אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רישום דיאטה: יומני היקר, היום אכלתי סלט ורצתי בים

רישום דיאטה: יומני היקר, היום אכלתי סלט ורצתי בים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אכלתם תפוח עץ? תרשמו. אכלתם קציצות עם אורז? תרשמו. ד"ר אסנת רזיאל חושבת שישנם יתרונות רבים לביצוע רישום מסודר של תפריט תזונתי מאוזן ולחשיבות שלו על שמירת המשקל. לא מסוגלים לבד? תורידו אפליקציה, ובמשקל

זה התחיל בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה ואחז בכל מי שעשה דיאטה: ספירת קלוריות, שיטת הנקודות, לא משנה מה בדיוק הייתה הדיאטה שלכם, היה לכם ברור שבכדי להצליח, אתם צריכים לרשום. אנשים בבתי קפה עם פנקסים קטנים רשמו כל מה שהם אכלו ואף התגאו בכך.

רישום דיאטה

אך כמו אופנות רבות, גם אופנת הרישום המדוקדק של התפריט היומי שלנו החליפה את עצמה מהר מאד באסכולות אחרות. רבות מן הדיאטות שהגיעו לאחר שיטות הנקודות וספירת הקלוריות בזו לרישום ולמעקב היום יומי, והבטיחו ל"שחרר" אותנו מהרישום הסיזיפי והמייגע של כל מה שאנחנו אוכלים.

במבט לאחור, שיטת המעקב האישי אחר תפריט אוכל תזונתי נשמעת ישנה וטרחנית אבל יש לה יתרונות רבים והשפעות חיוביות הנוגעות לשמירה על תפריט מאוזן, שמירה על אורח חיים בריא ושמירה על משקל יציב ותקין לאורח זמן, לא רק בזמן דיאטה.

אובדן הספונטניות

השמנת יתר קשורה בקשר ישיר לאכילה ספונטנית לא מתוכננת. כזו שלא קשורה לרעב בהכרח אלא לסיפוק של צורך רגעי. רישום מסודר מצריך היערכות מוקדמת לפני אכילה. החובה לבצע רישום, בפנקס או בכל אמצעי אחר, מייצרת אצל מי שנוקט בשיטה זו תזכורת. הן תזכורת לפני האכילה והן לאחריה.

חלק גדול מתחושת הספונטניות הולך לאיבוד באמצעות הרישום, וכן חלק גדול מן האכילה הספונטנית נמנע באמצעות רישום מסודר. רישום הוא מתן דין וחשבון לעצמנו, וכאשר אנו נותנים דין וחשבון, אנחנו פשוט אוכלים פחות.

התמדה

דיאטה היא תהליך. תהליך ארוך, מייגע וסיזיפי לעיתים. קל לנו לחמוק ממנו כאשר אנחנו מנהלים את התפריט התזונתי שלנו "בראש", קל לנו לתת הנחות לעצמנו. כאשר אנחנו רואים שחור על גבי לבן את תצרוכת המזון היומית שלנו ומנהלים מעקב אחריה, אנחנו מקבלים כלי תומך, פשוטו כמשמעו.

רצינות

כן, זה מציק במיוחד לנהל רשומות. כפי שזה מציק לעבור מאכילה מופרזת לאכילה מסודרת ושקולה. אולם על מנת שדיאטה תצליח היא זקוקה לסוג של רצינות, וחלק מהרצינות מתבטאת במחויבות לרישום מסודר.

מעקב וניתוח הרגלים

לאורך זמן נראה את השינויים בתצרוכת המזון שלנו ונוכל לבדוק מתי ואיפה אנחנו מועדים. כל תיעוד יכול להוביל לשינוי של ממש כאשר מנתחים את תוצאותיו ומפיקים את המסקנות הנכונות ממנו. קל יותר לשבת אל מול רשומה מסודרת שבה אנו מקבלים עדות מתועדת לתצרוכת המזון שלנו ולהתנהגות התזונתית שלנו. אנו יכולים לבדוק מתי אנו מועדים, כמה אנו צורכים ומהו עקב אכילס התזונתי שלנו.

רישום מסודר אולי לא מתאים לכל אחד ולא כל אחד צריך אותו. אבל אם אתם מתקשים לשלוט על תצרוכת המזון שלכם, יתכן שדווקא הפתרון הוותיק והטוב הזה הוא בדיוק מה שאתם צריכים בכדי להצליח בשמירה על תפריט מאוזן, משקל תקין ולתת לדיאטה שפצחתם בה את ה"דחיפה" הנכונה. ואם פנקס זה לא הקטע שלכם, תמצאו באפ-סטור מבחר אפשרויות להורדת אפליקציות שיעזרו לכם לנהל יומן מעקב אכילה.

עוד בנושא:

רשמית: השמנת יתר היא מגפה

ניקוי רעלים: 10 מזונות מומלצים

ספורט בעשר דקות

הקשר בין השמנת יתר וכבד שומני

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים