אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תינוקות, היזהרו: עודף משקל בגיל שנתיים מנבא השמנה בעתיד

תינוקות, היזהרו: עודף משקל בגיל שנתיים מנבא השמנה בעתיד

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מגלה כי פעוטות שבורכו בכמויות ניכרות של "שומן תינוקות", מגדילים פי 5 את סיכוייהם להפוך לבני נוער שמנים. ההמלצה: להתחיל בחינוך לתזונה כבר בגיל הרך

מחקר אמריקאי חדש, שעקב במשך 10 שנים אחר למעלה מ-1,000 תינוקות, מגלה כי סיכוייהם של פעוטות שמנמנים להפוך לבני נוער שסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר – גבוהים פי חמישה בהשוואה לחבריהם.

תינוקות שמנים

המחקר, שהחל בשנת 1991, נערך בידי ד"ר פיליפ נאדר מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו (UCSD), והוא מתפרסם בגיליון ספטמבר של כתב העת Pediatrics.

על פי נתוני המחקר, 60% מהפעוטות שסבלו מעודף משקל בגילאי הגן – שקלו הרבה יותר מחבריהם גם 10 שנים לאחר מכן, בגיל ההתבגרות. "סובל מעודף משקל" הוגדר כמי שנמצא באחוזון ה-85 (כלומר: ש-85% מבני גילו רזים ממנו).

"תוצאות המחקר מצביעות על כך שברגע שפעוט מגיע לאחוזון ה-85 – יש מקום להתערבות בתזונה שלנו, גם אם הוא בן שנתיים", כתבו עורכי המחקר, שממליצים גם להתחיל בחינוך לתזונה כבר בגיל הרך.

מהמחקר עולה עוד כי גם תינוקות שהיו בין האחוזון ה-50 ל-84 לפני גיל 3 (כלומר, בסך הכל, היו מעט יותר שמנים מחבריהם) – כבר סבלו מעודף משקל עד גיל 12.

"בניגוד לאמונה הרווחת", הדגיש ד"ר דוויין אלכסנדר, מנהל המכון הלאומי לבריאות הילד בארה"ב, שהיה זה שמימן את המחקר, "תינוקות שמנמנים בדרך כלל לא יאבדו את עודף השומן שלהם, ורק יילכו וישמינו עם השנים, ככל שהם מתבגרים".

מנהל הקונסורציום להשמנה בשיקאגו, ד"ר מאט לונג'ון, ציין בתגובה למחקר, כי ממצאיו ממחישים את חשיבותה של מניעת ההשמנה בגילאים הצעירים. "זה בדיוק הזמן שבו עוד אפשר להקנות לילדים הרגלי תזונה נאותים", אמר.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים