Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ויטמין C: במה הוא מסייע לנו?

ויטמין C: במה הוא מסייע לנו?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם אפשר להילחם בחורף בעזרת ויטמין C ועוד ויטמינים? שפעות, התקררויות ושאר מריעין בשין של החורף שכבר ממש נמצא כאן.

ויטמין C: יתרונות, מזונות וגם מתכון

מה אנחנו יכולים לעשות על מנת לשנות את התזונה שלנו באופן שיסייע לנו להתגבר על מחלות החורף הנפוצות והטורדניות.

תזונה נכונה ועשירה בויטמין C יכולה להיות המפתח והנשק הסודי שלכם להילחם בתחלואים המציקים האלו. וכן, אתם תופתעו לדעת שזה הרבה יותר פשוט ממה שחשבתם.

ויטמין C

אנחנו מרבים לדבר על חשיבותם של הויטמינים כתוספי תזונה הכרחיים לשמירה על בריאותנו. ושוכחים לעיתים שאנחנו יכולים לנווט את הופעתם במזון היום יומי שלנו ולתעל אותם לצורך ממשי של שמירה על בריאותנו.

החורף הגיע עם הגשם הרוחות הקור, האוויר היבש והנזלת והשפעת מופיעות במהירות. מזג האוויר משפיע על אחד ואחד מאיתנו באופנים שונים ובעיקר על מערכת החיסון שלנו.

חלקנו רגישים אליו יותר וחלקנו פחות.

מערכת החיסון, בשילוב עם מערכות נוספות בגוף, אמורה לעזור ולשמור עלינו. כיצד נטפח אותה בעזרת תזונה נכונה?

הגוף לא מקבל תמיד את כל ההזנה המגוונת מבחינת ויטמינים שהוא זקוק לה, או שההזנה שהוא כן מקבל אינה איכותית במיוחד.

מתח בעבודה, מצבי פציעות, עישון,  ניתוחים ומחלות שונות גם הם מחלישים את המערכת החיסונית ומאתגרים אותה בכל יום מחדש.

במצבים כאלו יש לגוף צורך אקוטי מוגבר בחומרים מזינים ובויטמינים.

נכון, אפשר לקחת תוספי ויטמינים ומינרלים מן המוכן על ידי נטילת קפסולות של ויטמינים, אבל מדוע שלא נפנה אל המקור הבסיסי והטוב ביותר: מזון מן הטבע שבו נאבחן את קבוצת הויטמינים שאנו זקוקים להם. במקרה זה, ויטמין C אשר יעילותו בחיזוק המערכת החיסונית של הגוף בפני התקררות אינה מוטלת בספק.

במה הוא עוזר לנו?

ויטמין C מסייע ביצירת רקמות ועצמות. הוא שומר על נימי הדם והשיניים, מחזק את המערכת החיסונית נגד דלקות, ולעתים ממלא תפקיד בצמצום סכנה של מחלות לב וסרטן.

הוא עוזר להגן מפני זיהומים וסרטן בגלל התכונות האנטי- חימצוניות שבו, מה שחשוב גם למעשנים. הוא חשוב בייצור הקולאגן – החלבון העיקרי ברקמת החיבור, העוזר לאיחוי רקמות ופצעים , מונע דימומים, חשוב למצבי סטרס, עוזר לפירוק כולסטרול ולשמירה על גמישות כלי הדם ומגן על הלב על ידי כך.

הוא חשוב לעצמות ועוזר להטמיע סידן בגוף ומשפר את ספיגת הברזל בגופנו. הוא עוזר למנוע קטראקט ודלקות חניכיים, מוריד את רמת ההיסטמין ולכן מפחית סימפטומי אלרגיות.

רשימת היתרונות ארוכה ונמשכת עוד ועוד…

שלא במפתיע, האופציה של מזון טבעי עדיפה על תוספים מוכנים וגם זולה יותר מהם.

היכן מוצאים אותו?

הויטמין החשוב הזה נמצא בשפע בפלפל אדום וירוק, ברוקלי, כל פירות ההדרים, עגבניות, ירקות ירוקים עליים, תפוחי אדמה ותות שדה.

כל מה שנותר עכשיו הוא להביט סביבנו ולנצל את המשאבים הזמינים כל כך בפירות ובירקות לטובתנו. לא להתעצל ולחשוב על התמורה המגיעה לעברנו, חורף שבו חיזקנו במו ידנו את המערכת החיסונית שלנו ובקלות!

מתכון לסלט פירות עם הרבה ויטמין C

שני קיווי קלופים ומפולחים לרבעים

תפוז אחד

לימון קטן

פומלית או אשכולית

תות שדה

סירופ ג'רנדין

מעט סוכר או אבקת סוכר

להשרות את כל הירקות במשך כשעה במקרר ברוטב הג'רנדין לבזוק את אבקת הסוכר או הסוכר ולהגיש קר.

בתאבון ולבריאות!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים