Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנה והרזיה: שבירת מיתוסים

השמנה והרזיה: שבירת מיתוסים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם ירידה מהירה במשקל גורמת לעלייה מהירה בעתיד? האם הנקה באמת מגנה מפני השמנת יתר? ד"ר דלית ויסמן עם מחקר חדש שמזים מיתוסים והנחות יסוד על השמנה, ומבהיר שבסופו של דבר, השמנה והרזיה תלויות רק במטופל עצמו

מיתוסים על השמנה והרזיה

אין להם כל בסיס עובדתי, הם מעולם לא הוכחו, אבל רבים מאתנו מאמינים בלא מעט מיתוסים והנחות יסוד הקשורים בהשמנה ובמניעתה, שלמרות הכול, ממשיכים להיות מקובלים. לצערנו, המיתוסים הללו משפיעים גם על מובילי הדעה הפוליטיים, על המלצות התנהגותיות בנושאי בריאות ועל השקעת משאבים למחקרים לא נחוצים המסבים את תשומת הלב והמשאבים מהמידע המדויק, המבוסס על עובדות.

מחקר חדש, שהתפרסם ב-New England Journal of Medicine בגיליון ינואר 2013, אסף נתונים בנושא מהמדיה החופשית (עיתונים ואינטרנט) ומהמדיה הרפואית, ומטרתו להזים מיתוסים והנחות יסוד שאינם מבוססים על עובדות "מדעיות" הקשורות בהשמנה.

המיתוסים:

 • שינויים קטנים באורח החיים (אכילה, הוצאת אנרגיה) פועלים באופן מצטבר ויובילו, בסופו של דבר, לשינוי משמעותי: "מספר הקסם" המקובל הוא 3,500 קלוריות, המשתוות ל-1 ק"ג במשקל. אולם במציאות מתברר שנושא צריכת או הוצאת הקלוריות הוא אישי, שהשינוי במשקל יכול להיות מושפע ממספר קלוריות ששונה בהרבה מ"מספר הקסם" ושהאפקט המצטבר משתנה עם השינוי במשקל.
 • יש לקבוע יעדים מוגדרים לירידה במשקל, שאם לא כן, אי-עמידה בציפיות תביא לתסכול ולירידה קטנה יותר במשקל: במציאות לא נמצא קשר בין מטרות לא ריאליות לירידה במשקל וההצלחה של התהליך.
 • קצב הירידה במשקל – ירידה מהירה במשקל קשורה בדרך כלל בתוצאה גרועה לטווח ארוך, ורק ירידה אטית במשקל מביאה לתוצאות טובות: המחקרים מוכיחים כי אותם שמנים שהצליחו לרדת במשקל באופן משמעותי בתחילת הדיאטה, יסיימו אותה עם ירידה כללית גבוהה יותר.
 • מוכנות לדיאטה – חשוב לבדוק את מידת המוכנות לדיאטה כדי להבטיח הצלחה: מוכנות לדיאטה לא בהכרח קובעת את אחוזי הירידה במשקל, גם אצל אנשים שהשתתפו בתכנית התנהגותית לירידה במשקל וגם אצל אלו שעברו ניתוח בריאטרי. הצטרפות לקבוצת ירידה במשקל, גם אם היא התנדבותית, היא גורם מספיק כדי לשנות דפוסי התנהגות שיגרמו לירידה במשקל.
 • חשיבות פעילות גופנית אצל ילדים – שיעורי התעמלות במערכת החינוכית הם גורם משמעותי במניעת השמנת יתר בילדים: לא קיים קשר נסיבתי בין שעורי חינוך גופני בבית הספר והשמנת יתר. למרות שמספר שיעורי החינוך הגופני עלה, לא נמצא קשר בינם ובין השינוי ב-BMI  של הילדים שהיה קשור בעיקר במין הילדים ובגיל שלהם.
 • קיים קשר בין הנקה והשמנת יתר – הנקה מגנה בפני השמנת יתר.
 • פעילות מינית צורכת בין 100 ל-300 קלוריות: בחישוב השוואתי לאימון גופני באותה עוצמה, הצריכה הקלורית היא בסביבות 20 קלוריות, ואפילו פחות.     

הנחות היסוד:

 • הערך של ארוחת הבוקר – ארוחת בוקר מסודרת (בניגוד לדילוג על ארוחת בוקר) מגנה מפני השמנה: שני מחקרים שנעשו בנושא לא הראו שום קשר בין אכילת ארוחת בוקר/דילוג על ארוחת בוקר ובין השמנה.
 • הרגלי הילדות משפיעים על השמנה לכל החיים – מי שמתרגל לאכול נכון ולבצע פעילות גופנית מילדותו, לא יסבול מהשמנה: אין הוכחה מחקרית להנחה זו. כן נמצא שההשמנה קשורה יותר לגורמים גנטיים מאשר לגורמים התנהגותיים.
 • הערך של פירות וירקות – אכילת יותר פירות וירקות תוביל לירידה במשקל ללא תלות במרכיבים אחרים של התנהגות הקשורה לירידה במשקל: פירות וירקות הם מרכיבי מזון חשובים, אך אכילה שלהם מבלי לשנות הרגלי חיים אחרים, לא משפיעה על עלייה או ירידה במשקל.
 • עליות וירידות במשקל (אפקט היו-יו) מעלות את סיכויי התמותה: מחקרים בבעלי חיים לא הוכיחו הנחה זו.
 • אכילת חטיפים גורמת לעלייה במשקל: מחקרים מדעיים לא מוכיחים הנחה זו. יתר על כן, מחקרים הסתכלותיים לא הראו קשר בין אכילת חטיפים ושינוי BMI  או השמנת יתר.
 • סביבת המגורים משפיעה על השמנת יתר: למרות שנערכו מחקרים בנושא אין הוכחה מדעית שחשיפה לאזורים פתוחים כגון פארקים מקטינה את הסיכוי להשמנת יתר בניגוד לאזורי בנייה עירונית צפופה.

הרבה מהמיתוסים וההשערות לגבי השמנה מתייחסים לקושי להתרכז בכל האספקטים של מאזן האנרגיה, בעיקר אספקטים פיזיולוגיים הקשורים למטופל באופן אישי. העובדה שטיפול מסוים עוזר לירידה במשקל אצל אנשים מסוימים אינה בהכרח הוכחה לכך שאותו טיפול יעיל למכלול האוכלוסייה, ולהפך – לעתים פתרונות מסוימים שמוכחים כיעילים ברוב האוכלוסייה, אינם יעילים לפרטים מסוימים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים