"ילדים שמנים סובלים יותר מבעיות משמעת"

כך עולה ממחקר ישראלי חדש שנערך ב"שיבא". רוב הילדים דיווחו כי הם דחויים חברתית ורבים סיפרו על הערכה עצמית נמוכה

זה לא כל כך נעים להיות ילד שמן: מחקר חדש שהוצג בכנס העמותה הישראלית למניעה, טיפול ומחקר בהפרעות אכילה, מעלה שורה של ממצאים מדאיגים אודות ילדים שסובלים מהשמנת יתר.

ילדים שמנים ומשמעת

המחקר נערך בין 2003 ל-2005 בהשתתפות 77 ילדים שמנים שטופלו במרפאת ההשמנה של בית החולים "ספרא" לילדים שבמרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר.

החוקרים גילו כי כמעט מחצית (48%) מהילדים היו בטיפול נפשי לפני הגעתם למרפאת ההשמנה של בית החולים, וכי יותר ממחציתם (53%) עברו בחייהם אירועים כואבים כמו מוות, מחלות קשות וגירושין.

נוסף על כך דיווחו מרבית הילדים (59%) כי הם דחויים חברתית. 43% מהם דיווחו על הערכה עצמית נמוכה.

עורכי המחקר גילו עוד כי שיעור הבעיות ההתנהגותיות בקרב ילדים שמנים עולה, בשיעור פרופורציונלי, עם מידת ההשמנה: 8% בלבד מהילדים שסבלו מהשמנת יתר סבלו גם מבעיות משמעת.

מנגד, בקרב הילדים שסבלו מהשמנת יתר קיצונית (מדד מסת גוף של 35 ומעלה) כבר זינק שיעור הסובלים מבעיות משמעת לכדי 38%.

14% מהילדים שסבלו מהשמנת יתר סבלו מהתנהגויות חריגות ("פסיכופתולוגיות"), שכללו מחשבות מאגיות, הסתגרות והשתתפות בטקסי טיהור. גם שיעור זה זינק בקרב הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, והגיע ל-46%.

51% מהילדים השמנים דיווחו כי הם זקוקים לסיפוקים מיידיים לעומת 83% מהילדים סובלים מהשמנת יתר קיצונית. ל-14% מהילדים השמנים יש מחשבות או התנהגות אובדנית לעומת 33% מהילדים שסבלו מהשמנת יתר קיצונית.

צוות רפואי

No data was found