אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > טיפולים בסרטן השד – טיפול אנטי הורמונלי בסרטן השד

טיפולים בסרטן השד – טיפול אנטי הורמונלי בסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

אחד מהטיפולים המקובלים בסרטן השד הוא טיפול אנטי הורמונלי. מה כולל הטיפול, מה יעילותו, ובאילו מקרים הוא ניתן?

טיפולים בסרטן השד - טיפול אנטי הורמונלי בסרטן השד

בחלק מגידולי השד נמצאים קולטנים להורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון (ER, PR). במצב כזה, האסטרוגן מזרז את החלוקה של התאים הגידוליים. ניתן לחסום השפעה זו על ידי שימוש בתרופות, שהעיקרית והותיקה בהן נקראת טמוקסיפן.
בדיקת הרצפטורים נעשית על ידי צביעות מיוחדות כחלק מבדיקות הגידול במעבדה הפתולוגית. התוצאות נעות בסקאלה של 0 (היעדר רצפטורים) עד 3 (נוכחות מקסימלית שלהם).

תרופת הטמוקסיפן ניתנת גם כאשר מזוהה נוכחות של רצפטור אחד בלבד. הטיפול המקובל נמשך 5 שנים וניתן בכדורים. במצבים מסויימים מוחלף הטיפול בתרופה מקבוצת תרופות אחרת הפועלות בציר ההורמונלי, וזאת שנתיים וחצי מתחילת הטיפול.

הקבוצה הנוספת כוללת תרופות המעכבות אנזים בשם ארומטז, והן ניתנות במצבים מסויימים גם במקום טמוקסיפן מתחילת הטיפול. התרופות העקריות בקבוצה זו הן פמרה (Femara) וארימידקס (Arimidex). תופעות הלוואי של התרופות (כמו אוסטיאופורוזיס) צריכות כמובן להילקח בחשבון.

יעיל יותר מכימותרפיה
הטיפול בקבוצת תרופות זו יכול להיות יעיל מאוד, במצבים מסויימים אף יותר מטיפול כימותרפי. בנשים מבוגרות שאצלן רצפטורים חיוביים – טיפול אנטי-הורמונלי יכול לעתים להחליף טיפול כימותרפי.

החלטה על טיפול בטמוקסיפן בנוסף לכימותרפיה אינה מעידה על מחלה מתקדמת יותר אלא על יכולת להשתמש בכלי טיפולי יעיל נוסף.

במידה וניתן טיפול כימותרפי ניתן טמוקסיפן בסיומו. יש המתחילים בטמוקסיפן לפני התחלת טיפול קרינתי ויש המעדיפים להמתין עד סיום ההקרנות.

הרצפין ו-Her-2/neu
ה-Her-2 הוא חלבון הנמצא סמוך לפני השטח של תאים תקינים, והוא מעורב בבקרה על מנגנון החלוקה של תאים. ב25-30% מחולות סרטן השד יש ביטוי יתר של החלבון עם קולטנים הנמצאים על פני שטח התא.

ל-Her-2, קולטנים לאסטרוגן וקולטנים לפרוגסטרון משקל משמעותי בקבלת ההחלטות על הטיפול התרופתי.
הרצפטין הוא נוגדן המיוצר במעבדה, ועל ידי התקשרות לקולטנים אלו פוגע בחלוקת התאים הסרטניים. עד לפני שנים מעטות שימש ההרצפטין לטיפול בחולות עם מחלה גרורתית בלבד, אולם לאחרונה הוא הוכנס לסל הבריאות בארץ, לאחר שמחקרים הוכיחו את יעילותו כטיפול אג'ובנטי (היינו, בנוסף לניתוח בחולות ללא גרורות). הטיפול ניתן בחולות אצלן מזוהה Her-2.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר מיכאל קורץ

    כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
    למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים