יתרונות הניתוח הבריאטרי אצל מתבגרים

מחקר חדש מציג שיפור בנתוני בריאות הלב של מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי וגם בשמירה על משקל קבוע לאחר הירידה המשמעותית שלאחר הניתוח. התאחדות רופאי הלב בארה"ב בעד

מתבגרים וניתוח בריאטרי

"חצי שנה לאחר שעברו ניתוח בריאטרי, כבר נצפו אצל מתבגרים שינויים חיוביים במבנה הלב, ויתרונות אלה נמשכו במעקב של שנתיים", כך אמרו חוקרים בכנס המדעי של התאחדות רופאי הלב בארה"ב, שהתקיים בנובמבר 2009.

במחקר בדקו החוקרים קבוצת מתבגרים. בני הנוער השילו בממוצע 50 קילו ממשקל גופם, והירידה הזאת במשקל באה לידי ביטוי בהדמיה של ליבם, כך לדברי ד"ר הולי איפסיץ' מהמרכז הרפואי לילדים בסינסינטי, אוהיו.

"מתבגרים בעלי השמנת יתר חולנית סובלים מגורמי סיכון מוגברים למחלות לבביות, אולם מצבם יכול להשתפר במהירות, אפילו בתוך חצי שנה, לאחר ירידה משמעותית במשקל", אמרה ד"ר איפסיץ' במסגרת הרצאתה בכינוס המדעי של איגוד הלב האמריקאי. "שיפורים אלה נמשכים עבורם למשך שנתיים לפחות לאחר הירידה המשמעותית במשקל".

מהלך המחקר

ד"ר איפסיץ' ועמיתיה עקבו אחר 83 בני נוער בגילאים 13-19 (63 נערות ו-20 נערים), שמדד מסת הגוף (BMI) הממוצע שלהם בעת הניתוח היה 58. אחרי חצי שנה, ה-BMI ירד ל-41, ואחרי שנתיים היה ה-BMI הממוצע שלהם 38. "אחרי הירידה הראשונית במשקל, הם הצליחו לשמור על משקל קבוע", אמרה איפסיץ'.

הילדים עברו בדיקת אקו לב אחרי חצי שנה, שנה ושנתיים, והשיפורים מבחינת עובי הלב, נצפו כבר אחרי חצי שנה וחזרו על עצמם גם בבדיקות המאוחרות יותר. המסה הממוצעת בחדר השמאלי לפני הניתוח הייתה ברמה המעידה על סיכון גבוה לאירוע לבבי אצל מתבגרים. אחרי חצי שנה, המסה ירדה ירידה מובהקת סטטיסטית לדברי איפסיץ'.

"גם התפקוד הדיאסטולי של הלב השתפר בדומה לכך", אומרת איפסיץ', "למרות שעובי הלב השתפר משמעותית יחסית למצב לפני הניתוח, הוא עדיין חריג לפי הקריטריונים שלנו ברפואת ילדים".

הקריטריונים לניתוח

הקריטריונים לניתוח בריאטרי למתבגרים במרכז הרפואי לילדים בסינסינטי הם: BMI של 40 לפחות, ותחלואות נלוות. בנוסף, מתקבלים לניתוח רק מתבגרים שלא הגיבו לנסיונות קודמים לירידה מפוקחת במשקל, ושהינם בשלב של בגרות פיזיולוגית, או קרוב לבגרות. הם גם צריכים להוכיח שהם מסוגלים לעמוד בדרישות התזונתיות הקיימות לפני ואחרי הניתוח.

הגיל הממוצע של בני הנוער שהשתתפו במחקר היה 16.9, 86% מהם היו לבנים, ומשקלם הממוצע היה 166 קג'. אחרי שנתיים, הירידה הממוצעת שלהם במשקל הייתה 52 קג', כלומר, 35% ממשקל גופם ההתחלתי.

עוד בנושא:

ניתוח הרזיה יעיל יותר מדיאטה במתבגרים

 

צוות רפואי

No data was found