינים הרי שעם הזמן, נלמד להכיר את רכיבי התזונה ואת ערכם.

מזון מעובד הוא כמעט תמיד בעל ערך קלורי גבוה מזה של המזון שנכין בעצמנו. יש הרבה מאד מוצרים טריים עם רכיבי תזונה מעולים שאיננו נחשפים אליהם בהנחה שאנחנו אוכלים אוכל מוכן ומזון מהיר.  אין לכם זמן לבשל? פנו לעצמכם את הזמן הדרוש. אין פתרונות של קסם.

מכורים למתוקים?

אנחנו לא ממש צריכים מזונות מתוקים מעובדים. כל החטיפים המלאכותיים מיותרים לנו לתזונה. אנו מקבלים מספיק סוכר מן המזון הרגיל שלנו. יש לכם חשק למתוק? החליפו את הוופל בפרי. הורדה של מוצרי מזון מעובדים מן התפריט היומי שלנו תתגלה כמועילה בעיקר במלחמה בשמירה על המשקל החדש שהושג.

זהו את המאכלים "המסוכנים" לכם. אלו שגופכם מגיב בעליה מהירה במשקל עם צריכתם והפחיתו וצמצמו את צריכתם.

מודעות

כן. מודעות. מודעות לכל אספקט בחייכם שיש לו השפעה שלילית היכולת שלכם לשמור על המשקל התקין, הרגלים רעים, ארוחות ליליות מוגזמות, שתית אלכוהול וצריכה לא הגיונית של חטיפים. כולם דברים שבידכם למנוע.

שינוי טוטאלי אבל הדרגתי של הרגלי חייכם בתחומי התזונה והפעילות הגופנית יביאו לתוצאות דרמטיות בהנחה שהם יהפכו לחלק מחיי היום יום שלכם.

בהצלחה!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים