Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > יציבה נכונה: אף פעם לא מאוחר להתחיל

יציבה נכונה: אף פעם לא מאוחר להתחיל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מי לא זוכר את אימא שלו משדלת אותו כבר בהיותו ילד שרק למד ללכת ליישר את הגב. גערות תכופות בסגנון "אם תלך ככה יהיה לך גב עקום" קיימות בזיכרון הקולקטיבי של כולנו.

עד כמה יש בהן אמת?  על כל אלו ננסה לענות בכתבה הבאה.

יציבה נכונה

מהי יציבה נכונה?

יציבה תקינה היא יציבה מירבית. אין תיאור מדוייק לגמרי של יציבה אחת שהיא נכונה שכן אנו נבדלים איש מרעהו על ידי גיל, מבנה וקבוצות שיוך שונות. גברים, נשים וילדים.

היציבה היעילה והמירבית משתנה לפיכך על פי קבוצת השיוך שלנו. יציבה אופטימאלית היא יציבה המניחה ומחלקת את משקל הגוף בצורה שווה על מערכת השלד.

כמו כן, יציבה נכונה אינה פוגעת בתפקוד מערכות שונות בגוף כגון מערכת הנשימה. זו האחרונה מוכח כי יעילותה נפגמת במצבים של עקמת. מערכת העיכול עלולה להיפגע עקב חולשה של שרירי הבטן ומערכת העצבים עלולה להיפגע כתוצאה מיציבה לא נכונה ממושכת במשך שנים רבות או כתוצאה מפגיעות ישירות בעמוד השידרה.

איך משיגים יציבה תקינה מירבית ואופטימאלית למרות שחלק מן המשתנים אינם תלויים בנו. ישנם דברים רבים שאנו יכולים לעשות בעצמנו. הנה הרשימה המומלצת עליה אנו צריכים לתת דגש:

פיתוח הגמישות

על מנת לספק את התמיכה הטובה ביותר למפרקים כדאי לנו לנסות להביא את גופנו למצב גמישות מריבי. תרגולות ספורטיבית המתמקדות בחלק זה של שיפור היכולות הגופנית יכולות לעזור ולהביא לשינוי תוך זמן קצר. תרגילי יוגה וסגנונות ספורט אחרים הדורשים גמישות הם פיתרון מצויין.

פיתוח הכוח

מסביב לכל מפרק פועלים השרירים. מטרתם היא להניע את המפרק ולהחזיקו במצבים שונים. חלק מהשרירים הם שרירי יציבה ופיתוח ומיקסום היכולות הגופניות בתחום זה מסייעים להם להתפתח.

עבודת משקולות מתונה בהדרכה צמודה בהחלט יכולה לתרום לפיתוח הכוח של גופנו וכמו כן סוגי ספורט אחרים בהם אנו נדרשים להפעיל כוח.

איזון שרירים בפיתוח הגוף

חשוב להקפיד את איזון נכון של השרירים שכן מטבעם שרירים פועלים לכיוונים שונים אך בצורה מתואמת. חוסר איזון פוגע בהרמונית הפעולה שלהם ולפיכך בעת פיתוח כושר גופני ועבודה על מסת כוח בשריר חשוב לאזן ולהפנות משאבים אל כל שריר בנפרד ובמאוזן.

מודעות גופנית

מודעות גופנית כללית לגוף, לתזונה נכונה ולפיתוח יכולת השרירים לסיבולת טובה ונכונה הם נקודת מפתח בדרך להשגת יציבה נכונה.

התאמה אישית

הקשיבו לגופכם. לכל אחד מאיתנו יכולות שונות ולכל אחד מאיתנו כאבי יציבה הנגרמים מפעולות שונות. כאשר אתם מזהים את גורמי הסיכון ואת הכאבים הנגרמים לכם כתוצאה מיציבה לא נכונה נסו להמעיט בהם. אם סחיבת משאות כבדים גורמת לכם לכאבים למרות שאתם סוחבים אותם בצורה "נכונה", נסו להימנע מכך.

גופו של כל אחד מאיתנו מגיב שונה למאמצים הנגרמים כתוצאה מתנוחות יציבה שונות. זהו את תנוחות היציבה אשר מיטיבות עם פעולות היום יום שאתם צריכים לבצע ודבקו בהם.

שמירה על משקל תקין

משקל תקין ואופטימאלי מפחית את הלחץ הנגרם על המפרקים ומסייע לשמירה על האיזון בחיפוש אחר יציבה נכונה ומיטבית. ככל שאתם קרובים יותר למשקלכם האידאלי, אתם קרובים להינות מיתרונות ומפירות היציבה הנכונה שלכם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים