אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > וירוס השמנה- דמיון או מציאות?

וירוס השמנה- דמיון או מציאות?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

וירוס שאנו יכולים ל"תפוס" בדיוק כמו שפעת, עשוי לפתח השמנת יתר. טענה מפתיעה ומעוררת מחלוקת זו משמיע מחקר חדש.

וירוס ההשמנה

מדענים מצאו לאחרונה כי וירוס נפוץ אחראי להפיכתם של תאים הומניים לתאי שומן.

וירוס ההשמנה

המדענים הבחינו בכך בעקבות מעקב אחר תאי גזע אנושיים בתנאי מעבדה אשר הפכו לתאי שומן לאחר שהודבקו באדנו וירוס 36, וירוס הגורם לדלקת של דרכי הנשימה ודלקת בעיניים.

הממצאים המפתיעים, אשר הוצגו בכנס אגודת הכימאים האמריקאית, מציעים כי גידול במימדי ההשמנה בעולם עלול להיגרם לא רק על ידי חיבה למוצרים עתירי קלוריות וחוסר תרגול גופני.

"אנו לא אומרים כי וירוס חדש זה הוא הסיבה היחידה להשמנה, אך המחקר החדש מציע עדויות ברות קיימא לגבי חלק מן הסיבות להשמנה אשר יתכן שהן כוללות השפעה ויראלית", כך אומרת מגדלנה פאסאריקה מאוניברסיטת לואיזיאנה בבאטון רוז'.

"לא כל הנדבקים בוירוס זה יפתחו את תופעת השמנת היתר. היינו רוצים לנסות ולמצוא את הגורמים החושפים חלק מן האנשים הלוקים בהשמנת יתר להיות מושפעים מהוירוס וכמובן למצוא את הדרכים המתאימות לטפל בכך."

הנחת היסוד של המחקר, כי וירוסים המועברים על ידי דרכי הנשימה יכולים לשחק תפקיד משמעותי בהשמנת יתר על ידי כך שהם בוחרים להם אנשים בעלי משקל יתר כמארחים כנגד רצונם. הנחה זו נבדקת כעת ביתר שאת על ידי מחקרים נוספים.

ד"ר פאסאריקה בידדה תאי גזע מרקמת שומן ועליהם ביצעה את מחקרה. התאים הופקו מקבוצת אנשים אשר עברו ניתוח שאיבת שומן. רק מחציתם נחשפו לוירוס AD-36.

לאחר שבוע של גדילה והתפתחות במעבדה, מרבית מתאי הגזע הנגועים בוירוס התפתחו לתאי שומן ואילו התאים, אשר לא הודבקו בווירוס, לא. "נדמה כי הווירוס שם לעצמו כמטרה תאי גזע אנושיים על מנת ליצור מספר גדול של תאי שומן גדולים".

התוצאות ברורות לטענתה של ד"ר פאסאריקה: אדנו וירוס 36 מקדם תאים להפוך לתאי שומן ותאים אלו צוברים שומן בקצב מוגבר.

החוקרים הסיקו מכך כי הוירוס מגביר את מספרם של תאי השומן בגוף האדם ואת תוכן השומן שלהם, מה שיתכן ותורם להתפתחות מואצת של השמנה.

מגיפת השמנת היתר הנפוצה כל כך בעולם, היא אחת מן המגפות בעלות ההתפשטות הגבוהה ביותר מבין אלו המוכרות למדע היום. ואולם הרעיון כי יתכן ולחלק ממנה אחראי וירוס "מדבק" הוא מהפכני, חדשני ושנוי במחלוקת.

מרבית המומחים מטילים ספק בקיומו ושוללים את מסקנות המחקר החדשני הזה. הם מטילים את האחריות למגפה על הרגלי תזונה וחיים לקויים.

אולם אם יתפרסמו נתונים חדשים נוספים בעניין זה יתכן ונאלץ לשנות חלק גדול מן התפיסה הקיימת בנושא טיפול בהשמנת יתר ולאמץ גישה רחבה יותר שתיקח בחשבון גם מרכיב זה.

גם גורמים גנטיים, הורמונליים ועצביים נמצאו כמשפיעים על התפתחות השמנת יתר ועליהם ניתן לקרוא כאן:

עוד בנושא:

נמצא "גן ההשמנה"

סובלים מהשמנה? זה בגלל הגן שקיבלתם מסבתא

המוח בשמנים אינו מודע להשמנה

האם כמות גדולה של חיידקים "ידידותיים" מסייעת לנו להישאר רזים?

שמנה? זה הכל בראש שלך

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים