אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר שאפשר לתת לתינוק, בין היתר משום שהוא תורם למניעת השמנה בהמשך החיים. מחקר חדש מגלה שהצוות הרפואי לא תמיד מסייע בכך לאמהות

הנקה

לתינוקות שיונקים רק חלב אם במשך 6 חודשי חייהם הראשונים יש סיכוי קטן יותר לצבור עודפי שומן ולסבול מהשמנת יתר בבגרותם.

חרף זאת, בבדיקה מדגמית שנערכה בבתי יולדות בקליפורניה, על ידי אוניברסיטת קליפורניה בדייויס (UC David), הסתבר שרק חלק מהצוות הרפואי במקצת מהמקומות, מעודד את האם להניק את הרך הנולד ומסייע לה בכך.

לדברי החוקרים, הרגלי ההזנה שהאם רוכשת בבית היולדות משפיעים על החלטתה אם להניק את תינוקה לאחר שהיא חוזרת לביתה.

על פי המחקר, מרבית (62%) מהאמהות ממוצא אירופאי האכילו את ילדיהן רק בחלב אם בזמן ששהו בבית היולדות; פחות ממחצית (40%) מקרב האפריקאיות-אמריקאיות עשו כן; וכשליש (29%) מהלטיניות הזינו את תינוקן בחלב אם בלבד.

"למדיניות בית היולדות יש השפעה גדולה על החלטת האם להניק", הסבירה החוקרת ג'יין הניג מ-UC Davis. "לדוגמה, חלק מבתי החולים מעניקים ליולדות פורמולה להזנת התינוקות בחינם, והתינוקות מתרגלים לפורמולה זו. בבתי חולים אחרים בכלל אין אחיות שיכולות ללמד אמהות צעירות כיצד להניק".

בתי יולדות יכולים לספק לאמהות שירותים רבים שיסיעו להן לבחור בחלב אם, כמו קבוצות תמיכה ויועצות הנקה.

קטי לה ברון, משירותי הבריאות של סנטה קרוז, אמרה בתגובה למחקר כי "זה לא הוגן להטיל את כל האחריות על בתי היולדות, אך בהחלט יש חשיבות לתמיכתם בהנקה".

החוקרים מסכימים ביניהם שרצוי כי בתי יולדות יספקו לנשים תמיכה ומידע, ויקלו עליהן להניק. אם האמהות ימשיכו בהנקה, הדבר בהחלט עשוי להשפיע לטובה על בריאותם ועל משקלם של התינוקות בעתיד.

במחלקות היילודים בבתי החולים בישראל קיימות בדרך כלל יועצות הנקה מוסכמות, שיכולות ללמד אמהות שרוצות ומעוניינות בכך, כיצד להניק את תינוקן. נוסף על כך, כמעט תמיד, מוזנים התינוקות הטריים בתחליפי חלב.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים