אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "יין אדום מפחית את סיכוני ההשמנה"

"יין אדום מפחית את סיכוני ההשמנה"

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר בעכברים שהואבסו בדיאטה מסוכנת ועתירת שומנים, הראה כי אלו מהם שקיבלו בנוסף גם את אחד מהמרכיבים של יין אדום, הצליחו להמשיך ולזלול – וגם לשמור על בריאותם

איגוד רופאי הלב בארה"ב אמנם איננו ממליץ לאף אחד להתחיל ולשתות אלכוהול כדי למנוע מחלות לב ועורקים, אבל תוצאותיו של מחקר חדש שמתפרסם היום, מפתות לעשות זאת יותר מתמיד.
יין אדום

על פי המחקר, שנערך באוניברסיטת "הארוורד" בארה"ב ומתפרסם בכתב העת היוקרתי Nature, רכיב טבעי שנמצא ביין אדום ונקרא רזברטרול (resveratrol), מצליח "לתקן" את ההשפעה השלילית של השומנים העודפים על כלי הדם ואפילו להאריך את החיים.

עוגת קרם שלמה כל ארוחה

במחקר הואבסה קבוצה של עכברים בדיאטה עשירה בקלוריות ועתירת שומנים רוויים. מדובר בכמות עצומה של קלוריות ושומנים השקולה, אצל בני אדם, לאכילת עוגת קרם שלמה כל ארוחה, מדי יום ביומו.

אותם עכברים סבלו, כצפוי, מהשמנת יתר חולנית, הכבד שלהם הפך שומני, הם פיתחו מחלות לב ועורקים קשות ומתו בדמי ימיהם. אבל החוקרים לא הסתפקו בכך, ונתנו את אותה דיאטה מסוכנת גם לקבוצת עכברים שנייה, הפעם בתוספת הרזברטרול, נוגד החמצון הטבעי שמנטרל את פעילותם המחמצנת והמזיקה של הרדיקלים החופשיים, ונמצא בין היתר ביין אדום.

להפתעתם, למרות שגם מימדי גופם של עכברי הקבוצה השנייה תפחו מאוד והם סבלו מהשמנת יתר – כל מדדי הבריאות שלהם היו תקינים, הכבד שלהם היה נורמלי לחלוטין, והם האריכו ימים בדיוק כמו עכברים רגילים שנהנים ממשקל גוף תקין ולא סבלו ממחלות לב או טרשת עורקים.

"כעבור 6 חודשי ניסוי", סיפר רפאל דה-קאבו, מהמכון הלאומי להזדקנות בארה"ב, "הרזברטרול פשוט הצליח לנטרל את כל ההשפעות השליליות של הדיאטה עתירת הקלוריות והשומנים על גופם של העכברים".

מוביל המחקר, פרופ' דייויד סינקלייר מ"הארוורד", ציין כי החומר הפעיל שבענבים "הצליח לשנות את חילוף החומרים של העכברים, בצורה כזאת שהגנה עליהם מפני תופעות הלוואי החמורות של ההשמנה". הוא הוסיף כי יש צורך במחקרים נוספים, כדי שגם בני אדם יוכלו להנות מהשפעתו המיטיבה של החומר.

המחקר הראשון על יונקים

בעבר כבר הוכח כי תוספת של רזברטרול מצליחה להאריך את חייהם של שמרים, תולעים, זבובים ודגים – אולם זהו המחקר הראשון שמדגים זאת על יונקים שיש להם דם חם.

הרזברטרול נמצא בקליפה ובזרעים של ענבים – אך עדיין לא ידוע אם שתיית כוסית של יין אדום מספקת כמות מספקת שלו, על מנת שיקנה יתרונות בריאותיים ממשיים. נוסף על ענבים, אפשר למצוא את החומר החשוב הזה בפירות גרגריים ובבוטנים.

מחקרים אחרים שנערכו עליו, הוכיחו כי אכילת בוטנים פעמיים בשבוע יכולה להפחית משמעותית אצל בני אדם את הסיכוי לפתח את סרטן המעי הגס ואת סרטן פי הטבעת. במחקרים נוספים נמצא כי רזברטרול מאט את התפתחות מחלת האלצהיימר, ויכול אפילו למנוע את התפתחותה.

עוד בנושא

כוסית יין אדום טובה לבריאות? בכלל לא בטוח

כוסית של יין – בשביל הגזרה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים