אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חופש מלימודים, לא מתזונה

חופש מלימודים, לא מתזונה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

החופש הגדול הגיע, וזה לא אומר שיש חופש לאכול כל חטיף וממתק. ד"ר אסנת רזיאל מזכירה לכם שגם ביולי-אוגוסט צריך לשמור על שגרת אכילה מאוזנת בריאה ופעילות גופנית, וזו האחריות שלכם – ההורים. כך תעשו זאת

תזונה בחופש

החופש הגדול כבר כאן. כמיליון וחצי ילדים יוצאים אל מחוץ לכותלי בתי הספר והגנים, מתוך סדר היום הקבוע שלהם ומגיחים אל החופש הגדול, שמציע לא רק שלל בילויים והנאות, אלא גם אתגר של ממש לשמירה על תזונה נכונה, אין ספק שזו משימה מאתגרת אבל בהחלט אפשרית.

צמד המילים "חופש גדול" משדר שחרור והפוגה: לא רק משגרת בתי הספר, המורים, השיעורים והחוגים אלא של חגיגה אמתית של חופש לילדים. הורים רבים לוקחים בתקופת האלו חופש מן העבודה, לשבוע שבועיים ולפעמים אפילו יותר ובוחרים לבלות זמן איכות בארץ או בחו"ל עם הילדים.

אבל חופש מהרגלים, הוא הרבה פעמים אחד מן האויבים היותר גדולים של שמירה על משקל תקין. כך תמפו את הסכנות האורבות לילדים שלכם בחופש הגדול, הכרוכות בהתרת הרסן מבחינה תזונתית, ותסייעו להם לשמור על המשקל גם בתקופה המאתגרת הזו שבה נדמה לכם, ובצדק, שהם נוטים לאתגר את הסמכות שלכם מחדש בכל ארוחה.

הארוחה הכי חשובה ביום: ארוחת הבוקר

ארוחת הבוקר, דווקא בחופש, חשובה יותר מאי פעם. אתם שולחים את הילדים לבתי הספר במהלך השנה עם כריך בתיק, שרבים מכם מכינים אותו בתשומת לב קפדנית וחלקכם גם מצליחים לקיים ארוחת בוקר מהירה, המכילה דגנים או פרי לפני שהילדים הולכים לבית הספר, בקיץ קיימת נטייה "לדלג" על ארוחת הבוקר. הילדים מתעוררים מאוחר יותר, הרבה מאוד פעמים בשעה שהם בוחרים – והינה מופיע השיבוש הראשון של הסדר התזונתי.

דווקא בחופש הגדול חשוב להקפיד על ארוחת הבוקר, גם אם מתעוררים מאוחר יותר. חשוב מאוד שארוחת הבוקר תישאר ארוחת הבוקר ולא תהפוך לארוחת צהריים. ארוחת הבוקר היא אחת מן הארוחות החשובות ביותר במהלך היום.

על פי הרפואה הסינית, אנו טוענים את עצמנו בבוקר בצידה ליום. דווקא בקיץ, בו הילדים משתתפים בקייטנות, טיולים ופעילויות מאומצות רבות אחרות – ארוחת בוקר טוענת אותם במצברים ואנרגיות לעוד יום של פעילות ואנרגיה. אם אתם בוחרים לדלג עליה, הסיכוי לנשנושים מיותרים או לארוחת צהריים מוגזמת, גדל.

אתם הולכים לעבודה והילדים נשארים בבית? ארוחת הבוקר יכולה להיות המשימה הראשונה שלהם ביום החופש. יש לכם זמן? לקחתם חופש? זו הזדמנות מצוינת לפתוח את הבוקר בזמן איכות משפחתי: ארוחת בוקר הכוללת דגנים, ביצים, גבינות רזות וירקות היא התחלה נהדרת ליום פעילות ארוך ומספק.

לים ולבריכה: לוקחים צידנית

אם גדלתם בישראל של שנות השבעים הייתה לכם בבית מן הסתם צידנית עשויה קלקר אותה הייתם גם אתם ממלאים מכל טוב לפני שיצאתם ליום כיף בבריכה או בים. גידול בהכנסה הפנויה, והתפתחות של תרבות בילוי הביאה לכך שישראלים רבים מעדיפים "לאכול בחוץ", גם כשהם הולכים ליום בילוי משפחתי הפגתי כמו טיול, בריכה או ים.

מעבר לחסכון הכספי הניכר שבהכנת ארוחות ליום הפוגה וכיף, על פני בחירה במזנונים על החופים ובבריכה המגישים לכם אוכל בעל הרכב תזונתי רע במיוחד (שניצלים מעובדים או טוגנים מלאים בשמן) או מסעדות יקרות, אתם מקבלים כאן החלטה עקרונית של שמירה על תזונה נכונה ותקינה גם ביום כיף.

יתרה מזאת, כשאתם קובעים את התפריט ומכינים אותו בעצמכם אתם יכולים לשלוט על מרכיביו ועל הכמויות שאתם מכינים. תשומת הלב שלכם לתפריט ולאיכות התזונתית שלו נשמרת במלואה, ואתם יכולים בהחלט להפוך את יום הכיף בים או בבריכה ליום שהוא מלא בהנאה גם מן הבחינה התזונתית ולתחם אותו בקלות כיום שהוא תקין ונכון מן הבחינה התזונתית.

כריכים מלחם בריא, פסטרמה דלת שומן, סלט ופירות חתוכים ואפילו קרטיב קרח יכולים בהחלט לספק את הילדים ולתת להם את תחושת ההפוגה וההנאה שהם מצפים לקבל מכם, מבלי שתוציאו כסף מיותר על אוכל שרע להם ושאין לכם שליטה על איכויותיו. הודות לטכנולוגיה הצידניות היום יעילות וקלות יותר לתפעול וסחיבה, וכל שנותר לכם לעשות הוא להתאמץ ולמלא אותן בכל טוב תזונתי מוקפד.

קניונים או שייט קייקים?

אתם בוחרים. גם בחופש, הילדים מצפים מכם להובלה. הסמכות ההורית שלכם אינה מסתיימת כשהחופש הגדול מתחיל. עליכם לסייע לילדים גם למצוא את פעילויות הפנאי שלהם ולכוון אותם לבחירות הנכונות. שיטוט בקניון השכונתי, רק כי הוא ממוזג, עלול להסתיים בקלות בישיבה במתחם המזנון המהיר המציע לכם בחירות תזונתיות רעות במיוחד של פאסט פוד משמין.

אם אתם מתכננים את פעילות הפנאי שלכם כך שתהיינה פעילויות מחוץ לבית נסו לשלב בהם אלמנט ספורטיבי. נכון, מזג האוויר החם מחייב אתכם לבחור את הפעילויות הללו בקפידה יתרה. אבל כן ניתן לטייל בשעות מוקדמות של היום עד להופעת החום. וטיול קייקים או שייט אבובים הוא פעילות שתמיד תהיה עדיפה ישיבה מול מסכי הטלוויזיה בבית. האופציות התזונתיות המקיפות אתכם בעת הבילוי עם הילדים בהחלט צריכות להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות של ניצול שעות הפנאי.

הגבלת שעות הצפייה במסכים

לא רק בתקופת הלימודים אתם הורים העסוקים במשמעת ובהגבלת שעות הצפייה בטלוויזיה ובשאר המסכים כמו טאבלט, טלפון סלולרי וקונסולות משחק דיגיטליות. ישיבה ממושכת מול מסכים מלווה לרוב בבקשה יוצאת הדופן של "אימא היום אני יכולה לאכול בסלון?", מה שגורם להורים רבים לוותר ולהסיר את הרסן בשם "החופש הגדול".

והתוצאה: כשאתם מתירים את הרסן – אתם מוותרים על  שגרת התזונה המאוזנת והבריאה שעמלתם עליה כל השנה. להזכירכם, כשאנחנו לא מתמקדים באכילה אלא מבצעים אותה כפעילות נלווית תוך כדי עיסוק אחר, בעיקר צפייה בטלוויזיה או משחק אל מול מחשב, הנטייה היא פשוט לאכול הרבה יותר. תעשו את החשבון לבד, הרבה שעות טלוויזיה ומשחקי מחשב שווה הרבה מאוד אוכל מיותר שהילדים שלכם מכניסים לפה, וחבל.

וזה עוד לפני שדיברנו על החזרה לשגרה עם תחילת שנת הלימודים, שתהיה קשה עוד יותר וגם תלווה במשקל עודף שנצבר בעטיו של ההרגל המגונה הזה. במילים אחרות, כשאוכלים אוכלים, וכשצופים במסכים עושים זאת במינון סביר.

הגידו לא לחטיפים, מזון מעובד ומשקאות ממותקים

מכירות החטיפים, המזונות המעובדים והמשקאות הקלים הממותקים עולים במאות אחוזים בקיץ, ולא במקרה מתרבים מבצעי מכירות מפתים סביב מזונות אלו. יצרניות המזון יודעות כי המזון המעובד והמשקאות הממותקים מציעים פתרון קל ונוח עבור הרבה הורים, שעושים חיבור אוטומטי ושגוי בין מזג האוויר לבין העובדה שמותר או ש"זה בסדר" לאכול בקיץ באופן אחר.

להזכירכם, מזון מעובד או משקאות מוגזים ממותקים לא בריאים בכל מזג אוויר. אל תחפשו תירוצים לחרוג מן התבניות התזונתיות הקבועות הטובות שיצרתם בבית בשם החופש הגדול, החמסין והעצלנות. אין ספק כי אוכל מבושל ומתוכנן באופן שהוא מכיל את כל המרכיבים התזונתיים שהילדים צריכים הוא הכי טוב להם.

לכל חופש יש מוצאי חופש

כן, כל חופשה מסתיימת ואחריה מגיעה השגרה הברוכה. בסוף אוגוסט, לא רק אתם גם הילדים מותשים לחלוטין מההפרעה לשגרת חייהם ורבים, במפתיע או שלא, משתוקקים לחזור למסגרת מגינה ומכילה שיש בה עניין, הרגלים ושעות ארוחה קבועות. גם אם זה קשה לכם לעיתים, דאגו שהחריגה מהשגרה בקיץ תתייחס לאלמנטים אחרים מאשר שבירה של תבניות תזונתיות נכונות, הקושי לחזור אליהן לאחר שבמו ידיכם שיבשתם אותם, עלול לעלות לילדים שלכם בקלוריות ובקילוגרמים מיותרים רבים ולא בריאים.

תהנו מחופש גדול פעיל ובריא!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים