Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > יוגה והפרעות אכילה – הקשר התרפויטי

יוגה והפרעות אכילה – הקשר התרפויטי

יוגה והפרעות אכילה

מתמודדים עם השמנת יתר? יוגה עשויה להיות כלי נוסף להתמודדות עם הבעיה, כך מסתבר. נסו להתחיל לעשות יוגה– ואתם בהחלט יכולים להיות מופתעים לטובה

רבים מאתנו כבר נחשפו ליתרונות הרבים של היוגה באספקטים בריאותיים רבים. יוגה מציעה פתרון הוליסטי מרתק לבעיות רבות, תוך שהיא שמה דגש על אלמנטים תודעתיים דרך תרגול גופני ייחודי. אבל מה אנחנו יודעים על הקשר שבין יוגה והפרעות אכילה? מתברר שלא הרבה.

יוגה מאפשרת למטופלים בהפרעות אכילה מפגש מיטיב ב"שדה הקרב" ממש – הגוף. במקום "מאבק" סיזיפי אין סופי, הניכר פעמים רבות לא רק בהקשר של אכילה אלא גם בספורט אובססיבי ובדפוסים תנועתיים כוחניים, מציעה היוגה הקשבה, תשומת לב, ותנועה כבסיס לשינוי אמתי. אפשר לכנות זאת "התיידדות מחודשת".

מהי בעצם יוגה?

יוגה היא פילוסופיה רוחנית ואימון גופני-רוחני אשר מקורה בחכמה ההינדית. המילה "יוגה" הנגזרת משורש המילה הסנסקריטית: יוג', Yuj, שמשמעותה להתאחד, להצטרף, ומהמילה יוק, Yoke, שמשמעותה לכוון, לרכז את תשומת הלב, ליישם. הכוונה היא לאיחוד בין התודעה והנשמה.

היוגה היא מצב שבו החושים מתכנסים פנימה (לא מופרעים על ידי גירויים חיצוניים), ואין מחשבות המסיחות את תשומת הלב. במצב זה התודעה שלווה ואנחנו מתמזגים עם המהות של עצמנו, לפי היוגה – הנשמה – וחווים שלווה.

היוגה היא דרך להגיע לשלב זה. היא מסע פיזי ו/או מנטאלי ורוחני שמטרתו להרגיע את תנודות התודעה, ודרכו המתרגל מקבל כלים להתמודד עם הקשיים האישיים שלו, פיזיים או נפשיים.

המסע לחקר הנשמה על פי היוגה כולל שמונה שלבים חיוניים:

יאמה – דיברות המוסר האוניברסליים

ניאמה – היטהרות עצמית על ידי משמעת

אסאנה – תנוחה

פראניימה – שליטה בקצב הנשימה

פרטיהרה – כינוס עצמי וניתוק המחשבה מגורמים חיצוניים

דהאראנה – ריכוז

דהיאנה – מדיטציה

סאמאדהי – מצב של מודעות הנוצר על ידי מדיטציה

יוגה והפרעות אכילה: הרובד הפשוט והרובד העמוק

אין לטעות, מי שמחפש את המזור לטיפול בהפרעות אכילה רק ביוגה באופן בלעדי, טועה, יש להסתייע בה כגורם מלווה לשינוי ולצמיחה בשילוב עם טיפולים אחרים (טיפול פסיכולוגי, ליווי של דיאטנית, ואפילו טיפול תרופתי במקרה הצורך), המפגש עם היוגה נותן מענה משלים ברבדים

השונים של מכלול הגוף-נפש.

ברובד הפיזי ה"פשוט", מתאפשרת התחזקות של הגוף, תמיכה במערכות פנימיות דוגמת מערכת העיכול ומערכת העצבים, בניית מסת שריר וצפיפות עצם. התחזקות כזו משפרת גם את תחושת המסוגלות.

בהיבט הפיזי העמוק יותר אנו פוגשים בתרגול דפוסים גופניים שפעמים רבות נוצרו מרגשות ותחושות – למשל, מישהו שמנסה לצמצם את עצמו, עשוי לאמץ דפוס גופני של "השתבללות פנימה" (כתפיים שמוטות, גב עגול) – יציבה שניכרת פעמים רבות במצבי דיכאון ומשויכת להם.  כפי שהדפוס הרגשי יצר דפוס גופני, כך גם השינוי הגופני יכול להביא לאיזון רגשי – יש בין הרבדים "הדהוד", קרי, קשר הדדי.

יסודות המודגשים בתרגול יוגה הם ההקשבה והרפיית המאמץ, בניגוד לדחיקת הגוף להישג כזה או אחר. תנוחות יוגה מציעות רצפים תנועתיים (התרגול לרוב רך, בהתאמה למצבם הבריאותי של המשתתפים, אבל דינאמי – תרגול סטטי ומדיטטיבי עלול להיות "מציף" מדי), תוך הדגשת אלמנטים מייצבים. למשל, מצב של "השתרשות" – החיבור אל הקרקע, המשול לשליחת שורשים כלפי מטה, למציאת "קרקע יציבה מתחת לרגליים", פיזית ומטאפורית.

תרגול נשימה: היכולת לקלוט מול היכולת לשחרר

פן נוסף שיש עליו דגש חזק הוא החיבור לנשימה. הנשימה מקשרת בין הגוף ובין ההכרה. היא מהווה עוגן "לכאן ולעכשיו" – בעוד שהמחשבות נוטות לנדוד אל דברים שיהיו או אל דברים שהיו (ובייחוד במחשבות הטורדניות שמלוות פעמים רבות הפרעות אכילה), הנשימה הופכת אותנו לנוכחים בהווה.

הנשימה ביוגה מקבלת פן של  מטבוליזם: אוויר שנכנס מול אוויר שיוצא, ספיגה מול הפרשה, היכולת לקלוט מול היכולת לשחרר. פן נוסף בנשימה הוא שינוי, שינוי מתמיד שמתקיים בגוף – ויתור והרפיה ממשהו שהיה (נשיפה), היפתחות למשהו חדש (שאיפה) – לא רק פוטנציאל אלא שינוי מתמיד המתחולל בגוף.

היבט נוסף מועיל ומרגש בתרגול יוגה במקרים של הפרעת אכילה הוא "משחקיות" – יש לעודד מטופלים להביא למערכת היחסים עם הגוף סקרנות והנאה פשוטות. זה לא קל לעתים, אך מאפשר בהדרגה התנסות גופנית שבה ההרפתקנות והשמחה תופסות את מקום השיפוט והביקורת.

יוגה היא במובנים רבים השקטת תנודות התודעה. מבחינת ההכרה, בזמן התרגול, אנו מכוונים לתשומת לב לאותן "תנודות". איפה נמצאת המודעות? מה קורה במחשבות?

מתוך קשב לגוף, עולים גם מסרים מהתודעה. בנוסף, כל חוויה גופנית שונה יכולה לפתוח פתח לשינוי תפיסתי ורחב יותר – העקרונות של פעולה מתוך הרפיה והקשבה מחלחלים מתוך התרגול הפיזי אל החיים בכלל.

הכותבת, נועה גוטפריד, היא מטפלת בוואטסו וברפואה איורוודית (ייעוץ לאורח חיים ותזונה, צמחי מרפא, טיפולי ניקוי ומגע) ומורה ליוגה.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים