אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > טיפול אנטי הורמונלי לסרטן השד

טיפול אנטי הורמונלי לסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

טיפול אנטי הורמונלי לסרטן השד הוא אחד מהטיפולים המקובלים בסרטן השד. מה כולל הטיפול, מה יעילותו, ובאילו מקרים הוא ניתן?

בחלק מגידולי השד נמצאים קולטנים להורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון (ER, PR). במצב כזה, האסטרוגן מזרז את החלוקה של התאים הגידוליים. ניתן לחסום השפעה זו על ידי שימוש בתרופות, שהעיקרית והותיקה בהן נקראת טמוקסיפן.

בדיקת הרצפטורים נעשית על ידי צביעות מיוחדות כחלק מבדיקות הגידול במעבדה הפתולוגית. התוצאות נעות בסקאלה של 0 (היעדר רצפטורים) עד 3 (נוכחות מקסימלית שלהם). תרופת הטמוקסיפן ניתנת גם כאשר מזוהה נוכחות של רצפטור אחד בלבד.

טיפול  אנטי הורמונלי המקובל לסרטן השד נמשך חמש שנים וניתן בכדורים. במצבים מסוימים מוחלף הטיפול בתרופה מקבוצת תרופות אחרת הפועלות בציר ההורמונלי, וזאת שנתיים וחצי מתחילת הטיפול.

הקבוצה הנוספת כוללת תרופות המעכבות אנזים בשם ארומטז, והן ניתנות במצבים מסוימים גם במקום טמוקסיפן מתחילת הטיפול. התרופות העיקריות בקבוצה זו הן פמרה (Femara) וארימידקס (Arimidex). תופעות הלוואי של התרופות (כמו אוסטיאופורוזיס) צריכות כמובן להילקח בחשבון.

יעיל יותר מכימותרפיה
הטיפול בקבוצת תרופות זו עשוי להיות יעיל מאוד, במצבים מסוימים אף יותר מטיפול כימותרפי. בקרב נשים מבוגרות שנמצאו אצלן נוכחות של רצפטורים כאלה, טיפול אנטי-הורמונלי יכול לעתים להחליף טיפול כימותרפי. החלטה על טיפול בטמוקסיפן בנוסף לכימותרפיה אינה מעידה על מחלה מתקדמת יותר אלא על יכולת להשתמש בכלי טיפולי יעיל נוסף. אם ניתן טיפול כימותרפי, ניתן הטמוקסיפן בסיומו. יש המתחילים בטמוקסיפן לפני התחלת טיפול קרינתי ויש המעדיפים להמתין עד סיום ההקרנות.

הרצפטין ו-Her-2/neu
ה-Her-2 הוא חלבון הנמצא סמוך לפני השטח של תאים תקינים, והוא מעורב בבקרה על מנגנון החלוקה של תאים. בקרב 25-30% מחולות סרטן השד נמצא ביטוי-יתר של החלבון. ל-Her-2 קולטנים לאסטרוגן וקולטנים לפרוגסטרון, ויש לכך משקל משמעותי בקבלת ההחלטות על הטיפול התרופתי הנדרש. הרצפטין הוא נוגדן המיוצר במעבדה, שפוגע בחלוקת התאים הסרטניים על ידי התקשרות לקולטנים אלו.

עד לפני שנים מעטות שימש ההרצפטין לטיפול בחולות עם מחלה גרורתית בלבד, אולם מחקרים הוכיחו את יעילותו כטיפול אג'ובנטי (היינו, בנוסף לניתוח בחולות ללא גרורות), והוא הוכנס לאחרונה לסל הבריאות בארץ. הטיפול ניתן לחולות אצלן זוהה חלבון Her-2.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר מיכאל קורץ

    כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
    למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים