אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > יותר ספורט, פחות עצבים: אחיזת כף היד

יותר ספורט, פחות עצבים: אחיזת כף היד

מסתבר, שכוחה של אחיזת כף היד יכולה לעשות פלאים למי שסובל מבעיה של מערכת העצבים ולחץ דם גבוה. מאמן הכושר נפתלי בלוטשטיין מציג תכנית אימונים פשוטה ונוחה למי שקצר בזמנים

אחיזת כף יד

מאת: נפתלי בלוטשטיין, מאמן כושר

יתר לחץ דם הוא גורם סיכון גבוה למחלות לב וכלי דם ולתמותה, אחד המאפיינים הראשונים של  יתר לחץ דם הוא ליקוי במערכת העצבים האוטונומית המתבטאת בהפחתה בתפקוד של המערכת הפרה-סימפתטית או בפעילות מוגזמת של המערכת הסימפתטית.

ההמלצה הקלאסית לטיפול ביתר לחץ דם

המלצות המומחים בתחום זה היא לנקוט בטיפול ביתר לחץ דם הן בגישה של דיאטה בריאה, הימנעות מעישון וביצוע פעילות גופנית. פעילות אירובית משפיעה בצורה חיובית באופן קבוע על הפחתת לחץ הדם ומשפרת את התפקוד של המערכת הסימפתטית, עם זאת אין מספיק מידע לגבי יעילות של אימון התנגדות כתכנית טיפול ביתר לחץ דם.

מחקר שנעשה על ידי פיליפ מילר וחוקרים נוספים, מאוניברסיטת מקמסטר בקנדה, בדק את השפעתו של אימון של שרירי אחיזת היד על לחץ הדם. במחקר השתתפו 23 אנשים, שאובחנו כסובלים מלחץ דם גבוה. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות, האחת קבוצת ניסוי והשנייה קבוצת ביקורת.

משתתפי קבוצת הניסוי ביצעו במשך שמונה שבועות אימון בדגש על שרירי האחיזה של כף היד בכיווץ סטטי בעצימות של 30% מכוח האחיזה המקסימלי. האימונים התקיימו שלוש פעמים בשבוע, בכל אימון בוצעו ארבעה סטים של כיווץ סטטי במשך שתי דקות, כאשר ביניהם ניתנו ארבע דקות למנוחה בין הסטים.

תכנית האימונים המשופרת

הממצאים לא אחרו לבוא, ובתום שמונת השבועות נמצאה ירידה בלחץ הדם הסיסטולי מרמה של 125 ל-120 מילימטר כספית (ממ"כ); ובלחץ דם הדיאסטולי מרמה של 90 ל-87 ממ"כ.

למרות שהטיפול הנפוץ והמקובל ביותר לטיפול ביתר לחץ דם כיום הוא טיפול תרופתי, כ-42% מהמטופלים נמצאים עדיין בערכים גבוהים מהנורמה עם ערכים של כ-140/120  ממ"כ.

אין ספק כי תכנית אימון הכוללת אימון אירובי חמש פעמים בשבוע נמצאה כיעילה לטיפול בלחץ דם גבוה. יש לקחת בחשבון כי לטווח הארוך רוב המטופלים לא מצליחים להתמיד בתכנית האימון, לטענתם בשל חוסר זמן. יתכן שתכנית אימון זו של שרירי האחיזה כפי שהופיעה במחקר הקנדי, אשר נמצאה כיעילה לטיפול בלחץ דם, תהיה נוחה יותר לאנשים קצרים בזמן לבצע אימונים ממושכים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים