Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תשניק נשימה: זהירות, נהג שמן לפניך!

תשניק נשימה: זהירות, נהג שמן לפניך!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

90% ממקרי תשניק נשימה בשינה נגרמים בגלל עודף משקל, כך עולה ממחקר חדש שבדק את הקשר בין השמנה ודום נשימה בשינה. אנשים הסובלים מהפרעה זו עייפים כל היום ומהווים סכנה מנקרת על הכבישים. והפתרון? פשוט לרדת במשקל, גם אם זה לא פשוט בכלל

תשניק ונהיגה

אחת מתופעות הלוואי והסיבוכים הנפוצים הכרוכים עם השמנת יתר קיצונית הוא תשניק נשימה בשינה, מצב דמוי חנק אשר גורם להתעוררות של הלוקה בו. חוסר החמצן גורם לחולה להתעורר פעמים רבות במהלך השינה ופוגע באיכותה. מה קורה כאשר אנו עולים על ההגה לאחר לילה טרוף שינה? ובכן, זוהי נהיגה הרחוקה ממצב אופטימלי הנדרש מהנהג.

מהו תשניק שינה?

תשניק שינה, למעשה, הוא דום נשימה בשינה. כאשר אדם הולך לישון, הגוף רפה והשרירים בגוף נחים, כולל את השרירים שמחזיקים את הנשימה פתוחה במצב ערות. אנשים שסובלים מהפרעה בדרכי הנשימה ומתפקוד לא תקין של שרירים אלו סובלים מהבעיה גם במצב מנוחה.

סימנים עיקריים של דום נשימה בשינה כוללים נחירות, חנק, הסנפה והתנשפות בזמן השינה. הלוקים בתשניק נשימה בשינה מרגישים ישנוניים במהלך היום, ולא משנה כמה זמן הם מבלים בפועל במיטה – הם פשוט לא ישנים טוב כשהם בתוכה.

תשניק נשימה בשינה יכול להתרחש אפילו מאות פעמים בלילה והוא מטלטל את האדם מקצב השינה הטבעי שלו מבלי שיעיר אותו בפועל.

מחקר: מתעוררים 700 פעמים בלילה

במחקר חדש אשר בוצע בניו זילנד, המדורגת בעשירייה העולמית הפותחת בתחום השמנת יתר, מסביר ד"ר מיכאל האלבק כי הוא נתקל ב"מספר גדל והולך של חולים אשר סובלים מתשניק נשימה בשינה, ואני מאמין כי העלייה קשורה קשר ישיר להשמנת היתר. תשעים אחוזים ממקרי תשניק נשימה בשינה, נגרמים בשל עודף משקל".

מרפאת השינה בבית החולים כרייסצ'רץ' מטפלת בכ-1,000 חולים עם דום נשימה בשינה בשנה, ומספרם רק עולה בהתמדה."מרבית המטופלים שלנו סובלים מדום נשימה בשינה. מטופלים מגיעים בדרך כלל בגלל שהם עייפים כל הזמן או בן הזוג שלהם מודאג לגבי איכות השינה שלהם", מוסיף ד"ר האלבק.

"במקרים קשים של תשניק נשימה בשינה, סובל המטופל מהתעוררות משינה, הקשורה להפסקת הנשימה, עד 700 פעמים בלילה. תאר לעצמך כמה עייף אתה עלול להיות אם השינה שלך הופרעה כל הזמן ככה".

הסיבה לתאונת הדרכים: עייפות

מסתבר, כי זוהי בעיה של ממש בעיקר עבור נהגים שעיסוקם ופרנסתם מגיעים מנהיגה ממושכת על הכבישים, נהגי משאיות, אוטובוסים, מוניות ומובילים.

"שיעור תאונות הדרכים באנשים עם תשניק נשימה בשינה, אשר אינם מטופלים, גבוה פי שש עד עשר יותר מאשר באוכלוסייה הרגילה. לאנשים הסובלים מתשניק נשימה בשינה סיכוי גבוה יותר למות כתוצאה מתאונת דרכים מכיוון שהם פשוט נרדמים על ההגה בשל מצב של עייפות כרונית, כתוצאה ממחסור בשינה איכותית", מוסיף ד"ר הלאבק.

עד כה נטו לראות בגרון צר או שקדים נפוחים את הסיבות המרכזיות לתשניק נשימה בשינה, והתעלמו כמעט לחלוטין מן ההשפעה ההולכת וגוברת של השמנת יתר ותרומתה השלילית לעליית שכיחות תשניק הנשימה בשינה באוכלוסייה.
היום כבר ברור כי אנשים שסובלים מעודף משקל, גברים מעל גיל 65 ומעשנים כבדים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את התסמין המסוכן.

המפתח לפתרון הבעיה הוא ירידה במשקל, אך כמובן שחולים רבים הסובלים מתשניק נשימה בשינה מעדיפים לעבור כל תהליך רפואי אחר קשה ככל שיהיה, לרבות שינה עם מכשירים פותחים נתיבי אוויר, ולא להבין כי ירידה במשקל, באמצעות ניתוח בריאטרי למי מהמועמדים המתאימים לכך, היא הדרך הנכונה ביותר לטפל בבעיה.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים