Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חוסר שעות שינה אצל ילדים גורם להשמנת יתר

חוסר שעות שינה אצל ילדים גורם להשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כתב העת הרפואי Pediatrics מדווח בגיליון נובמבר כי מדענים מצאו את קשר בין שנת לילה טובה לבין הפחתת הסיכון להשמנת יתר אצל ילדים.

כל שנת שינה נוספת לילד בגילאי שמונה עד תשע מורידה את הסיכוי להשמנת יתר בגילאי ההתבגרות בכארבעים אחוזים לערך!

חוסר שעות שינה

החוקרת ג'ולי לומאנג אשר מאוניברסיטת מישיגן אשר הובילה את המחקר טוענת כי שינה של מעל תשע שעות וארבעים וחמש דקות מורידה את הסיכוי להשמנת יתר בעתיד באופן משמעותי.

"ילדים רבים אינם מקבלים מספיק שעות שינה. חוסר שעות שינה לא רק שפוגע במצב הרוח שלהם, ביכולתם להיות ערניים וביכולת הלימודית שלהם אלא גם מציב אותם בסיכוי גבוה ללקות בהשמנת יתר", אומרת ד"ר לומנג.

למרות שמדענים חלוקים בדעותיהם לגבי השלכותיה הישירות של השינה על משקלם של ילדים, הרי שד"ר לומנג טוענת כי ילדים אשר מקבלים את המנה המיטבית של שעות השינה הדרושה להם הינם ילדים אנרגטיים יותר, המשחקים יותר ומעדיפים פעילות גופנית על פני צפייה בטלוויזיה.

ילדים עייפים, אשר נמנעה מהם מנת השינה המומלצת, נוטים לחפש מזון כאשר הם עצבניים או מרוגזים בשל חוסר שעות שינה.

על פי נתונים של חוקרת אחרת מאוניברסיטת שיקגו, איב ואן קוטר, חוסר שעות שינה מפריע ליצור שני הורמונים החיוניים לוויסות התיאבון בגוף האדם.

נתוני המחקר שלה הצביעו על כך שמבוגרים מנועי שינה הולמת מייצרים יותר גרלין בגופם, הורמון אשר מעודד רעב, ופחות לפטין, הורמון האחראי על יצור תחושת השובע.

צוותה של ד"ר לומנג חקר בקרב 785 ילדים נתונים של שינה, גובה ומשקל בגיל 8 ובגיל 11 באותה קבוצת נבדקים. הילדים הגיעו מעשר ערים שונות בארה"ב והיו חלק ממחקר פדראלי נרחב.

בממוצע הילדים בני השמונה ישנו כתשע וחצי שעות שינה בלילה, חלקם ישנו רק שבע שעות וחלקם ישנו שתיים עשרה שעות. להלן הנתונים המעניינים אשר התקבלו מקבוצת מחקר זו:

הילדים אשר ישנו כ 10-12 שעות, 12% מהם היו בעלי משקל עודף כאשר הגיעו לגיל 11.

הילדים אשר ישנו פחות מ 9 שעות, 22% מהם היו בעדי משקל עודף בגיל מאוחר יותר.

צוות המחקר הגביל את עצמו לבחינת פקטורים הקשורים בהשמנת יתר כגון מסת הגוף אך מבלי שבחנו אלמנטים גנטיים הקשורים להוריהם ואשר גם להם השפעה על השמנת יתר.

מסקנות המחקר קוראות לנו לעודד שינה אצל ילדים לא רק כמתכון להצלחה לאי השמנה. משקל תקין הוא רק חלק מן היתרונות שילדים יכולים להשיג על ידי שינה הולמת ומספיקה. הצלחה בבית הספר, ריכוז, וערנות הם חלק מן הסיבות הטובות העיקריות להקפדה על שינה הולמת בקרב ילדים.

למסקנות המחקר של ד"ר לומנג השלכות גם על תחילת שעות הלימודים המומלצת בבתי הספר, בעוד שבעבר נהוג היה לחשוב כי התעוררות מוקדמת תטיב עם הילדים ותשפר את הישגיהם בלימודים, הרי שהיום ברור כי שינה טובה ומספקת היא פקטור מרכזי.

שמירה על אורח חיים בריא ומשקל תקין, כוללת גם שינה מרובה בגיל צעיר, הקפידו על שעות מנוחה הולמות לילדיכם, מתברר כי זה משתלם להם בעתיד בכל אופן שהוא, וגם, יסייע להם בשמירה על משקל תקין בגיל מבוגר יותר.

עוד בנושא:

השמנה היא הגורם העיקרי לעלית לחץ דם בילדים

האם ילדינו מתאמנים מספיק?

טיפים למניעת השמנה בילדים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים