אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > טיפול תרופתי וכימותרפי בסרטן השד

טיפול תרופתי וכימותרפי בסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

טיפול תרופתי ניתן במטרה להשמיד תאי גידול שהגיעו לאיברים מרוחקים דרך מערכת הלימפה ודרך זרם הדם. ניתן להעריך סבירות לנוכחות תאים כאילה על סמך מאפייני הגידול ומידת מעורבותן של בלוטות הלימפה בו. כאשר הסבירות לפיזור תאים גידוליים היא גבוהה דיה – מומלץ על טיפול תרופתי. ככל שהמחלה מתקדמת יותר, המשקל של הטיפול התרופתי גדול יותר. עם זאת, טיפול תרופתי, בכלל זה טיפול כימותרפי, ניתן כיום גם כשהמחלה נמצאת בשלבים מוקדמים.

טיפול אנטי-הורמונלי ניתן גם במטרה למנוע את הופעתו של גידול חדש בעתיד
לכן טיפול זה ניתן גם במצבים של גידול טרום סרטני, כשלא קיימת אפשרות עקרונית של פיזור של תאים גידוליים. במצבים מיוחדים ניתן טיפול כזה גם כטיפול מניעתי, אצל נשים שיש להן סיכון גבוה במיוחד ללקות בסרטן השד – אפילו אם לא זוהה אצלן גידול.

טיפול תרופתי יכול לפעול גם על הגידול הראשוני בשד ובבלוטות לימפה. גם במצב שבו הגידול לא מאפשר כריתת שד, או שבלוטות הלימפה מוגדלות מאד (או מקובעות לרקמה הסמוכה להן) והדבר עלול להקשות על הניתוח בבית השחי – ניתן להתחיל בטיפול תרופתי.

במקרה כזה יבוצע הניתוח רק לאחר נסיגת המחלה ("רמיסיה"). במצב כזה הטיפול מכונה "ניאו-אדג'ובנטי" וכולל את אותן תרופות המשמשות בטיפול אג'ובנטי. בדרך כלל מדובר בטיפול כימותרפי, אך לעתים נעשה שימוש בטיפול אנטי-הורמונלי. הקרנה אינה משמשת, עקרונית, כטיפול ניאו-אג'ובנטי בסרטן השד.

טיפול כימותרפי
תרופות כימותרפיות תוקפות תאים בשלב החלוקה שלהם. מכיוון שקצב חלוקת תאים סרטניים גדול מאשר בתאים תקינים, תאים סרטניים נפגעים יותר מתאים תקינים על ידי הטיפול. עם זאת, אחת מתוצאות הלוואי של הטיפול היא פגיעה בתאי גוף תקינים, בייחוד בתאים שיש להם קצב חלוקה גבוה יחסית באופן טבעי (כמו תאי שיער). לכן חלק מתופעות הלוואי השכיחות כוללות נשירת שיער והפרעות במערכת העיכול.
ההחלטה על סוג ומשך הטיפול מבוססת על מאפייני הגידול. הטיפול היותר שכיח כיום כולל ארבעה מחזורים של צמד תרופות: אדריאמיצין (Adriamycine) וציקלופוספמיד (Cyclophosfamid). מאחר ואדריאמיצין עלול לפגוע בתפקוד הלב, נדרשת בדיקת תפקודי לב טרם הטיפול.

שתי התרופות ניתנות אחת לשבועיים או אחת ל-3 שבועות. מתן הטיפול במחזורים של שבועיים נקרא "Dose dense". מאחר וטיפול כימותרפי גורם לירידת מספר הכדוריות הלבנות שתפקידן להלחם בזיהומים, במתן טיפול מדי שבועיים ניתנות תרופות העוזרות לשמור על רמה מספקת של כדוריות לבנות. תרופות אלו ניתנות בכל מקרה של ירידת הספירה הלבנה לפי מעקב.

בחלק מהחולות ניתן טיפול כימותרפי נוסף הכולל תרופות מקבוצת הטקסנים (Taxanes). הטיפול יכול להינתן ב-4 סבבים – אחת ל-3 שבועות, אחת לשבועיים (Dose dense) או במינון מופחת של 12 סבבים, אחת לשבוע.
כשניתן טיפול כימותרפי, נהוג להתחיל בו תוך 6 שבועות מהניתוח. במידה והטיפול כולל הקרנות, ניתנות ההקרנות לאחר סיום הטיפול הכימותרפי.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר מיכאל קורץ

    כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
    למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים