Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטת שינה: הדיאטה האולטימטיבית לעצלנים

דיאטת שינה: הדיאטה האולטימטיבית לעצלנים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עזבו אתכם מאטקינס, זרקו לפח את ספר הדיאטה הישן שלכם ועברו לטרנד החדש, שלא דורש ספירת קלוריות ואפילו לא את צמצום כמויות המזון שלכם

נמאס לך מאטקינס? אכול על פי סוג הדם שלך כבר יוצא לך מכל החורים? דיאטת הפחמימות משגעת אותך לגמרי? הנה משהו חדש ומהפכני, ואפילו קל, נעים ופשוט לביצוע: כל מה שצריך לעשות זה… פשוט להישאר עוד קצת במיטה.

דיאטת שינה

על פי המחקרים החדשים, יש קשר בין מספר שעות השינה שלנו לבין גודל התיאבון שאנחנו מפתחים. החוקרים טוענים כי שעת שינה אחת נוספת מדי לילה – יכולה להסתכם בחישוב שנתי בהקטנת משקל הגוף שלנו בכמעט 5 קילוגרמים (!) שלמים. לא פחות.

ויויאן פארי, מחברת הספר החדש The Truth About Hormones, אמרה בפסטיבל המדע העולמי שנערך באדינבורו, סקוטלנד, כי במחקרים עדכניים נמצא קשר בין רמת הורמונים ששולטים על מידת הרעב שלנו לבין שעות השינה שלנו.

"אם אנחנו ישנים מעט מדי", הסבירה פארי, "רמות ההורמונים בגופנו משתבשות, וכך אנחנו 'מרמים' את המוח, וגורמים לו לחשוב שאנחנו זקוקים לתוספת של מזון". לדבריה, שעות עבודה ארוכות מאוד ולילות שנגמרים מאוחר מדי, הם חלק מהסיבות למגיפת ההשמנה שפוקדת את העולם המערבי.

התיאוריה שלה סותרת את הדעה הרווחת, ולפיה שינה במשך שעות ארוכות מעידה על "עצלנות", וגורמת לאנשים דווקא לבלוס יותר. לטענתה, באמצעות "דיאטת שינה" מתונה, שכוללת תוספת של שעת שינה אחת בכל לילה – אפשר לחסוך עד 100 קלוריות ליום.

"ב-30 השנים האחרונות", היא אומרת, "התרחש צמצום משמעותי במספר שעות השינה שאנשים מבלים במיטה מדי לילה, ובמקביל חל זינוק מדאיג במספר האנשים שסובלים מהשמנת יתר.

"הגוף שלנו הוא מכונה מופלאה שעובדת בתזמונים מאוד מדוייקים. כאשר אנחנו ערים הגוף יודע שהוא זקוק לאנרגיה כדי לתפקד. שעות ערות רבות מדי מעלות את רמות הגרלין, הורמון שנמצא בקיבה ומעורר את תחושת הרעב.

"במקביל צונחות רמות הורמון הלפטין, שגורמות לנו לחשוב שאנחנו גוועים ברעב. ככל שנישן יותר – כך תתאזן רמת ההורמונים בגופנו, ולא נחוש כל כך רעבים כל הזמן".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים