Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "שיעור בעמידה", וזה אפילו לא עונש

"שיעור בעמידה", וזה אפילו לא עונש

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בבריטניה מנסים להילחם בהשמנת ילדים בדרכים חדשות ויצירתיות: האחרונה שבהן היא "שיעור בעמידה" שבו כל הכיתה עומדת. האם זה יצליח?

מי שמתבונן בהם מהצד עשוי לחשוב שכל תלמידי הכיתה עשו משהו נורא במיוחד למורה שלהם. אחרת, למה בעצם כולם עומדים?

שיעור בעמידה

אבל אין כאן שום עונש ושום נסיון לכפות משמעת – אלא רק ניסוי חדש, שאם יעלה יפה עשוי להיות מורחב גם למקומות אחרים, ושבמסגרתו עומדים התלמידים במשך כל שעות היום – במקום לשבת. המטרה: מלחמה בשומן שנצבר על גופם הקטן.

זה קורה כעת באופן ניסויי בבריטניה, לאחר שמחקר שנערך בנושא, הוכיח כי הדבר מביא להפחתה ניכרת במשקל הגוף. "הילדים של היום צורכים כל כך הרבה קלוריות – שהדבר ניכר בבירור על היקף המותניים שלהם", מצאו החוקרים.

את הגישה החדשה מקדם בהתלהבות ד"ר ג'יימס לוין, מומחה בריטי להשמנת יתר המשמש גם כיועץ בבית החולים היוקרתי "מאיו קליניק" במינסוטה, ארה"ב. הוא משוכנע כי שיעורים בעמידה הם התשובה הניצחת למגפת ההשמנה של החברה.

החוקרים ניסו את השיטה החדשה על קבוצה של מתנדבים צעירים בני 10 עד 12, והכינו להם כיתה נטולת כסאות המותאמת ללמידה. כל אחד מהתלמידים צוייד בלפטופ הנמצא על שולחן גבוה, שעליו הוא יוכל לכתוב את דברי המורה. על הרצפה בצד הונחו כריות, ששימשו את התלמידים להפוגות מנוחה קצרות.

החוקרים מצאו כי התלמידים בילו ביום ממוצע 5 שעות בעמידה. בצורה זו נשרפות פי 3 קלוריות מאשר בישיבה. "כאשר התלמידים עומדים", הסביר ד"ר לוין, "הם יותר פעילים ויותר עסוקים".

החוקר מדגיש כי "אנחנו לא מכריחים את התלמידים להיות פעילים. הרעיון הוא דווקא להפוך את היכולת להתנהל בעמידה ואת התנועה בכיתה לדבר ה'קול' ביותר. מהממצאים הראשוניים שלו, נראה כי זו גישה שיש לה פוטנציאל רב למנוע את מגפת ההשמנה אצל ילדים".

את השיטה החדשה כבר אימצו ב"קייטנת ההשמנה" הראשונה של בריטניה, שעורכת עמותת קרנגיי באוניברסיטת לידס. מנהל הקייטנה, פול גייטלי, אמר כי "התוכנית שלנו היא מאוד פעילה, ובקיץ הקרוב אנחנו ניפטר מכל השולחנות והכסאות בכיתות הלימוד שלנו".

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים