Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חשיפה: יצרניות המשקאות משלמות על מחקרים אוהדים

חשיפה: יצרניות המשקאות משלמות על מחקרים אוהדים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ב"הארוורד" נדהמו לגלות: מחקרים שמומנו בידי החברות הגיעו ל"מסקנה" שמוצריהן בריאים. היצרניות מכחישות. ד"ר עמיר סולד: "הפסיכולוגיה שלנו חזקה מכללי האתיקה"

בעל המאה, מסתבר בפעם האלף, הוא לחלוטין גם בעל הדעה: אם קראתם לאחרונה מחקר שמסביר עד כמה חלב הוא בריא, כיצד מיץ עגבניות יכול לעזור לכם למנוע סרטן או איך עשויה שתיית קולה לשפר את בריאותכם – אולי כדאי שתתייחסו ל"תוצאות" ול"ממצאי" הניסוי בשמץ של ספקנות.

מחקרים ממומנים

זאת לאור מחקר חדש, שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "הארוורד" היוקרתית, ומתפרסם בכתב העת PLoS Medicine (Public Library of Science), וחושף כי רבים מממצאי מחקרים אלו עשויים להיות מוטים לטובת יצרניות המשקאות שמימנו אותם.

המחקר נערך באמצעות סקירת 538 פרסומים על משקאות קלים, משקאות חלב ומיצים, שהופיעו בעשרות כתבי עת מדעיים בין 1999 ל-2003, ונערכו כולם על בני אדם (ולא על חיות מעבדה).

רק מחצית כללו מידע על מימון

מתוך 206 מחקרים שכללו המלצות אופרטיביות לתזונה (כמו: צריכה של משקה זה תתרום לבריאותך) רק כמחצית מהם (111 בסה"כ) כללו מידע על מקורות המימון שלהם: 22% מהם קיבלו מימון מלא מיצרניות המשקאות, וכשליש (32%) זכו למימון חלקי.

אף לא מחקר אחד, מבין אלו שמומנו במלואם על ידי היצרניות, הגיע למסקנה שלילית אודות המשקה שנחקר. נוסף על כך, מחקר שמומן בידי היצרנית הגיע למסקנות חיוביות על המוצר הנחקר בהפרש של פי 4 עד 8, בהשוואה למחקר שהיו לו מקורות מימון עצמאיים.

"מצאנו עדויות חזקות המצביעות על הטיית מחקרים לטובת אלו שמימנו אותם", סיפר ד"ר דייויד לודוויג, שהוביל את המחקר. הטייה של מחקרים עלולה לגרום לשינוי התנהגות הצרכנים, המלצות של רופאים ואפילו קביעת מדיניות פדרלית בנושאי בריאות.

"רוב החוקרים עובדים על פי האתיקה"

"אינני מאשים לרגע אחד את החוקרים", הוסיף לודוויג, "ואני סבור שרובם עובדים על פי כללי אתיקה מחמירים והם נאמנים לסטנדרטים מדעיים קפדניים. הבעיה היא שכאשר הממשל לא מממן מספיק מחקר בנושאי תזונה, צריך למצוא מקורות כספיים חלופיים".

יצרנית המשקאות דחו בשאט נפש את מסקנות המחקר. נשיאת ארגון יצרני המשקאות בארה"ב, סוזן נילי, אמרה כי "זאת התקפה נוספת של פעילים, שמדגימה דווקא את ההטייה של המחקרים שלהם עצמם. במקום להתמקד במקורות המימון של המחקרים, כדאי לשים לב לתוצאות המחקרים, שנערכו על פי כללי אתיקה מחמירים ובצורה ראויה".

ד"ר עמיר סולד, מנתח בכיר המשמש גם כמנכ"ל המרכז לכירורגיה וכמרצה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מציין כי "תוצאות המחקרים מדגימות שוב שהפסיכולוגיה שלנו חזקה בהרבה אפילו מכללי האתיקה המדעית המחמירים ביותר".

"מוטה בצורה לא מודעת לטובת המממן"

"למרות שכנראה מרבית החוקרים מקפידים לבצע את המחקר באופן האובייקטיבי ביותר", אומר סולד, "שלב פרשנות התוצאות וההחלטה אילו תוצאות הן בטווח הטעות ואילו ראוי להדגיש בדיון, מוטה, אולי אפילו באופן לא מודע, לטובת המממן".

"יש לציין", הוא מוסיף, "כי מצב זה מסביר למשל מדוע יש כל כך הרבה מחקרים על יעילותן של תרופות ומוצרי מזון מסחריים, וכל כך מעט מחקר המראה את היתרונות של מזון בריא ופעילות גופנית – לאלו פשוט אין ספונסר…"

עוד בנושא:

האמת המרה על המשקאות המתוקים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים