Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ויטמין D הנשק הסודי של הגוף

ויטמין D הנשק הסודי של הגוף

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנחנו מדברים רבות על מניעת מחלות באמצעות תזונה, עד כמה אנחנו באמת מבינים את משמעות המונח הזה? ועד כמה לויטמינים השונים יש חלק בכך?

ויטמין D

אין ספק שתוספי ויטמינים הפכו לפופולארים מאד בשנים האחרונות, אנחנו צורכים אותם בקפסולות או כתוספים למוצרי מזון. כמעט על כל מוצר מזון בימינו מוצמדת  מדבקה המדגישה את תכולת הויטמינים בו.

כולנו יודעים כי ויטמין D הוא אחד הויטמינים החשובים, אבל מה אנחנו יודעים עליו באמת? במה הוא יכול לסייע ולשפר את איכות חיינו?

ובכן, בניגוד לתפיסה הרווחת, ויטמין D הוא לא ויטמין בהגדרתו הקלאסית שכן הגוף מסוגל גם לסנתז אותו בעצמו.

ויטמין קלאסי הוא לרוב ויטמין אשר נמצא בקבוצת מזון מסויימת ועלינו לצרוך אותו על מנת לקבלו לגופינו.

עובדה זה לא הייתה ידועה כל כך בעבר ולפיכך התפיסה הרווחת כי ויטמין D  הינו ויטמין רגיל לכל דבר השתרשה בתודעה הקולקטיבית שלנו. בעוד שלמעשה מדובר לא רק בויטמין אלא בעצם בהורמון, סוג של סטרואיד, שגופינו מסוגל לבנות בעצמו.

תאי העור מסוגלים לייצר ויטמין D בעת חשיפה לאור השמש. חשיפה של דקות מועטות לשמש חזקה בכל יום מביאה להפקת כל התצרוכת הגופנית המומלצת לאדם. לפיכך בארצות שטופות שמש התושבים לא סובלים ממחסור בויטמין זה בדרך כלל.

בארצות חשוכות שמש בעלות תקופת חורף ארוכה מאד מתגלים לרוב סימפטומים של מחלות שונות הנובעות מחוסר בויטמין D, מרביתן מחלות הקשורות לרמות לא תקינות של סידן וזרחן.

מחלת הרככת, מחלה בה עצמות הגוף נחלשות עד לכדי פריכות והתעקמות גורמת לנכות בעיקר בשלבי הצמיחה הראשונים של הגוף. היא נובעת מחוסר איזון בסידן בגוף בשל צריכה לקוייה של ויטמין D. מחלה זו היתה נפוצה מאד במאות הקודמות בעיקר בקרב ילדים שלא נחשפו לאור שמש וגם בקרב ספנים אשר לא ראו אור יום ושהו במשך שבועות ואף חודשים בבטן הספינות.

מחלה זו נקשרה כמעט תמיד בהעדרו של ויטמין  D אצל החולה ולא היה מקובל לחשוב כי לויטמין תרומה משמעותית גם במניעת מחלות אחרות.

עדויות אשר נאספו בשנים האחרונות מצביעות על כך כי לויטמין D תפקיד מכריע גם בכל הקשור למניעת סוגי סרטן שונים כגון סרטן הלבלב, סרטן השחלות וסרטן הערמונית.

למעט האפשרות הטבעית שלנו לסנתז ויטמין D מאור השמש בצורה טבעית, הרי שויטמין D נמצא גם בכמה מזונות נגישים למדי: בדגים שמנים במיוחד, בשמן דגים, בכבד עוף, בביצים.

במרבית מדינות המערב מוסיפים היום את הויטמין לחלב ובכך עולה הערך המוסף של ארוחת הדגנים לילדים המכילה גם חלב. כך מקבלים הילדים את התצרוכת הדרושה להם באופן מלאכותי בכמות הולמת ומספקת לצמיחה תקינה.

קל ופשוט לדאוג לצריכה ניאותה של הויטמין היחודי הזה, העדרו עלול לגרום לבעיות לא פשוטות. הקפידו גם אתם לקבלו בכל יום, בעיקר מן השמש הסובבת אתכם או מהמזונות בו הוא מצוי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים