Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > כיצד להתכונן מבחינה נפשית לניתוח קיצור קיבה?

כיצד להתכונן מבחינה נפשית לניתוח קיצור קיבה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מה אנו צריכים לעשות כדי להתכונן מבחינה נפשית לניתוח קיצור קיבה? את כל התשובות תקבלו כאן, מאת הפסיכותרפיסט אופיר תשובה

הניתוח הבריאטרי (קיצור קיבה) גורם לא רק לשינוי בכמות המזון הנכנסת אל הגוף, הוא גם, והרבה ממנו, עניין פסיכולוגי. רבים מאלו המגיעים לניתוח בשל השמנת יתר קיצונית מביאים עימם היסטוריה ארוכה של התמודדות עם נושא האכילה, הכוללת דיאטות שונות ומגוונות. בשונה מכל דיאטה, הניתוח הינו התערבות מוכחת לטיפול בבעיית ההשמנה. הכנה נכונה לפני הניתוח תעלה את הסיכוי להצליח בתהליך.

הכנה נפשית לניתוח קיצור קיבה

האוכל היווה מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו. אנחנו חייבים לאכול על מנת לשרוד, מתקשרים עם אוכל, במפגשים חברתיים, ארוחות עסקיות ומועדים שונים.

בנוסף, אנו גם מתמודדים בעזרת אוכל. האוכל מרגיע, מנחם, מפצה וטעים, הוא משמש כחיזוק לאחר פעולה מאומצת ופותר לנו בעיה רגשית. הבעיה היא שהפתרון הוא זמני, מלווה ברגשות אשם ואכזבה ויוצר לנו בעיה חדשה של עודף משקל.

המנותחים הבריאטרים העתידיים צריכים להכין את עצמם לנושא כי האוכל יפסיק להיות פתרון לנושאים שונים.

מה אנו צריכים לעשות כדי להתכונן לניתוח מבחינה נפשית? להלן מספר נקודות למחשבה:

איך להתכונן לניתוח קיצור קיבה ולהצלחתו?

מידע:

אחד הדברים החשובים ביותר המשפיעים על הצלחת הניתוח הוא מידע. אני ממליץ לכם להפוך ל"מומחים" בתחום, לחקור לעומק את סוגי הניתוחים הקיימים, להתייעץ עם רופאים ומנתחים שונים (ולא רק עם אחד), לשוחח עם אנשים שעברו את הניתוח ולהיכנס לפורומים באינטרנט כדי לקבל את מירב המידע על הניתוח. לאחר מכן, לקבל החלטה אישית וסופית. מניסיוני, אנשים שהגיעו להחלטה לאחר חקירה ושלמים עם החלטתם, נוטים לדבוק בהחלטה זו ולעמוד מאחוריה לאורך כל הדרך.

תמיכה חברתית:

יש הבדל ברור בין אנשים שמגיעים לניתוח קיצור קיבה עם תמיכה רחבה לבין אלו שלבד במערכה. ההמלצה שלי היא לקבל את מירב התמיכה מהמשפחה והחברים לפני ואחרי הניתוח. מילה טובה בשעת משבר וקושי יכולה לשמש סולם ליציאה מהמשבר. זה לא אומר שלא ניתן לעשות את הניתוח ללא תמיכה מאנשים אך הרבה יותר קל לעבור מכשולים כשיש מישהו לצידך.

תמיכה מקצועית:

מנותחים שלא מקבלים תמיכה מקצועית כלשהי (מנתח, דיאטנית, פסיכולוג, קבוצת תמיכה…) מעלים את הסיכוי להיכשל בתהליך. כאשר מטופל מאמין כי הוא "נכשל" באופן מסוים או ברגע מסוים של התהליך, יש נטייה לפתח בעיית אכילה או ניסיון לא יעיל לפתור את הבעיה. תמיכה מקצועית, רחבה ככל שניתן, לפני ואחרי הניתוח היא המלצה חמה. אני, באופן אישי ועל פי נתוני מחקרים, ממליץ על קבוצות תמיכה שגישתן פרקטית.

פעילות גופנית:

אין זה סוד שאחד הדברים שעוזרים מאד לרדת במשקל היא פעילות גופנית.  אך מעבר לעובדה זו ולעובדה כי זה בריא, יש חשיבות לפעילות הגופנית גם במתיחת העור על הגוף לאחר הירידה במשקל ומניעה (לעיתים חלקית) של דלדול העור. לכן, תכננו לעצמכם את הפעילות הספורטיבית אליה אתם מתחברים, קנו את העזרים שילוו אתכם בפעילות כגון: נעלי ספורט, מכשיר MP3 וכו' וחכו לאישור מהרופא כדי לצאת להתעמלות. לאלו מכם שאינם חובבי ספורט גדולים כמוני, אני ממליץ למצוא מישהו שייצא איתכם לפעילות הספורטיבית או לתת את הסמכות לבן/בת-הזוג להוציא אתכם מהבית.

הרגלי אכילה:

בשורה התחתונה, מה שמביא אותנו לבחור בניתוח כפיתרון להשמנת יתר היא התנהגות האכילה. שני דברים צריכים להשתנות אחרי הניתוח: הרגלי האכילה ופעילות גופנית. נסו לבדוק מהם הרגלי האכילה הלקויים שלכם וחשבו מה יוכל לעזור לכם, מעבר לניתוח עצמו, להתגבר עליהם. כך או כך, הרגלים חדשים צריכים להיווצר על מנת להצליח בתהליך. חשוב לדעת כי קל מאוד לפתח הרגל אך קשה להיפטר ממנו. ניתוח קיצור קיבה הוא הזדמנות פז לפתח הרגלים חדשים, בריאים יותר. אם אתם רואים כי לאחר ההתאוששות אתם חוזרים להרגלים הישנים- פנו לייעוץ אצל מומחה בתחום. אני ממליץ על טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) כטיפול היעיל ביותר בתחום.

פרידה:

לרבים מהמנותחים, טקס פרידה מהאוכל מהווה מעין "יריית זינוק" למסע אליו הם יוצאים, סוג של הצהרה אישית שאני מוכן לעמוד מאחורי הבחירה שלי. פרידה נכונה צריכה להתלוות עם ההשלמה כי האוכל יפסיק להוות מרכז בחיינו, התנהגות האכילה תשתנה מעתה והלאה.

מוטיבציה:

שאלו את עצמכם מהן הסיבות האמיתיות שבגללן אתם עושים את הניתוח. לכל אדם תשובה אחרת: בריאות, אסתטיקה, דימוי עצמי וכו'. פרטו את הסיבות לדברים מעשיים. למשל, "אני רוצה לקשור לעצמי את הנעל ולא לבקש זאת מאישתי" או "אני רוצה שהבן שלי יפסיק להתבייש בי ולבקש ממני לא ללוותו לגן". כעת, רשמו את הדברים על דף, אפשר גם להוסיף תמונה שלכם כשהייתם רזים יותר (או עדכנית), שימו הכול בתוך קופסא והניחו אותה על מדף. לשם תחזרו בכל פעם שיצוץ משבר.

לסיכום, כדי להתכונן לניתוח קיצור קיבה יש להתכונן לשינוי מהותי בכל אורח החיים. מדובר ביציאה למסע וכמו בכל מסע  כדאי להכין את עצמנו אליו. אדם המכין את עצמו לשינוי שהוא יעבור מעלה באופן ניכר את הסיכוי להצליח בתהליך ולהפוך לאדם אחר. בהצלחה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים