Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > זהירות: דום נשימה בשינה

זהירות: דום נשימה בשינה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

סובלים מהשמנת יתר? ייתכן שיש לכם גם הפרעת שינה חמורה, שאתם כלל לא מודעים אליה. מה אפשר לעשות? קודם כל לקרוא

דום נשימה בשינה

1 מכל 3 אנשים שסובלים מהשמנת יתר, סובל גם מתסמונת של דום נשימה בשינה – הפסקות נשימה תכופות בזמן השינה, מאות פעמים בלילה. כל אחת מההפסקות יכולה להימשך אפילו שתי דקות שלמות, שבמהלכן הסובלים מהתסמונת לא נושמים כלל.

כדי להמחיש את חומרתה של הבעיה, נסו כעת לעצור את נשימתכם למשך 90 שניות. קשה? עכשיו נסו לעשות זאת שוב. בלילה זה עוד אפילו יותר מעיק, משום שלאחר כל הפסקת נשימה יש התעוררות קצרה, שפוגעת ברצף השינה.

דום נשימה בשינה (Sleep Apnea) מביאה לישנוניות במשך היום, גורמת ליתר לחץ דם, ומעלה משמעותית את הסיכון למחלות לב, תאונות דרכים, תאונות עבודה ואפילו מוות פתאומי.

חרף העובדה שמדובר במצב רפואי שכיח מאוד (4-10% מהגברים בכלל האוכלוסייה, ו-2-4% מהנשים), שמביא לסכנת חיים ונפוץ בעיקר אצל מי שסובלים מהשמנת יתר – רק מעטים מודעים אליו ומטפלים בו.

אנשים שסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה בדרך כלל מתלוננים על נחירה עזה, עייפות כרונית שמתחילה כבר בשעות הבוקר, ונטייה לישנוניות במשך היום, בייחוד במצבים מונוטוניים ופסיביים.

מחקר שערך מנהל מעבדת השינה של הטכניון, פרופ' פרץ לביא, ופורסם באחרונה בכתב העת European Respiratory Journal, אף העלה כי הסיכון למוות מתסמונת דום נשימה בשינה גבוה פי 10 (!) בקרב גברים צעירים בגילאי 20-29, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

בדרך כלל נוטים החולים לגשת לבדיקה רפואית רק בסביבות גיל 50, כאשר מופיעים סימפטומים קשים הקשורים לדום נשימה, כמו ישנוניות קשה ונחירות עזות. אולם בעקבות המחקר החדש, ברור כי זה מאוחר מדי, וכי הרופאים מחמיצים כך דווקא את המטופלים שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר.

מה אפשר לעשות, אם כך? אם אתם מצויים בקבוצת סיכון גבוה (למשל: אתם גברים צעירים הסובלים מהשמנת יתר, או שאתם סובלים מלחץ דם גבוה או שיש לכם היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם) – גשו מייד לבדיקת דום נשימה, באחת ממעבדות השינה בבתי החולים בישראל.

הפנייה למעבדות השינה ניתן לקבל מכל קופות החולים (לאחר אבחון מתאים), ואל חלק מהמעבדות אפשר גם לפנות באופן פרטי. בשוק גם קיימים מכשירים חדשים שבאמצעותם ניתן לאבחן בבית אם אתם סובלים מהתסמונת.

טיפול בהפסקות הנשימה בשינה משפר את לחץ הדם, מפחית את תחושת העייפות ומגביר את העירנות במשך היום.

ירידה במשקל הגוף גורמת לשיפור משמעותי בהפסקות הנשימה בשינה, עד כדי היעלמותן לחלוטין. ניתן גם לטפל בתסמונת באמצעות הזרמת אויר לנחיריים בזמן השינה, באמצעות מסיכה מיוחדת.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים