אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > טיפול אנטי הורמונלי כטיפול מונע באוכלוסיית סיכון לסרטן השד

טיפול אנטי הורמונלי כטיפול מונע באוכלוסיית סיכון לסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

הקהילה הרפואית מסכימה: טיפול אנטי הורמונלי בנשים עם סיכון לחלות בסרטן שד עשוי להפחית ב-65 אחוז את הסיכון לחלות. ד"ר תמי קרני מציגה את כל מה שרצית לדעת על טיפול מונע ותופעות הלוואי

הטיפול המונע בסרטן שד לרוב ניתן לנשים לאחר החלמה מטיפול בסרטן שד. טיפולים אלה נועדו להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה. הטיפול המונע ניתן כטיפול תרופתי או טיפול כימותרפי מונע.
כעת, חוקרים סבורים כי ניתן להשתמש בטיפול המונע גם בקרב אוכלוסיות סיכון, הכוונה לנשים שטרם התפרצה אצלן המחלה, אך הן בעלות סיכוי גבוה לחלות בה, כגון נשים שבמשפחתן היסטוריה של המחלה או מי שלקתה בסרטן טרום פולשני. המגזין הרפואי לנסט פרסם קווים מנחים כיצד לבצע טיפול מונע מעין זה.

טיפול מונע הוא לא טיפול כימותרפי
הגישה מתחילה בטרמינולוגיה חדשה, מהיום לא משתמשים יותר במונח טיפול כימותפרי כי אם בביטוי טיפול מונע. הרעיון העומד מאחורי גישה זו, הוא כי מדובר בטיפול תרופתי במטרה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן שד לנשים בסיכון גבוה לחלות במחלה. יש לחדד כי לא מדובר טיפול כימותרפי, הוא אינו כולל תרופות כימותרפיות ולא מטפל במחלה שכבר קיימת כמו בטיפול כימותרפי. אי לכך טיפול זה נחשב לטיפול מונע.

כיצד פועל הטיפול ההורמונלי המונע?
הטיפול המונע הוא למעשה טיפול אנטי הורמונלי במטרה לצמצם את כמות האסטרוגן בקולטני השד, חשיפה להורמון זה מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן השד.
המטופלות מקבלות תרופות בשם טמוקסיפן ורלוקסיפן אשר "מתחרות" עם האסטרוגן על הקולטנים לאסטרוגן על תאי השד. תחרות זו "מעכבת" את הסיכון לחלות בסרטן שד בכ-50 אחוז. פרסומים על תרופת הטמוקסיפן התפרסמו כבר בשנת 1998.

תופעות לוואי אפשריות
לכל טיפול תרופתי קיימות תופעות לוואי, דבר שעלול להרתיע נשים מלקבל אותו מלכתחילה. טיפול בהורמונים עשוי להגביר הופעת פקקת (קרישי דם), החמרת אוסטיאופורוזיס ולהתפתחות סרטן רירית הרחם. ולכן, הטיפול ניתן לנשים שאינן סובלות מפקקת, מחלות לב וכלי דם, וכאלה שלא לקו בעבר מטרומבוזות או שבץ מוחי.
הטיפול מומלץ במיוחד לנשים בגיל המעבר, אצלן נמצא כי השימוש בתרופות מעכב את תהליך דילול העצם, מקטין הסיכוי לאוסטאופורוזיס ומוריד את רמות הכולסטרול בדם.

צמצום תופעות לוואי
נטילת ביפוספונטים עשויה להפחית את תופעת הלוואי של תרופות המפחיתות יצור אסטרוגן. הביפוספונטים הם קבוצת תרופות, הפועלות ישירות ומדכאות את התאים הורסי העצם, ובכך מונעות את התפרצות המחלה. שימוש בביפוספונטים הוכח כמסייע למניעת הפגיעה בעצמות של מטופלות הנוטלות את הטיפול המונע סרטן השד, הוא ניתן לרוב לנשים הסובלות מאוסטיאופורוזיס או מסרטן שד גרורתי עם גרורות בעצמות.

מחקר: טיפול מעכב ארומתאז
כחלק מהגדלת האפשרות להעניק טיפול מונע לנשים בסיכון, נבדקות היום שיטות נוספות. אחת מהן, הנמצאת בימים אלו בשלבי מחקר, היא שימוש בתרופות מעכבות ארומתאז, הכוונה לכאלה שמעכבות את ייצור האסטרוגן ולמעשה מורידות את כמות ההורמון בגוף. טיפול זה יכול להתאים כאפשרות נוספת לנשים שכבר עברו את גיל הפוריות.
במחקר שבדק טיפול זה, השתתפו כ4,560- נשים בגיל ממוצע של 62.5 בעלות סיכון לחלות בסרטן השד. תוצאות המחקר הצביעו על ירידה של כ-65 אחוז בסיכון לחלות בסרטן שד בקרב נשים שנטלו תרופה מעכבת ארומתאז.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מרדכי גוטמן

  כירורג בכיר ומנתח ב"אסיא מדיקל", מנהל מחלקת כירורגית ב', מרכז רפואי "שיבא" תל השומר.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר מיכאל קורץ

  כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' אייל ריינשטיין

  מומחה ברפואה פנימית וגנטיקה רפואית, מנהל המכון לגנטיקה בבית חולים מאיר בכפר סבא, מנהל השרות למחלות גנטיות ואונקוגנטיקה באסיא מדיקל . … למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים