Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אחרי ניתוח בריאטרי? חייך, אכלת אותה!

אחרי ניתוח בריאטרי? חייך, אכלת אותה!

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מה מטופלים עם טבעת מתכווננת אוכלים שנה לאחר הניתוח? ד"ר דין קרן, מומחה הגסטרואנטרולוגיה והתזונה של מלב"י, אפילו כועס שמטופלים לא מקשיבים להנחיות ואוכלים יותר מדי שומן רווי ומעט מדי חלבונים

תזונה אחרי ניתוח בריאטרי

מחקרים רבים כבר העידו על כך שניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר הם השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל. הטבעת המתכוונת היא הניתוח הבריאטרי השכיח ביותר באוסטרליה. מטרתו להקטין את נפח המזון הנאכל ועל-ידי כך ליצור ירידה במשקל, לצד הירידה במשקל גם התחלואות המשניות להשמנת יתר משתפרות, כגון: סוכרת, לחץ דם, דום נשימה, מחלות לב ואחרות.

ישנו מידע מועט מבוסס ראיות לגבי ההנחיות הטיפוליות למנותחים לאחר טבעת מתכווננת, בנוסף אין המלצות מוסכמות לגבי צריכה תזונתית. בהעדר הנחיות מוסכמות, המומחים נשנעים על ההמלצות לכלל האוכלוסייה. ולכן, ההמלצות הן להקטין את גודל המנה לחצי כוס עד כוס שלמה לארוחה. כתוצאה מכך, חשוב ביותר כי התזונה לאחר הניתוח תהיה בעלת איכות תזונתית גבוהה.

הסכנה התזונתית של הטבעת

ידוע כי הטבעת יכולה לעודד איכות תזונתית ירודה, זאת כיוון שהטבעת מונעת צריכה של מזונות בעלות תכולה תזונתית גבוהה, כגון: ירקות ופירות וטריים, בשר אדום, מזונות עם תכולת ויטמינים, מינרלים וסיבים גבוהה. כך למשל נמצא בעבר,  כי ישנה צריכה גבוהה של שוקולד וביסקוויטים בקרב מטופלים לאחר ניתוח טבעת לעומת מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה.

קבוצת חוקרים ביקשה לבדוק את הרגלי התזונה אצל מנותחים בריאטריים והשוותה אותם להנחיות לאוכלוסייה הכללית. הם ביקשו מ-215 מנותחים בשלושה מרכזים בריאטריים במלבורן, אוסטרליה, למלא שאלון תזונה 12 חודשים לאחר הניתוח.

תוצאות: מתוך 215 שאלונים, הוחזרו 52 שאלונים בלבד (24%). סך צריכת האנרגיה הממוצעת של הנחקרים הייתה 1,200 קלוריות ביום. רבים מהם לא הגיעו למינימום דרישות תזונתיות יומית. 32 אחוז מהנשים לא הגיעו לכמות החלבון המוצעת היומית של 46 גרם, 64 אחוז מהגברים לא הגיעו לכמות החלבון המוצעת היומית של 64 גרם.

כמות הסיבים הייתה רק של 14 גרם ביום (בהשוואה להמלצה לצריכה של 25 גרם לנשים ו-30 גרם לגברים). הדיאטה הממוצעת לאחר שנה הייתה מורכבת מ-36 אחוז שומן (בהשוואה להמלצה של 20-25 אחוז), עם 14 אחוז של חומצות שומן רוויות.

שנה לאחר הניתוח נרשמה ירידה ממצעת של 26 קילו במשקל.

לפחות 1,200 קלוריות ביום

מסקנות: התצרוכת התזונתית היומית של מנותחים לאחר טבעת מתכווננת לפרוסקופית מאד משתנה עם טווחים של בין  240-3152 קלוריות ביום (ממוצע 1,200 קלוריות). ההמלצה הרווחת היא לשמור על לפחות 1,200 קלוריות ליום מבלי להזדקק לתוספות. לציין כי 67 אחוז מהנשאלים כלל לא הגיעו לרמות אלו. במחקר הוכח כי רבים אינם שומרים על ההמלצות התזונתיות, ולמעשה, המנותחים אכן מורידים את התצרוכת האנרגטית היומית,אולם למרות ירידה אנרגטית זו, הרגלי האכילה אינם משתפרים היות והם אוכלים תזונה עתירת שומנים רוויים.

הכנסה קלוריות נמוכה זו, היא הסיבה לדאגה בשל מספר סיבות, וביניהם מצב של חוסרים של ויטמינים (בייחוד כאשר לא נוטלים ויטמינים) והקושי הניכר לצרוך כמות סיבים סבירה בתזונה היומית.

תזונה עשירה בחלבונים, ענייה בשומנים

כפי שצוין, 32 אחוז מהנשים ו-64 אחוז מהגברים לא עמדו בהמלצות  של צריכת חלבון. חסר בחלבונים מאופין בירידה ברמות האלבומין, דלדול שרירים, חולשה ונשירת שיער. ובנוסף חסר בחלבונים גם מתלווה לעיתים קרובות לחסרים אחרים וביניהם אבץ, ברזל וויטמין B12. בשלב מסוים חסר זה יכול להאט את הירידה במשקל, כיוון שאוכלים הרבה פחמימות, נגרם רמות גבוהות של אינסולין המעכב את פירוק שומן השריר. על כן, שמירה על תזונה עתירת חלבונים בצורה מספקת מאד חשובה וחיונית.

ממוצע התצרוכת של פחמימות היה 121.8 גרם ביום, והיווה 41 אחוז מסך האנרגיה היומית שנצרכה. כמות הסיבים היה נמוך בצורה משמעותית מאשר באכולוסייה הכללית, מה שקשור לתופעה השכיחה של עצירות אצל אנשים עם טבעת מתכווננת. תכולת השומנים אצל הנשאלים הגיעה ל-35.8 אחוז, מתוכם 14.6 אחוז חומצות שומן רוויות. אם מטרת הניתוח הייתה להוריד מחלות משניות להשמנת יתר ותמותה – תצרוכת השומנים, ובמיוחד השומנים הרוויים, הייתה אמורה לרדת.

לסיכום, מחקר זה מצא כי מרבית האנשים לאחר ניתוח טבעת קיבה אינם ממלאים אחר ההנחיות התזונתיות המומלצות. זה בא לידי ביטוי בעיקר בכמות סיבים נמוכה ביותר, אחוז מדי גבוה של שומנים בתזונה היומית ובעיקר שומנים רוויים.

ההמלצה: ליווי תזונתי בתהליך ההרזיה

מומלץ כי כל המנותחים יקבלו הדרכה תזונתית צמודה בכל שלבי התהליך, החל משלב הטרום ניתוחי ולאחריו. זאת, בכדי לעזור למטופלים לשפר את איכות התזונה שלהם ולאפשר להם להגיע למטרה המקורית, בעקבותיה פנו לניתוח הבריאטרי, שהיא השגת ירידה במשקל ובריאות לאורך שנים.

ברמה הכללית, אני חושב כי חייבים שתהיינה הנחיות בינלאומיות מוסכמות לתצרוכת תזונתית לאחר ניתוח בריאטרי. ההמלצות למתן טיפול לאנשים לאחר ניתוח בריאטרי חייבות לבוא מצוות רב-תחומי, הכולל כמובן מומחים בתזונה ודיאטה.

בבואכם לבחור את סוג הניתוח, חייבים  לבחור ניתוח אשר מאפשר להשיג את המטרה. בבחירה לוקחים מספר נתונים ולא כל ניתוח מתאים לכל מטופל. מהמחקר רואים כי האפיון התזונתי של אנשים לאחר טבעת הקיבה אינו תואם את המטרות של השגת בריאות וירידה במשקל. זאת לעומת שרוול הקיבה, שמאפשר יישום הרגלי תזונה נכונים. העיקרון הוא לקבל את ההחלטה הנכונה, כלומר להבין שהניתוח הוא רק כלי עזר בשינוי אורח החיים.

עוד בנושא:

מודל חמשת השלבים למשקל יציב

סיפור ההצלחה של עמית גרוס

נטישת המושג דיאטה

הנחיות תזונתיות לאחר ניתוח שרוול קיבה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר אסנת רזיאל

    מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים