אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חנוכה למנותחים בריאטריים

חנוכה למנותחים בריאטריים

דיאטנית קלינית סיגל אלפסה

דיאטנית בריאטרית באסיא בריאטריק –המרכז לטיפול בהשמנת יתר , מקבוצת "אסיא מדיקל " – משתתפת בוועדות הערכה של המועמדים לניתוח וליווי של המנותחים לאחריו, כמו כן מנחת קבוצות לאחר ניתוחים בריאטרים .
למידע נוסף »

שלח שאלה

חג החנוכה הקרב ובא טומן בחובו מאכלים שיש לדעת כיצד לשלבם בתפריט ולעבור את ימי החג מבלי לחרוג ממסגרת המשקל. הדיאטנית סיגל אלפסה עם הנחיות תזונתיות מיוחדות למטופלים לאחר ניתוח בריאטרי

חנוכה למנותחים בריאטריים

שמונה ימי חג החנוכה מלווים בהדלקת נרות וכינוסים משפחתיים המובילים לחשיפה מתמשכת למאכלי החג האופייניים, הכוללים לרוב מאכלים "שומניים" כמיטב המסורת ומצוות החג – לביבות, סופגניות ובבתים מסויימים הספינג' המסורתי לסוגיו.

כשמנותח פוגש סופגנייה

מעבר לתרומה הקלורית הגבוהה במיוחד שמלווים מזונות אלו, מנותחים בריאטרים נאלצים להתמודד גם עם העובדה שמזונות אלו עלולים לגרום לתחושת אי-נוחות וכאבי בטן.

מנותחים "טריים" – מטופלים הנמצאים עד שלושה חודשים מהניתוח.
ההמלצה החמה: להימנע כליל מהסופגניות.
מנותחי שרוול – הבצקתיות הדחוסה של הסופגנייה בשילוב עם תכולת השומן עלולה לגרום לאי-נוחות וכאבים בקרב מנותחי השרוול.
מנותחים לאחר מיני מעקף או מעקף קיבה – עלולים  לחוות "תסמונת הצפה", זאת הודות לשילוב של המזון השומני ורמת המתיקות הגבוהה כמו ריבה או כל מילוי מתוק אחר של הסופגנייה.

מנותחים "ותיקים" – בקרב מטופלים בהחלט ניתן לשלב את הסופגנייה בתפריט החג וגם מזונות שומניים נוספים, כמובן במידה. יש להתנסות באכילת  חצי סופגנייה תוך העדפה לסופגניות אפויות, וכמובן לצמצם ולהתחשב במילויים.

לביבה כארוחת ביניים

מומלץ לשלב את הסופגנייה כ"ארוחת ביניים" ובמידתיות ראויה. אין צורך לאכול סופגנייה כול יום ובהחלט ניתן לעשות שיקולי כדאיות ובחירות  נכונות של מטעמי החג.

חשוב לזכור, כיום לאור העלייה במודעות והשאיפה ברשתות  למזונות בריאים יותר ניתן בהחלט למצוא סופגניות אפויות, בגדלים קטנים המתאימים יותר לאחר ניתוח; כמו כן, ניתנת אפשרות הבחירה לקביעת כמות וסוג המילוי.

מזונות נוספים האופייניים לחג החנוכה, כגון לביבות, בהחלט ניתן לשלב בתפריט. מומלץ להעדיף לביבות אפויות ולגוון עם לביבות ירק, כגון קישואים או גזר ולא רק לביבות עשויות מתפוח אדמה, מדובר בוספת מומלצת ליד מנת החלבון.

וכמובן, ימי החג מהווים הזדמנות נפלאה לשלב טיולים בטבע ופעילות גופנית.

חג שמח!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים